
Czym jest osteoporoza? Dlaczego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn? Jakie znaczenie ma wapń dla zdrowych kości? Jakie produkty mają najwięcej wapnia? Czy zioła mogą wspomóc proces odbudowy kości? Jaką rolę w regeneracji uszkodzonych tkanek odgrywają ćwiczenia fizyczne? Sprawdź.
Osteoporoza występuje częściej u kobiet niż mężczyzn. Kobiety tracą tkankę kostną szybko po menopauzie, co wynika z faktu, że ich organizm w tym czasie wytwarza niewiele estrogenu, a to on jest konieczny dla zachowania metabolizmu kości z wykorzystaniem wapnia, magnezu, cynku, a także innych materiałów budulcowych kości.
Mężczyźni również potrzebują do zachowania silnych kości estrogenu, ale u nich równie ważną rolę odgrywa testosteron.
U kobiet połączenie nasilonej doszy wata z menopauzalnym ustaniem wydzielania estrogenu miewa potężny, a zarazem szkodliwy wpływ na masę kości.
Wapń. Istotne jest, aby czerpać duże ilości wapnia z naturalnych źródeł, na przykład z nasion sezamu, soi, mleka sojowego, mleka krowiego, sera, marchwi, kokosów. Pomocne bywają również suplementy wapnia, na przykład z muszli małży. Dzienna jego dawka powinna wynosić około 1200 mg, łącznie z 600 mg magnezu i 60 mg cynku dla zapewnienia jak najlepszego wchłaniania i skuteczności.
Znaczące ilości wapnia zawiera mleko migdałowe. Namocz 10 migdałów w wodzie przez całą noc. Rano obierz migdały i zmiksuj z filiżanką gorącego mleka. Jeżeli wolisz, użyj mleka koziego albo sojowego. Wlej je do filiżanki albo szklanki, dodaj szczyptę imbiru, kardamonu oraz szafranu. Pij 2 razy dziennie, przed śniadaniem i położeniem się do snu.
Żucie co rano garstki nasion białego sezamu zapewnia co najmniej 1200 mg naturalnego wapnia. Nasiona te nie powodują zablokowania tętnic, w przeciwieństwie do wapnia z nabiału. Jest to skuteczny sposób zapobiegania zrzeszotnieniu kości u kobiet w wieku menopauzalnym.
Ćwiczenia fizyczne. Samo przyjmowanie wapnia jednak nie wystarcza. Potrzebne jest równocześnie pewne fizyczne napięcie, które zapewniają ćwiczenia fizyczne.
Łagodne ćwiczenia przez 30 minut 5 dni w tygodniu wydatnie wspomagają leczenie zrzeszotnienia kości. Doskonałym i wystarczającym ćwiczeniem jest spacerowanie czy łagodny marsz nordic walking. Dobrze sprawdzi się też pływanie.
Jeżeli osteoporoza zaczęła się już rozwijać, ćwiczenia jogi należy wykonywać łagodnie, z wielką ostrożnością, ponieważ złamanie kości jest rzeczywistym zagrożeniem.
Zioła. Niektóre zioła pomagają zrekompensować rolę estrogenu w cyklu metabolicznym, na przykład: shatavari, vidari czy pochrzyn.
Zioła te są prekursorami estrogenu oraz progesteronu. Można je przyjmować z łyżeczką ciepłego mleka (krowiego, koziego lub sojowego) 2 razy dziennie.
Przeczytaj także:
Jak przybrać na wadze w zdrowy sposób
Opracowanie na podstawie:
Ayurveda. Księga domowych środków leczniczych. Vasant D. Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa KOS, Katowice 2014.