Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia ajurwedyjska
  • zdrowa dieta
  • ajurweda Kraków
  • dania wegetariańskie
zdrowa dieta
RYŻ – zboże, którego nie doceniamy

Ilość potraw, które można przyrządzić z różnych gatunków ryżu, jest nieograniczona. Na słodko, na ostro, jako danie główne, jako deser, jako składnik zup i lecza - ryż stanowi ważny składnik kuchni na całym świecie. Ryż biały, brązowy, basmati... 

W czasach starożytnych zboża stanowiły podstawę leczniczych kleików ajurwedyjskich. W Indiach ryż przygotowywano jako lekki gulasz ze specjalnymi przyprawami.

Ugotowany ryż (zarówno brązowy, jak i basmati) zawiera dużą dawkę węglowodanów złożonych i niewielką ilość białka. Jest bogatym źródłem witaminy B oraz błonnika. Jest lekkostrawny.

Ryż, zwłaszcza ryż basmati, jest najpowszechniejszym zbożem w kuchni ajurwedyjskiej. Ryż basmati jest znakomity dla osób wata i pitta. Jest też dobrze tolerowany przez doszę kapha, ale w umiarkowanych ilościach. Ryż basmati i ryż brązowy bardzo dobrze stabilizuje doszę wata.

W kuchni ajurwedyjskiej ryż jest ważnym składnikiem wielu potraw. Popularne są zupy z fasoli, groszku oraz z soczewicy z przyprawami, podawane z dodatkiem ryżu – razem tworzą lekkostrawny posiłek bogaty w białko.

Ryż jest też składnikiem ajurwedyjskiej potrawy zwanej kiczadi. Kiczadi – połączenie ryżu i fasoli dal mung z przyprawami – to podstawa ajurwedyjskiego stylu życia. Zarówno ryż basmati, jak i fasolka mung dal są słodkie i wychładzające. Razem tworzą znakomicie zbilansowany posiłek, stanowiący doskonałe połączenie białek i równoważący wszystkie dosze.

Kiczadi – potrawa złożona z ryżu i dal mung jest lekkostrawna oraz dodaje siły i energii. Jest zalecana podczas diet oczyszczających, gdyż doskonale usuwa toksyny i odmładza komórki.

 

Ryż basmati mogą spożywać wszystkie dosze z korzyścią dla organizmu. Jest on lekko chłodzący, słodki, lekkostrawny. Łagodzi stan podrażnienia jelit i stany zapalne. Ponieważ jest lżejszy niż wiele innych zbóż, zaleca się go kapha, ale w małych ilościach. Jego chłód, słodycz i wilgotność są cenne dla pitta. Jest łatwostrawny.

Proces parboilingu, będący częścią przygotowania ryżu basmati przed wprowadzeniem go na rynek, zmniejsza zawartość witaminy B w porównaniu z ryżem brązowym. Jednak dzięki tej obróbce ryż staje się łatwiejszy do strawienia i zmniejszają się jego właściwości gazopędne.

Ryż brązowy oddziałuje inaczej niż ryż basmati; należy on do innego gatunku i jest inaczej przygotowany. Jego łuska pozostaje nienaruszona, przez co jest bardziej rozgrzewający, cięższy i wilgotny, a jego działanie mocniejsze. W smaku jest słodki i cierpki. Dzięki tym cechom wpływa równoważąco na wata, stabilizuje, rozgrzewa i nawilża. Te same cechy zaburzają lekko pitta i kapha.

W porównaniu z ryżem basmati twardość brązowego ryżu może niekiedy podrażniać jelita. Niektórzy terapeuci ajurwedyjscy używają brązowego ryżu w niewielkich ilościach, częściej wybierając basmati. Ryż brązowy zawiera duże ilości błonnika i witaminy B, dzięki czemu leczy zaparcia.

Ryż brązowy jest jednym z najbardziej stabilizujących zbóż, ponadto nie jest tak ciężki jak pszenica. Przygotowany pół na pół z jęczmieniem ryż brązowy może okazać się właściwym ziarnem dla pitta. W ajurwedzie zarówno ryż, jak i jęczmień ceni się za zdolność usuwania zmęczenia.

Dziki ryż ma podobne cechy i działanie jak brązowy, niemniej jednak zawiera o 50 procent więcej białka, dlatego jest bardziej rozgrzewający.

 

Wysokiej jakości ryż basmati oraz brązowy ryż basmati – znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Dieta praniczna

Zboża w diecie wegetariańskiej

Jak usprawnić pracę jelit

 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl