
Jak zrównoważyć doszę pitta? Pitta składa się przede wszystkim z żywiołu ognia, a więc korzystne są dla niej terapie wychładzające. Jakie zioła pomagają łagodzić zaburzoną doszę pitta? Jak uspokoić wzburzoną pittę? Który smak jest najlepszy dla doszy pitta, a którego lepiej unikać? Sprawdź.
Pitta, która składa się przede wszystkim z żywiołu ognia, ma cechy gorąca, a zatem leczy się ją za pomocą terapii wychładzających lub usuwających gorąco. Jest również wilgotna, lekka i mobilna, dlatego korzystnie działają na nią terapie o charakterze wysuszającym, odżywiającym i uspokajającym. Jednakże podczas leczenia pitta należy zaczynać od terapii wychładzających.
Smaki, które leczą pitta, to słodki, cierpki i gorzki – wszystkie o naturze wychładzającej. Smak gorzki, jako najbardziej wychładzający i osuszający ze wszystkich smaków, najskuteczniej redukuje pitta.
Leczenie pitta jest ściśle związane z leczeniem krwi (rakta) związanej z doszą pitta. W terapiach rozpraszających ciepło wraz z doszą pitta ochłodzeniu ulega zazwyczaj również krew. Większość problemów związanych z gorącem i toksynami we krwi oraz z krwawieniami ma związek z pitta.
Wiele chorób przebiegających z wysoką temperaturą, stanami zapalnymi, infekcją lub odczynem kwasowym na ogół również dotyczy pitta. Zaburzona dosza pitta przejawia się w postaci wyżej opisanych dolegliwości. Jednakże doszę pitta lub ogień trawienny mogą też blokować lub poruszać dosze wata i kapha. Pojawiają się wówczas symptomy związane z gorącem, na przykład gorączka; należy je likwidować, łagodząc doszę, która wywołała problem.
Nie można upraszczać problemu i wszystkich objawów związanych z gorącem leczyć tak, jak leczy się doszę pitta. Gorąco można usunąć z ciała na różne sposoby. Musimy określić jego naturę, głębię i umiejscowienie, aby wskazać odpowiedni sposób leczenia.
Ciepło zewnętrzne, tak jak w przypadku gorączki wywołanej przeziębieniem lub przejściowym (niekoniecznie przewlekłym lub głęboko umiejscowionym) stanem zapalnym skóry, zazwyczaj leczy się przy zastosowaniu ziół napotnych.
Gorąco we krwi, który pojawia się w przypadku wielu chorób zapalnych, skaleczeń, wrzodów, czyraków, infekcji i innych schorzeń, można leczyć za pomocą ziół oczyszczających krew. Zazwyczaj są to gorzkie lub cierpkie zioła łagodzące pitta, często o właściwościach antybakteryjnych i wzmagających procesy lecznicze.
Gdy gorąco we krwi prowadzi do krwotoków, jak to zazwyczaj bywa, wówczas można stosować zioła cierpkie lub hemostatyczne, których smak i energia łagodzą doszę pitta.
W przypadku bardzo wysokiej gorączki, silnego gorąca oraz chorób pitta stosuje się gorzkie zioła oczyszczające ogień i usuwające gorąco. W ziołolecznictwie zachodnim nazywa się je gorzkimi tonikami lub gorzkimi ziołami tonizującymi albo wzmacniającymi. To one najskuteczniej wychładzają pitta, mają działanie uspokajające i oczyszczają wątrobę z toksyn, a także redukują gorąco umiejscowione głęboko we wnętrzu ciała. W ajurwedzie nazywa się je ziołami przeciwgorączkowymi; zaleca się także stosowanie gorzkiego smaku do obniżania gorączki. Ich działanie jest podobne do ziół oczyszczających krew, lecz są one silniejsze i docierają do tkanek głębszych niż krew i limfa.
Zioła przeczyszczające, które pobudzają wydalanie i mają działanie wychładzające, to kolejny środek silnie osłabiający doszę pitta. Kiedy gorąco charakterystyczne dla pitta jest bardzo silne lub gdy pojawia się wysoka temperatura, wtedy gorąco gromadzi się w organach trawiennych i jelitach oraz wysusza stolec, co prowadzi do zaparć. W takiej sytuacji przeczyszczenie może bezpośrednio złagodzić pitta, dlatego właśnie w tego typu chorobach najczęściej stosuje się najsilniejsze środki przeczyszczające.
Kiedy jednak nasila się płynna cecha pitta, która zasadniczo jest częściej spotykana, pojawia się biegunka lub rozwolnienie o naturze gorąca. W takim przypadku można stosować wychładzające środki przeczyszczające, ponieważ także tutaj przyczyną choroby jest gorąco.
Pitta często przejawia się w postaci nadmiernego pocenia się, biegunki, krwawienia, owrzodzenia oraz stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. W leczeniu chorób typu pitta można stosować zioła o działaniu ściągającym, aby kontrolować nadmiar wydzielin i doprowadzić do zagojenia się wrzodów.
Kiedy ze względu na nadmiar cechy płynnej pitta tłumi ogień trawienny i wywołuje niestrawność oraz odkładanie się toksyn, można podawać niektóre środki przeczyszczające, takie jak imbir, ponieważ pobudzają one trawienie. Należy je jednak stosować ostrożnie i z umiarem lub w połączeniu z innymi równoważącymi je ziołami. Również gorzkie zioła tonizujące ze względu na swoje działanie wysuszające mogą zwiększać agni, nie nasilając przy tym pitta.
Przeczytaj także:
Praktykowanie jogi dla doszy pitta
Dieta wegetariańska dla doszy pitta
Sprawdź, co zaburza twoją doszę
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.