Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki o ajurwedzie
  • zdrowy styl życia
  • medycyna naturalna
  • ayurveda
ajurweda Kraków
Rutyna czy subtelne zmiany

Nawyki, utrwalone schematy działania, brak refleksji i chęci do rozwoju. A gdyby tak spróbować innych scenariuszy działania, otworzyć się na eksplorowanie nowych rozwiązań, nauczyć się innego reagowania, innej komunikacji? Wybór należy do ciebie! Sprawdź, jak smakują zmiany.

Nawyki często najłatwiej zaobserwować w jedzeniu. Nawykowo spożywamy pokarmy, które nie są dla nas korzystne, co powoduje odkładanie się toksyn. Tłumaczymy to racjonalnymi argumentami: brak czasu, brak chęci lub najczęstsza wymówka „już tak mam”.

Osoby o doszy wata bardzo lubią cukier, który daje im szybkie zaspokojenie, zmniejsza lęk oraz daje chwilowe poczucie bezpieczeństwa. Jednak warto pamiętać, że nadmiar cukru u doszy wata może wywołać hipoglikemię.

Osoby o doszy pitta mogą z przyzwyczajenia spożywać mięso lub bardzo ostre i pikantne przyprawy, które zaostrzają pitta, w wyniku czego stają się obsesyjne, uparte, zacięte i bardzo skupione na swoim celu.

Osoby o doszy kapha mogą przyzwyczaić się do spożywania ciężkich, tłustych pokarmów, przez co nasilają swoją naturalną skłonność do lenistwa i zastoju.

Osoby wata zwykle uzależniają się od substancji zmniejszających ból i poczucie braku bezpieczeństwa. Osoby pitta bywają zależne od substancji, które pozwalają im na wysoki poziom aktywności, kojarzony przez nie z sukcesem.  

Spożywanie pokarmów służy temu, by wpływać na świadomość i kształtować swoje życie. Większość z nas woli jednak utrwalać swoje nawyki i cechy osobowości, zamiast podjąć trud zmiany.

Tempo życia jest dziś bardzo szybkie, a wielu z nas stara się żyć jeszcze szybciej niż to konieczne. Możemy uzależnić się niemal od wszystkiego. Wszystkie nałogi są zasadniczo identyczne. Uzależnienia są bardzo powszechne w dzisiejszym świecie, ponieważ pragniemy intensywnych doznań, a w celu zaspokojenia tego pragnienia potrzebujemy coraz silniejszych bodźców.

Jednocześnie pojawia się tęsknota za miłością, lęk przed bliskością i oceną, a także pragnienie spokoju i poczucia sensu. To wybuchowa mieszanka rozmaitych potrzeb, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

W dzisiejszym świecie subtelność wyszła z mody. Nasz układ nerwowy nie jest już tak wrażliwy, abyśmy dostrzegali subtelne zmiany, które zachodzą w naturze.

Pomyśl jakie nawyki ograniczają twój rozwój? Czy nie jesteś znudzony, wybierając wciąż ten sam schemat działania? Co by się stało, gdybyś postąpił inaczej niż zwykle – gdybyś wybrał inną drogę do pracy, gdybyś zjadł coś innego niż zwykle. Co by się stało, gdybyś zamiast krzyku świadomie wybrał: „Dziś odpuszczam”.

Zobacz, ile nowych możliwości otwiera się przed tobą. Wybór należy do ciebie!

 

Przeczytaj także:

Cechy osobowości a dosze

Czakry i zmiana diety - część 1

Czakry i zmiana diety - część 2

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl