
Olejek rumiankowy o kwiatowym zapachu działa uspokajająco i kojąco na skórę. Stosuje się go do cery wrażliwej, leczy stany zapalne skóry, pozytywnie działa w przypadku egzemy i trądziku. Piękne, żółte kwiaty rumianku dodaje się do naparów i toników do ciała oraz do kremów dla cery normalnej lub suchej.
Naparów z rumianku używa się także jako płukanki do delikatnego rozjaśniania włosów blond lub jasnobrązowych. Suszone, sproszkowane kwiaty można dodawać do pudrów do ciała zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Rumiankowy tonik do cery trądzikowej
Ten domowy tonik łagodzi trądzik. Używa się go także do łagodzenia drobnych podrażnień skóry. Jest zalecany do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej lub normalnej. Można stosować go codziennie. Z podanej ilości składników zrobisz ok. 2 szklanki toniku.
Jakich składników użyć? 2 szklanki wody destylowanej, 1 łyżka stołowa krwawnika, 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku, 6 kropli olejku eterycznego z jałowca, rozmarynu lub mięty pieprzowej.
Jak przygotować? Zagotuj wodę w małym rondelku. Zestaw z ognia, dodaj zioła, przykryj i odstaw do zaparzenia na 30 minut. Wlej olejek eteryczny, wymieszaj i odcedź. Przelej do buteleczek i energicznie potrząśnij.
Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj 1 łyżeczkę płynu na twarz lub więcej na wypryski na ramionach czy plecach. Omijaj okolice oczu.
Tonik zużyj w ciągu tygodnia. Przechowuj w lodówce.
Rumiankowy peeling oczyszczający
Przy regularnym stosowaniu tego peelingu, twoja skóra stanie się błyszcząca i nabierze ładnego, zdrowego kolorytu. To silnie nawilżający preparat, który może też pełnić rolę maseczki nawilżającej – po prostu nałóż go i połóż się na 20 minut, a następnie spłucz. Jest zalecany do wszystkich rodzajów cery, a zwłaszcza normalnej, suchej, wrażliwej, zniszczonej warunkami środowiskowymi i dojrzałej.
Jakich składników użyć? 1/4 małej dojrzałej, obranej brzoskwini, 1 łyżka stołowa śmietanki wysoko lub niskotłuszczowej, 1 łyżka stołowa mielonych płatków owsianych, 1 łyżeczka sproszkowanych kwiatów rumianku, 1 łyżeczka mączki z nasion słonecznika.
Jak przygotować? Używając moździerza i tłuczka lub miseczki i widelca, rozgnieć brzoskwinię na gładką papkę. Wymieszaj wszystkie składniki z brzoskwinią, aby uzyskać pastę o kremowej konsystencji. Jeśli będzie zbyt rzadka, dodaj więcej mielonych płatków owsianych, jeśli za gęsta – więcej śmietanki. Odstaw na minutę, aby napęczniała.
Jak stosować? Wykonując palcami ruchy masujące, rozprowadź peeling na twarzy, szyi i dekolcie (w razie potrzeby). Zostaw na ok. 5 minut, po czym spłucz.
Nie przechowuj peelingu, lecz przygotuj jednorazową porcję.
Przeczytaj także:
Zastosowanie imbiru w kosmetyce
Wanilia - pachnąca pielęgnacja skóry
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.