
W ziołolecznictwie zachodnim kamfora stosowana jest wyłącznie zewnętrznie w postaci olejku. Ma działanie delikatnie rozgrzewające, przeciwbólowe, rozkurczowe i uspokajające. Leczy m.in. niedrożność nosa oraz zatokowe bóle głowy.
Łagodzi bóle stawów i mięśni.
W ajurwedzie kamfora zażywana jest w niewielkich dawkach także wewnętrznie, w postaci naparu z kryształków lub sproszkowanych kryształków. W niewielkich ilościach jest używana do pielęgnacji oczu, choć początkowo powoduje uczucie pieczenia i łzawienie; wychładza i oczyszcza oczy.
Szczyptę sproszkowanej kamfory można przyjmować do nosa w przypadku niedrożności, bóle głowy oraz w celu wyostrzenia zmysłu powonienia. Jest też używana do kadzidełek – jej zapach ułatwia medytację, otwiera zmysły, rozjaśnia umysł i działa kojąco.
Kamfora jest często stosowanym składnikiem olejków leczniczych na całym świecie. Dobrze łączy się z olejkiem sezamowym w proporcji około 30 gramów proszku na około 0,4 litra oleju. W takiej postaci kamfora działa pobudzająco oraz łagodzi bóle stawów i mięśni.
Napary z kamfory można gotować, a jej opary służą do inhalacji układu oddechowego. Do użytku wewnętrznego należy stosować wyłącznie świeżą kamforę, a nie sprzedawaną powszechnie kamforę syntetyczną.
Kamfora jest ostra, gorzka i rozgrzewająca. Pozytywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy.
Działanie kamfory: wykrztuśne, udrażniające, pobudzające, rozkurczowe, rozszerzające oskrzela, uspokajające, przeciwbólowe, antyseptyczne.
Wskazania: zapalenia oskrzeli, astma, koklusz, niedrożność płuc, bezsenność, bolesne miesiączkowanie, reumatyzm, niedrożność nosa, zatokowe bóle głowy, problemy ze wzrokiem, próchnica.
Należy jednak uważać, aby nie przedawkować kamfory. W nadmiarze kamfora działa jak trucizna o właściwościach narkotycznych, nasila pitta i wata – można ją stosować jedynie w przepisanych niskich dawkach.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.