
Rozmaryn - świeży, cytrynowy aromat i właściwości uspokajające - jest korzystny do pielęgnacji skóry. Działa regenerująco i antyseptycznie, stosuje się go w olejach do kąpieli i masażu oraz eliksirach, które tonizują cerę tłustą, normalną i mieszaną. Jak wykorzystać rozmaryn w pielęgnacji skóry? Sprawdź.
Rozmaryn udrażnia zatoki goi rany i pobudza wzrost nowych włosów. Doskonale łączy się go z olejkami eterycznymi z lawendy, bazylii i cytryny jako odżywka do skóry głowy i środek na porost włosów. Napar z liści można stosować w formie płukanki do przyciemniania włosów. Oczyszcza i odświeża skórę głowy oraz zmniejsza łupież.
Tonik z rozmarynu do cery trądzikowej
Ten tonik leczy i łagodzi trądzik. Używa się go także do przemywania drobnych skaleczeń. Jest zalecany do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej lub normalnej. Można stosować go codziennie.
Jakich składników użyć? 2 szklanki wody destylowanej, 1 łyżka stołowa krwawnika, 1 łyżka stołowa kwiatów nagietka lub rumianku, 6 kropli olejku eterycznego z jałowca, rozmarynu lub mięty pieprzowej.
Jak przygotować? Zagotuj wodę w małym rondelku. Zestaw z ognia, dodaj zioła, przykryj i odstaw do zaparzenia na 30 minut. Wlej olejek eteryczny, wymieszaj i odcedź. Przelej do buteleczki i energicznie potrząśnij.
Należy zużyć w ciągu tygodnia. Przechowywać w lodówce.
Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj1 łyżeczkę płynu na twarz. Możesz używać też na wypryski na ramionach, plecach i klatce piersiowej. Omijaj okolice oczu.
Peeling z rozmarynem do cery tłustej
Ten peeling znakomicie nadaje się do cery tłustej, mieszanej i tłustej dojrzałej. Można go też użyć jako maseczki – wówczas nałóż preparat na 20 minut (do wyschnięcia), a następnie spłucz.
Jakich składników użyć? 1/2 szklanki mielonych płatków owsianych, 1/2 szklanki mączki migdałowej, 1 łyżka stołowa drobno mielonej soli morskiej, 1 łyżeczka zmielonych liści mięty pieprzowej, 1 łyżeczka zmielonych liści rozmarynu, dowolny środek ściągający
Jak przygotować? W miseczce starannie wymieszaj wszystkie suche składniki za pomocą łyżki lub trzepaczki albo wsyp je do plastikowego woreczka i potrząśnij nim. Przesyp mieszankę do pojemnika.
Suchych składników nie trzeba trzymać w lodówce, lecz należy zużyć je w ciągu 6 miesięcy, aby zachowały świeżość i skuteczność.
Jak stosować? W miseczce wymieszaj 1 łyżkę stołową peelingu do twarzy (lub więcej, jeśli planujesz użyć go do ciała) z taką ilością środka ściągającego, aby uzyskać pastę nadającą się do rozsmarowania. Odstaw pastę na około minutę, aby zgęstniała.
Wykonując palcami ruchy masujące, delikatnie rozprowadź peeling na twarzy i szyi. Spłucz.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.