
Ajurweda wyróżnia trzy dosze – wata, pitta i kapha. Każda z tych konstytucji charakteryzuje się innymi cechami fizycznymi, charakterem i osobowością. A co w przypadku, gdy w ciele dominują dwie dosze? Czym charakteryzują się typy mieszane? Sprawdź.
Wata-pitta
Osoby o tej konstytucji są szczupłe, tak jak w przypadku typu wata, poruszają się szybko, są towarzyskie, rozmowne, ale bardziej przedsiębiorcze i mają mocniej wyostrzony intelekt (jak dosza pitta). Nie charakteryzują ich cechy tak skrajne jak wata, nie cechuje ich tak duża nerwowość i niestabilność. Mają lepsze trawienie, lepiej znoszą chłód, hałas i niedogodności fizyczne. Cechuje je zapał pitta oraz wyobraźnia wata. Łatwo popadają w uzależnienia i potrzebują stabilności.
Pitta-wata
Osoby o tej konstytucji w większym stopniu niż tym wata-pitta są średniej i muskularnej budowy ciała. Szybko się poruszają, są wytrzymałe. Często bywają asertywne, charakteryzuje je wyraźna intensywność pitta, a jednocześnie lekkość wata. Ich trawienie jest silne, a wypróżnienia regularniejsze niż u doszy wata. Pod wpływem stresu mogą reagować lękiem lub gniewem, w wyniku czego brakuje im niekiedy poczucia bezpieczeństwa, bywają spięte i agresywne. Lubią jeść, mają dobrą pamięć i mówią płynnie. Niezbyt dobrze znoszą wysokie temperatury.
Wata-kapha
Ten typ najtrudniej rozpoznać za pomocą kwestionariusza ze względu na obecność wielu przeciwstawnych cech oraz brak zdecydowania charakteryzujący wata. Osoby te często mają drobną budowę wata oraz opanowanie i swobodę kapha. Są zrównoważone, jeśli nie odczuwają stresu. Bywają szybkie i skuteczne, mają świadomość swojej skłonności (charakterystycznej dla kapha) do odwlekania różnych rzeczy. Lubią robić zapasy i oszczędzać. Nie znoszą chłodu. Trawią powoli lub nieregularnie.
Kapha-wata
Osoby te są podobne do mieszanki wata-kapha, lecz solidniej zbudowane i wolniej się poruszają. Są zrównoważone i bardziej swobodne, jednak mają mniej entuzjazmu. Zazwyczaj są bardziej atletyczne i wytrzymałe. Mogą mieć zaburzenia trawienia, narzekać na chłód i cierpieć na nadmiar śluzu.
Pitta-kapha
Osoby te charakteryzują się intensywnością pitta w silnym ciele kapha. Są bardziej muskularne niż typ kapha. Ich osobowość przejawia stabilność typu kapha, a przy tym siłę pitta oraz skłonność do gniewu i krytycyzmu. Doskonale nadają się na sportowców, ponieważ mają zarówno siłę, jak i wytrzymałość. Nigdy lubią pomijać posiłków. Mają trawienie typu pitta oraz odporność na choroby typu kapha.
Kapha-pitta
To osoby o budowie kapha, które posiadają więcej tkanki tłuszczowej niż typ pitta-kapha. Ich twarz i ciało są bardziej zaokrąglone, poruszają się wolniej i są bardziej rozluźnione. Mają stabilną energię i są jeszcze bardziej wytrzymałe niż typ pitta. Lubią aktywność fizyczną, ale mają mniej motywacji, by ćwiczyć. Bywają aroganckie i obojętne na krytykę.
Przeczytaj także:
Rodzaje terapii ajurwedyjskich
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.