Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ziołolecznictwo
  • medycyna naturalna
  • zdrowa dieta
asany joga
Siła mięśni w jodze

Z każdą kolejną sesją joga wzmacnia ciało. W jodze nie zawsze używa się siły mięśni. Niektóre pozycje wcale jej nie wymagają, a inne wymagają jej bardzo niewiele. Istnieją też pozycje, w których siła mięśni jest decydująca. Jaką rolę pełni siła mięśni w pracy z ciałem? Sprawdź.

Utrzymanie niektórych pozycji wymaga skurczów mięsni, których zwykle na co dzień nie wykonujemy.  Ta mobilizacja zaś często wzmacnia mięsień lub mięsień.

Niektóre pozycje wymagają rozwoju siły konkretnego mięśnia, bez niej nie można ich wykonać albo ich wykonanie pociąga za sobą ryzyko kontuzji.

Siła mięśni pełni bardzo różne role przy przechodzeniu od jednej pozycji do drugiej. Mięsień czasem chroni staw lub nerw, czasem uruchamia kość szkieletu, czasami podtrzymuje część ciała, a czasem ją podwiesza.

Mięsień dysponuje siłą o zmiennej intensywności w związku z tym, że zazwyczaj mniej lub bardziej intensywnie wykonuje on swoją funkcję kurczenia się.

Jeśli mięsień nie kurczy się często, ma tendencję do utraty objętości i siły. Mówi się o nim, że zanika.

Czasami dzieje się odwrotnie: jego siła mięśniowa może zostać utrzymana lub zwiększona, ale aby tego dokonać, koniecznie musimy mu dostarczyć okazji do skurczów. Nazywa się to wzmacnianiem mięśni. Ten proces występuje w jodze (ale nie zawsze), ale nie tylko.

Wiele metod rozwoju fizycznego w ośrodkach fitness oferuje programy wzmacniania mięśni, trening sportowy, ćwiczenia takie jak pilates etc.

Nie zawsze w jodze pozycje wiążą się w użyciem siły mięśniowej. Czasem celem jest poszukiwanie rozluźnienia lub wydłużenia. W jeszcze innych, aby móc zaangażować siłę mięśni tam, gdzie należy, ciało musi najpierw wejść w pozycję.

Korzystnie byłoby umieć rozpoznać, czy pozycja wymaga siły mięśni, czy zwiększa tę siłę, czy wzmacnia siłę tylko trochę czy znacznie, a jeszcze lepiej: który mięsień wzmacnia.

Aby mięsień mógł się wzmocnić, trzeba kazać mu walczyć z oporem większym niż ten, który zwykle pokonuje w życiu codziennym.

Czym jest opór?

To wszystkie siły, które przeciwstawiają się sile mięśnia i które mogą być bardzo zróżnicowane. Są to m.in.:

- Waga części ciała (na przykład ciężar ręki przeciwstawia się skurczowi mięśnia naramiennego). Im cięższe lub liczniejsze części ciała mamy do zmobilizowania lub podtrzymania, tym silniejszy jest opór i tym bardziej intensywna powinna być praca mięśni. Na przykład tricepsy (mięśnie trójgłowe ramienia), prostowniki łokci, napotykają większy niż zwykle opór, gdy prostujemy łokcie, aby podnieść tułów i kończyny dolne w pozycji deski. Oraz kiedy jest prostujemy, by unieść tułów w pozycji kota.

- Napięcie mięśni antagonistycznych. Na przykład gdy chcemy podnieść uda w pozycji okrętu (navasana), mając napięte kolana, napięcie mięśni umiejscowionych za kolanem przeciwstawia się pracy mięśnia czworogłowego uda.

- Działanie antagonistycznego mięśnia. Występuje w czasie wspólnej pracy dwóch mięśni, które jednoczą przeciwne siły, by ustabilizować kość lub dany obszar. Na przykład w desce (kumbhakasana) mięsień zębaty przedni, odwodzący łopatkę, kurczy się w tym samym momencie co mięsień równoległoboczny, przywodzący tę samą łopatkę, aby ją ustabilizować na klatce piersiowej.

Jak wzmocnić siłę mięśniową? O tym napiszemy w kolejnej części artykułu.

 

Zobacz herbata Yogi Tea żeń-szeń w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Dieta dla praktykujących jogę 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Anatomia jogi. Praca mięśni w jodze. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl