Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • dieta ajurwedyjska
  • dosza kapha
  • równoważenie dosz
zdrowy styl życia
Równoważenie doszy kapha

Z jakich żywiołów składa się dosza kapha? Jakie zioła pomagają łagodzić zaburzoną doszę kapha? Jak objawia się podwyższona kapha w organizmie? Jak zrównoważyć tę doszę? Który smak jest najbardziej wskazany dla doszy kapha? Sprawdź.

Dosza kapha, w której dominuje żywioł wody, jest zimna, wilgotna, powolna, a zatem leczy się ją za pomocą terapii rozgrzewających, wysuszających, pobudzających oraz nadających lekkości. Smaki leczące kapha to ostry, gorzki i cierpki; wszystkie one mają działanie wysuszające, dodające lekkości.

Terapie wykorzystywane w leczeniu kapha mają charakter redukujący. Zazwyczaj stosuje się je wraz z postem lub lekką dietą. Ich działanie polega na zmniejszaniu wagi, redukowaniu żywiołu ziemi w ciele oraz wydalaniu wody.

Wodę można usuwać z organizmu na różne sposoby. Najbardziej bezpośrednia droga prowadzi przez nerki – to wydalanie moczu w procesie diurezy. Dlatego metoda opierająca się na diurezie – wzmocnieniu funkcjonowania nerek – jest najważniejszym sposobem służącym do osłabienia kapha. Pomaga ona pozbyć się także obrzęków i zatrzymania wody w organizmie, ponadto zmniejsza otyłość, która także często wynika z nadmiaru wody.

Jednakże zioła moczopędne nie leczą pierwotnej przyczyny zaburzeń typu kapha. Dosza kapha gromadzi się przede wszystkim w płucach i żołądku, na które środki moczopędne wpływające na nerki nie oddziałują bezpośrednio.

Wodę można także eliminować przez skórę w procesie pocenia się. Zioła napotne sprzyjają poceniu się, a zatem wydalaniu nadmiaru kapha przez skórę. Pocenie się to kolejna z głównych metod osłabiania kapha. Jest skuteczna w leczeniu przeziębień i grypy, które zasadniczo są chorobami typu kapha, ponadto pomaga również usunąć wodę tuż spod powierzchni skóry, twarzy oraz górnych części ciała. Jest skuteczna w przypadku początkowych stadiów chorób przebiegających z gorączką, astmy, zapalenia oskrzeli, niedrożności układu limfatycznego.

Woda znajduje się w ciele również w postaci flegmy czy też śluzu, który jest podstawowym przejawem kapha w ciele. Może się on gromadzić w płucach i żołądku, a następnie w różnych częściach układu trawiennego i jelit. Flegma może się odkładać w dowolnym miejscu i blokować kanały – srota – oraz wywoływać rozmaite schorzenia, takie jak choroby serca wywołane nadmiarem cholesterolu.

Aby usunąć doszę kapha w postaci flegmy lub śluzu, stosuje się zioła wykrztuśne lub usuwające śluz.

Kapha jest zimna i ciężka, ma cechy przeciwne do agni, a zatem osłabia lub tłumi ogień trawienny. To właśnie osłabienie ognia trawiennego (żywiołu ognia) prowadzi do wystąpienia nadmiaru wody (kapha), co wywołuje różne choroby.

Z tego punktu widzenia stosowanie ziół stymulujących trawienie, pobudzających i wiatropędnych jest kolejną ważną metodą osłabiającą kapha. Mamy tu na myśli przede wszystkim zioła rozgrzewające i ostre, które wzmacniają agni, zwiększają metabolizm, poprawiają krążenie oraz przełamują inercję kapha.

Właśnie dlatego ostre przyprawy są dobre dla konstytucji kapha.

Gorzkie zioła, zwłaszcza te, które są określane mianem gorzkich toników lub gorzkich ziół wzmacniających, najskuteczniej redukują ilość tłuszczu w organizmie, a zatem osłabiają kapha. Gorzkie zioła składają się przede wszystkim z żywiołu powietrza, dlatego powodują zmniejszenie wagi oraz osłabiają żywioł ziemi w ciele, który także należy do kapha. Gorzkie zioła zmniejszają ochotę na słodycze oraz pobudzają funkcjonowanie śledziony i trzustki.

Zioła cierpkie, ze względu na swoje działanie wysuszające, a często także moczopędne i wykrztuśne, również mają znaczenie w redukowaniu doszy kapha.

Wiele z tych specyfików ziołowych jest z sobą spokrewnionych: wiele rozgrzewających ostrych ziół, takich jak imbir, cynamon lub goździki, działa nie tylko pobudzająco i wiatropędnie, lecz także napotnie i wykrztuśnie. Większość rozgrzewających substancji pobudzających także działa wykrztuśnie, a nawet moczopędnie. Większość środków moczopędnych również wykazuje działanie wykrztuśne. Widać tutaj tę samą zasadę – podsycanie ognia i zmniejszanie ilości wody.

Zioła lecznicze to najskuteczniejsza terapia w redukowania doszy kapha. Dzieje się tak dlatego, że zioła mają najczęściej smak gorzki, cierpki lub ostry, a właśnie te trzy smaki redukują doszę kapha. Bardzo niewiele ziół nasila doszę kapha. Nawet słodkie, tonizujące i łagodzące rośliny lecznicze mogą być wykorzystywane do upłynniania doszy kapha, co ułatwia jej wydalanie z ciała.

Zioła to doskonała podstawa terapii redukujących, usuwających toksyny i dodających lekkości, stosowanych w leczeniu doszy kapha.

 

Szukasz ziół odpowiednich dla doszy kapha? Chcesz zrównoważyć doszę kapha? Zobacz bogatą ofertę ziół w zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Praktykowanie jogi dla doszy kapha

Dieta wegetariańska dla doszy kapha

Sport i aktywność fizyczna - dosza kapha

 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl