Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • książki ajurwedyjskie
  • trzy dosze
  • zdrowy styl życia
dosze w ajurwedzie
Siedem typów mieszanych

Ajurweda wyróżnia trzy dosze – watapitta i kapha. Każda z tych konstytucji charakteryzuje się innymi cechami fizycznymi, charakterem i osobowością. A co w przypadku, gdy w ciele dominują dwie dosze? Czym charakteryzują się typy mieszane? Sprawdź.

 

Wata-pitta

Osoby o tej konstytucji są szczupłe, tak jak w przypadku typu wata, poruszają się szybko, są towarzyskie, rozmowne, ale bardziej przedsiębiorcze i mają mocniej wyostrzony intelekt (jak dosza pitta). Nie charakteryzują ich cechy tak skrajne jak wata, nie cechuje ich tak duża nerwowość i niestabilność. Mają lepsze trawienie, lepiej znoszą chłód, hałas i niedogodności fizyczne. Cechuje je zapał pitta oraz wyobraźnia wata. Łatwo popadają w uzależnienia i potrzebują stabilności.

 

Pitta-wata

Osoby o tej konstytucji w większym stopniu niż tym wata-pitta są średniej i muskularnej budowy ciała. Szybko się poruszają, są wytrzymałe. Często bywają asertywne, charakteryzuje je wyraźna intensywność pitta, a jednocześnie lekkość wata. Ich trawienie jest silne, a wypróżnienia regularniejsze niż u doszy wata. Pod wpływem stresu mogą reagować lękiem lub gniewem, w wyniku czego brakuje im niekiedy poczucia bezpieczeństwa, bywają spięte i agresywne. Lubią jeść, mają dobrą pamięć i mówią płynnie. Niezbyt dobrze znoszą wysokie temperatury.

 

Wata-kapha

Ten typ najtrudniej rozpoznać za pomocą kwestionariusza ze względu na obecność wielu przeciwstawnych cech oraz brak zdecydowania charakteryzujący wata. Osoby te często mają drobną budowę wata oraz opanowanie i swobodę kapha. Są zrównoważone, jeśli nie odczuwają stresu. Bywają szybkie i skuteczne, mają świadomość swojej skłonności (charakterystycznej dla kapha) do odwlekania różnych rzeczy. Lubią robić zapasy i oszczędzać. Nie znoszą chłodu. Trawią powoli lub nieregularnie.

 

Kapha-wata

Osoby te są podobne do mieszanki wata-kapha, lecz solidniej zbudowane i wolniej się poruszają. Są zrównoważone i bardziej swobodne, jednak mają mniej entuzjazmu. Zazwyczaj są bardziej atletyczne i wytrzymałe. Mogą mieć zaburzenia trawienia, narzekać na chłód i cierpieć na nadmiar śluzu.

 

Pitta-kapha

Osoby te charakteryzują się intensywnością pitta w silnym ciele kapha. Są bardziej muskularne niż typ kapha. Ich osobowość przejawia stabilność typu kapha, a przy tym siłę pitta oraz skłonność do gniewu i krytycyzmu. Doskonale nadają się na sportowców, ponieważ mają zarówno siłę, jak i wytrzymałość. Nigdy lubią pomijać posiłków. Mają trawienie typu pitta oraz odporność na choroby typu kapha.

 

Kapha-pitta

To osoby o budowie kapha, które posiadają więcej tkanki tłuszczowej niż typ pitta-kapha. Ich twarz i ciało są bardziej zaokrąglone, poruszają się wolniej i są bardziej rozluźnione. Mają stabilną energię i są jeszcze bardziej wytrzymałe niż typ pitta. Lubią aktywność fizyczną, ale mają mniej motywacji, by ćwiczyć. Bywają aroganckie i obojętne na krytykę.

 

Polecamy herbaty ziołowe odpowiednie dla doszy wata, pitta, kapha – równoważą odpowiednią doszę, pozytywnie wpływają na harmonię ciała i umysłu – zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Rodzaje terapii ajurwedyjskich

Co to jest dieta praniczna

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl