Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ziołolecznictwo
  • zioła rozgrzewające
  • kamfora
ziołolecznictwo
Rozgrzewająca kamfora

W ziołolecznictwie zachodnim kamfora stosowana jest wyłącznie zewnętrznie w postaci olejku. Ma działanie delikatnie rozgrzewające, przeciwbólowe, rozkurczowe i uspokajające. Leczy m.in. niedrożność nosa oraz zatokowe bóle głowy.

Łagodzi bóle stawów i mięśni.

W ajurwedzie kamfora zażywana jest w niewielkich dawkach także wewnętrznie, w postaci naparu z kryształków lub sproszkowanych kryształków. W niewielkich ilościach jest używana do pielęgnacji oczu, choć początkowo powoduje uczucie pieczenia i łzawienie; wychładza i oczyszcza oczy.

Szczyptę sproszkowanej kamfory można przyjmować do nosa w przypadku niedrożności, bóle głowy oraz w celu wyostrzenia zmysłu powonienia. Jest też używana do kadzidełek – jej zapach ułatwia medytację, otwiera zmysły, rozjaśnia umysł i działa kojąco.

Kamfora jest często stosowanym składnikiem olejków leczniczych na całym świecie. Dobrze łączy się z olejkiem sezamowym w proporcji około 30 gramów proszku na około 0,4 litra oleju. W takiej postaci kamfora działa pobudzająco oraz łagodzi bóle stawów i mięśni.

Napary z kamfory można gotować, a jej opary służą do inhalacji układu oddechowego. Do użytku wewnętrznego należy stosować wyłącznie świeżą kamforę, a nie sprzedawaną powszechnie kamforę syntetyczną.

Kamfora jest ostra, gorzka i rozgrzewająca. Pozytywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy.

Działanie kamfory: wykrztuśne, udrażniające, pobudzające, rozkurczowe, rozszerzające oskrzela, uspokajające, przeciwbólowe, antyseptyczne.

Wskazania: zapalenia oskrzeli, astma, koklusz, niedrożność płuc, bezsenność, bolesne miesiączkowanie, reumatyzm, niedrożność nosa, zatokowe bóle głowy, problemy ze wzrokiem, próchnica.

Należy jednak uważać, aby nie przedawkować kamfory. W nadmiarze kamfora działa jak trucizna o właściwościach narkotycznych, nasila pitta i wata – można ją stosować jedynie w przepisanych niskich dawkach.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl