Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zioła ajurwedyjskie
  • dosza pitta
  • równoważenie dosz
dieta ajurweda
Równoważenie doszy pitta

Jak zrównoważyć doszę pitta? Pitta składa się przede wszystkim z żywiołu ognia, a więc korzystne są dla niej terapie wychładzające. Jakie zioła pomagają łagodzić zaburzoną doszę pitta? Jak uspokoić wzburzoną pittę? Który smak jest najlepszy dla doszy pitta, a którego lepiej unikać? Sprawdź.

Pitta, która składa się przede wszystkim z żywiołu ognia, ma cechy gorąca, a zatem leczy się ją za pomocą terapii wychładzających lub usuwających gorąco. Jest również wilgotna, lekka i mobilna, dlatego korzystnie działają na nią terapie o charakterze wysuszającym, odżywiającym i uspokajającym. Jednakże podczas leczenia pitta należy zaczynać od terapii wychładzających.

Smaki, które leczą pitta, to słodki, cierpki i gorzki – wszystkie o naturze wychładzającej. Smak gorzki, jako najbardziej wychładzający i osuszający ze wszystkich smaków, najskuteczniej redukuje pitta.

Leczenie pitta jest ściśle związane z leczeniem krwi (rakta) związanej z doszą pitta. W terapiach rozpraszających ciepło wraz z doszą pitta ochłodzeniu ulega zazwyczaj również krew. Większość problemów związanych z gorącem i toksynami we krwi oraz z krwawieniami ma związek z pitta.

Wiele chorób przebiegających z wysoką temperaturą, stanami zapalnymi, infekcją lub odczynem kwasowym na ogół również dotyczy pitta. Zaburzona dosza pitta przejawia się w postaci wyżej opisanych dolegliwości. Jednakże doszę pitta lub ogień trawienny mogą też blokować lub poruszać dosze wata i kapha. Pojawiają się wówczas symptomy związane z gorącem, na przykład gorączka; należy je likwidować, łagodząc doszę, która wywołała problem.

Nie można upraszczać problemu i wszystkich objawów związanych z gorącem leczyć tak, jak leczy się doszę pitta. Gorąco można usunąć z ciała na różne sposoby. Musimy określić jego naturę, głębię i umiejscowienie, aby wskazać odpowiedni sposób leczenia.

Ciepło zewnętrzne, tak jak w przypadku gorączki wywołanej przeziębieniem lub przejściowym (niekoniecznie przewlekłym lub głęboko umiejscowionym) stanem zapalnym skóry, zazwyczaj leczy się przy zastosowaniu ziół napotnych.

Gorąco we krwi, który pojawia się w przypadku wielu chorób zapalnych, skaleczeń, wrzodów, czyraków, infekcji i innych schorzeń, można leczyć za pomocą ziół oczyszczających krew. Zazwyczaj są to gorzkie lub cierpkie zioła łagodzące pitta, często o właściwościach antybakteryjnych i wzmagających procesy lecznicze.

Gdy gorąco we krwi prowadzi do krwotoków, jak to zazwyczaj bywa, wówczas można stosować zioła cierpkie lub hemostatyczne, których smak i energia łagodzą doszę pitta.

W przypadku bardzo wysokiej gorączki, silnego gorąca oraz chorób pitta stosuje się gorzkie zioła oczyszczające ogień i usuwające gorąco. W ziołolecznictwie zachodnim nazywa się je gorzkimi tonikami lub gorzkimi ziołami tonizującymi albo wzmacniającymi. To one najskuteczniej wychładzają pitta, mają działanie uspokajające i oczyszczają wątrobę z toksyn, a także redukują gorąco umiejscowione głęboko we wnętrzu ciała. W ajurwedzie nazywa się je ziołami przeciwgorączkowymi; zaleca się także stosowanie gorzkiego smaku do obniżania gorączki. Ich działanie jest podobne do ziół oczyszczających krew, lecz są one silniejsze i docierają do tkanek głębszych niż krew i limfa.

Zioła przeczyszczające, które pobudzają wydalanie i mają działanie wychładzające, to kolejny środek silnie osłabiający doszę pitta. Kiedy gorąco charakterystyczne dla pitta jest bardzo silne lub gdy pojawia się wysoka temperatura, wtedy gorąco gromadzi się w organach trawiennych i jelitach oraz wysusza stolec, co prowadzi do zaparć. W takiej sytuacji przeczyszczenie może bezpośrednio złagodzić pitta, dlatego właśnie w tego typu chorobach najczęściej stosuje się najsilniejsze środki przeczyszczające.

Kiedy jednak nasila się płynna cecha pitta, która zasadniczo jest częściej spotykana, pojawia się biegunka lub rozwolnienie o naturze gorąca. W takim przypadku można stosować wychładzające środki przeczyszczające, ponieważ także tutaj przyczyną choroby jest gorąco.

Pitta często przejawia się w postaci nadmiernego pocenia się, biegunki, krwawienia, owrzodzenia oraz stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. W leczeniu chorób typu pitta można stosować zioła o działaniu ściągającym, aby kontrolować nadmiar wydzielin i doprowadzić do zagojenia się wrzodów.

Kiedy ze względu na nadmiar cechy płynnej pitta tłumi ogień trawienny i wywołuje niestrawność oraz odkładanie się toksyn, można podawać niektóre środki przeczyszczające, takie jak imbir, ponieważ pobudzają one trawienie. Należy je jednak stosować ostrożnie i z umiarem lub w połączeniu z innymi równoważącymi je ziołami. Również gorzkie zioła tonizujące ze względu na swoje działanie wysuszające mogą zwiększać agni, nie nasilając przy tym pitta.

 

Szukasz ziół odpowiednich dla doszy pitta? Chcesz zrównoważyć doszę pitta? Zobacz bogatą ofertę ziół w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Praktykowanie jogi dla doszy pitta

Dieta wegetariańska dla doszy pitta

Sprawdź, co zaburza twoją doszę

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl