Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia indyjska
  • dania wegańskie
  • warzywa strączkowe
  • ajurweda Kraków
kuchnia indyjska
Rośliny strączkowe – pełnia smaku i zdrowia

Fasola biała, fasola czarne oczko, czerwona fasola kidney, fasolka adzuki, soczewica żółta, czerwona lub zielona, fasola mung, żółty groch, dal – warzywa strączkowe to wielość smaków i rozmaitość potraw. Wprowadź je do swojego menu i odkryj ich bogactwo.

Warzywa strączkowe podawane ze zbożami stanowią ważnym składnikiem wielu dań na całym świecie. Różne rodzaje fasoli i soczewicy są podstawowym elementem kuchni indyjskiej.

W ajurwedzie warzywa strączkowe pełnią rolę budulca – znacząco wzmacniają organizm, mają niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość błonnika. Dostarczają także znacznych ilości białka, żelaza, witaminy B.

Sztuka polega na tym, jak dobrze strawić warzywa strączkowe. Często zwraca się uwagę na to, że po spożyciu fasoli pojawiają się wzdęcia czy gazy. Warto wiedzieć, że właściwe przygotowanie warzyw strączkowych z odpowiednią ilością przypraw i ziół stanowi zdrową alternatywę dla mięsa.

Odpowiednio przyprawione fasole i soczewice nie mają właściwości wzdymających.

Jeśli wcześniej nie jadłeś zbyt często warzyw strączkowych, to mądrym posunięciem jest zacząć wprowadzać fasole do swojej diety dwa razy w tygodniu.

Wegetarianie i osoby spożywające regularnie soczewice i fasole tolerują dania z roślin strączkowych 3-4 razy w tygodniu – pod warunkiem, że potrawy są właściwie przygotowane i przyprawione.

Jeśli dorastałeś w miejscu, w którym nie jada się różnych odmian fasoli, to nie możesz oczekiwać od siebie, że zdołasz strawić większą jej ilość. Warto wiedzieć, które gatunki fasoli są najlepsze i jak je właściwie przygotować.

Jedną z najbardziej podstawowych i popularnych roślin strączkowych w Indiach jest fasola mung w połówkach, wyjątkowo ceniona w ajurwedzie.

Jest lekka i łatwiejsza do strawienia niż większość roślin strączkowych, zwłaszcza w postaci indyjskich potraw oczyszczających i odbudowujących organizm, takich jak kiczadi i dal.

Fasola mung wykazuje cechy lekko chłodzące, jeśli chodzi o wpływ na organizm. Osoby wata i kapha mogą złagodzić ten efekt przez dodanie rozgrzewających przypraw, takich jak imbir, czarny pieprz, kmin i nasiona gorczycy.

Dla osób pitta warzywa strączkowe są dobre także z tymi przyprawami, jak również z dodatkiem kolendry. Aby warzywa strączkowe były lżej strawne, należy namoczyć je przed ugotowaniem na kilka godzin, a później kilka razy wypłukać.

Warzywa strączkowe warto gotować z kurkumą, z kminem oraz nasionami kolendry,  które pobudzają ogień trawienny, a także z imbirem, czosnkiem i asafetydą.

Wszelkie warzywa strączkowe warto spożywać je ze zbożami – z ryżem basmati, z brązowym ryżem, kaszą jaglaną, jęczmienną lub gryczaną. Czerwona soczewica znakomicie smakuje z gotowanym amarantusem. Zielona soczewica dobrze komponuje się ze zbożami quinoa. Ciecierzycę możesz podać z duszonymi pomidorami.

Soczewica jest znakomitym dodatkiem do zup. Ponieważ zwykle rozgotowuje się na papkę, jest pożywnym składnikiem wegetariańskiego leczo.

Dal mung jest składnikiem kiczadi, leczniczej potrawy stosowanej w ajurwedzie na wiele dolegliwości. Z dodatkiem ryżu basmati jest pełnowartościowym i lekkostrawnym pokarmem.

 

 

Najwyższej jakości warzywa strączkowe – różne odmiany fasoli, grochu i soczewicy – znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Jak przyprawiać warzywa strączkowe 

Warzywa strączkowe w diecie wegetariańskiej

Królestwo przypraw - kmin i koper

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl