Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • aktywność fizyczna
  • ćwiczenia sattwiczne
  • ajurweda
  • odchudzanie
świadomość ciała
Ruch - związek umysłu z ciałem

Ajurweda mówi, że wysiłek fizyczny powinien dodawać nam siły, stabilności i energii. Jeśli sposób, w jaki ćwiczysz, wywołuje poczucie zmęczenia, zniechęcenia i bólu, to najprawdopodobniej wykonujesz ćwiczenia nieodpowiednie dla swojej konstytucji. Czym są ćwiczenia sattwiczne? Sprawdź.

Ćwiczenia sattwiczne różnią się od ćwiczeń konwencjonalnych tym, że jednocześnie kładą nacisk na aspekty fizyczne, umysłowe i energetyczne organizmu. Jeśli wykonujemy je poprawnie, to służą nie tylko spalaniu kalorii i zwiększeniu masy mięśniowej, lecz także poprawiają elastyczność, koordynację, poczucie równowagi, sposób oddychania, postawę i wytrzymałość, a co najważniejsze – samoświadomość, sprawność umysłową.

Ćwiczenia sattwiczne wykonuje się w ciszy i świadomie – to właśnie sprawia, że przynoszą one tak wiele korzyści. Choć trudno dokładnie zdefiniować, czym są ćwiczenia samoświadome, należy je traktować jako ćwiczenia fizyczne wykonywane w stanie skupienia na własnym wnętrzu. Oznacza to, że podczas ćwiczenia należy być nieustannie świadomym sygnałów wysyłanych przez ciało i umysł. To inaczej niż w przypadku ćwiczeń, podczas których skupiamy się wyłącznie na ciele.

Uwaga powinna w szczególności obejmować oddech, postawę, doznania płynące z mięśni, stawów, wydzieliny, myśli, emocje oraz wszystkie aspekty funkcjonowania fizycznego i umysłowego.

Ruch fizyczny stawia przed nami następujące wyzwania wewnętrzne:

- czy potrafię wyciszyć umysł podczas ćwiczeń?

- czy umiem poszerzyć świadomość, tak aby objęła całe ciało?

- jakie uczucia pojawiają się w różnych miejscach ciała fizycznego?

- czy potrafię uświadomić sobie początek i koniec każdego ruchu?

- czy potrafię być świadomy oddechu bez wpływania na niego?

- czy potrafię za pomocą umysłu skłonić określony obszar ciała do aktywności?

Ćwiczenie, w trakcie którego jesteśmy samoświadomi, oznacza, że obejmujemy swoją świadomością całą sferę fizyczną, nie pozwalając, by uwaga skupiła się na pojedynczym doznaniu. Ćwiczenie takie przynosi jeszcze jeden subtelny, lecz niezwykle ważny skutek. Gdy ćwiczymy bardzo intensywnie, wówczas nasza świadomość skupia się na możliwościach tkwiących w naturalnych energiach w naszym wnętrzu i daje nam poczucie kontroli nad sobą oraz własnej siły.

W takim stanie zdajemy sobie sprawę, że aktywność fizyczna nie wymaga wysiłku, a nasz umysł zakotwicza się w teraźniejszości. To właśnie wspomniane poczucie siły i kontroli oraz bezwysiłkowego ruchu stanowi cechę charakterystyczną ćwiczeń sattwicznych.

Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że należy ćwiczyć tak, aby nie rozpraszały nas bodźce zewnętrzne, na przykład głośny telewizor, radio lub muzyka. Ćwiczenia wykonywane w ten sposób to zasadniczo metoda pielęgnowania głębokiej i trwałej więzi pomiędzy umysłem a ciałem. W takim stanie nie koncentrujemy swojej uwagi na spalaniu tłuszczu, rozwijaniu mięśni lub redukcji wagi, lecz raczej na oddychaniu, reakcjach fizycznych oraz dobrym samopoczuciu podczas ćwiczeń. To o wiele rozsądniejsza postawa, która pozwala nam także ćwiczyć konsekwentnie przez długi okres czasu i doświadczać korzyści z tego płynących.

 

Olejki i maści na bolące mięśnie i stawy znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Kontuzje podczas ćwiczeń - co poradzić

Zadbaj o stawy i mięśnie

 

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Scott Gerson. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl