Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dosza wata
  • zioła ajurwedyjskie
  • zdrowa dieta
  • medycyna ajurwedyjska
medycyna naturalna
Równoważenie doszy wata

Co zaburza doszę wata? Jak równoważyć doszę wata? Jakie zioła pomagają w łagodzeniu zaburzonej doszy wata? Który smak jest najbardziej wskazany dla wata, a który smak zaostrza tę doszę? Utrzymywanie dosz w równowadze to klucz do zdrowia i pełni sił.

Wata, która składa się przede wszystkim z żywiołu powietrza, jest zasadniczo zimna, sucha, lekka i mobilna, a zatem leczy się ją za pomocą terapii o działaniu rozgrzewającym, nawilżającym i zwiększającym wagę. Terapie takie powinny również łagodzić nadpobudliwość.

Smaki nasilające wata to słodki, kwaśny i słony; wszystkie one mają działanie odżywiające i nawilżające.

Jednocześnie doszę tę może osłabiać wiele ostrych ziół. W istocie większość takich ziół ma działanie silnie osłabiające wata. Smak ostry nasila wata jedynie wtedy, gdy występuje w nadmiarze.

Z tego powodu musimy rozróżnić dwa rodzaje zaburzeń wata. Można je określić jako niedobory wywołane przez wata lub jako „blokująca wata”. Niedobory spowodowane przez wata prowadzą do ubytku tkanek, wywołanego osuszającym i redukującym wagę działaniem wata. Do tego rodzaju problemów wata należy większość przypadków wyczerpania, odwodnienia i niedoboru płynów życiowych.

„Blokująca wata” ma związek z zaburzeniami wywołanymi zablokowaniem kanałów z powodu nagromadzenia się wata, czemu może także towarzyszyć gromadzenie się ama, kapha lub pitta. Do tej grupy należą takie choroby jak artretyzm i reumatyzm, a także problemy trawienne objawiające się rozdęciem brzucha, wzdęciami i zaparciami.

Niedobory powodowane przez wata leczy się za pomocą toników składających się przede wszystkim ze słodkich i odżywczych ziół i pokarmów. W przypadku blokującej wata musimy przede wszystkim usunąć blokadę. Leczenie przy użyciu toników jest nieskuteczne, ponieważ może jedynie zwiększać blokadę oraz zastój wata, wywołując jeszcze większy ból i dyskomfort.

Do usunięcia blokady, a tym samym złagodzenia wata, stosujemy zioła przeczyszczające.

Smak ostry działa na wata pobudzająco, a tym samym pomaga wprowadzić w ruch i usunąć nagromadzoną, nieruchomą wata. Na krótką metę redukuje to wata, lecz w dłuższej perspektywie po usunięciu niedrożności tamującej przepływ wata ostry smak będzie ją nasilał.

Ostry smak jest najgorętszy. Nadaje się do usuwania chłodu wata. Zaostrza tę doszę jedynie w razie występowania suchości. Jeśli głównym problemem wata, który należy zwalczyć, jest chłód, to możemy zastosować smak ostry. Nie jest on jednak zalecany w przypadku wysuszenia i odwodnienia.

Ostre zioła są również pomocne w przypadku słabego lub nieregularnego trawienia, charakterystycznego dla konstytucji wata. Ponieważ zioła te w największym stopniu pobudzają agni i niszczą toksyny, przeciwdziałają także niestrawności i zaburzeniom przyswajania pokarmu wywołanym przez nadmiar wata.

Z punktu widzenia ziołolecznictwa zachodniego do łagodzenia wata można stosować rozmaite zioła i wykorzystywać różne metody. Środki napotne o działaniu rozgrzewającym można stosować do leczenia przeziębień i grypy, mających związek z doszą wata (to żywioł wiatru wprowadza chłód do ciała).

Środki te przydają się także do nawilżania skóry przy różnych dolegliwościach związanych z suchością skóry, występujących z powodu doszy wata. Należy je stosować z umiarem, aby z powodu nadmiernego pocenia się nie wysuszyć doszy wata jeszcze bardziej.

Używa się ich przede wszystkim w przypadku zablokowania wata. Wiele z nich ma właściwości przeciwreumatyczne i stosuje się do leczenia artretyzmu (ama wata).

Zioła wiatropędne, czyli takie, które pomagają w usuwaniu gazów z układu trawiennego i jelit, stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy wata jest zablokowana.

W tym samym celu wykorzystuje się także zioła uspokajające i rozkurczowe, które rozluźniają mięśnie oraz likwidują skurcze i drgawki oraz leczą „blokującą watę”.

Oczyszczanie i przeczyszczanie stosuje się do leczenia zaparć, bardzo często pojawiających się w przypadku chorób typu wata. Metody te stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy wata jest zablokowana, lecz jeśli się ich nadużywa, to mogą znacznie zaostrzyć wata.

Środki przeczyszczające, które w wilgotnym środowisku pęcznieją i mają działanie nawilżające, na przykład siemię lniane lub nasiona babki płesznika, w większym stopniu nadają się do leczenia niedoborów spowodowanych wata. Jeśli mamy do czynienia z zablokowaniem wata, konieczne może się okazać doraźne podanie silnych środków przeczyszczających, takich jak rabarbar czy senes, należy jednak stosować je ostrożnie.

Metody pobudzające, które poprawiają trawienie i apetyt oraz neutralizują ama, są bardzo przydatne w leczeniu chorób typu wata. Usuwają one blokady wata, związane z ama i kapha. W przypadku niedoborów spowodowanych przez wata poprawiają apetyt i trawienie, co pomaga zregenerować organizm.

W razie niedoborów wywołanych przez wata stosuje się terapie i diety tonizujące, odżywcze i odmładzające. Przeciwwskazane jest stosowanie gorzkich toników używanych w ziołolecznictwie zachodnim, ponieważ mają one takie same właściwości jak wata. Słodkie zioła zmiękczające i łagodzące, takie jak lukrecja, wiąz oraz korzeń żywokostu, z ajurwedyjskiego punktu widzenia mają najsilniejsze działanie tonizujące i odżywcze.

Preparaty ajurwedyjskie służące do zredukowania wata często zawierają sól, zwłaszcza sól kamienną, która jest lżejsza niż sól morska, a u osób typu wata doskonale pobudza trawienie.

 

Szukasz ziół odpowiednich dla doszy wata? Chcesz zadbać o dobre trawienie? Zobacz bogatą ofertę ziół w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Joga dla doszy wata

Wiosenna dieta dla doszy wata

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl