Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zabiegi ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
  • zioła ajurwedyjskie
  • kosmetyki naturalne
terapie ajurwedyjskie
Remedium na pogodną starość

Jak zachować młodość mimo upływu lat? Jak wzmocnić witalność? Co zrobić, by w dojrzałym wieku cieszyć się zdrowiem i naturalnym pięknem? Natura ofiaruje nam swoją mądrość, z której możemy czerpać pełnymi garściami. Jest wiele naturalnych składników, które mają niezwykłe, lecznicze właściwości. Sprawdź.

Miód, ziołowe herbaty, czarny pieprz, korzeń lukrecji, chyawanprash, sok z granatu, czosnek – wypróbuj domowe receptury, które pozwolą zachować zdrowie mimo upływających lat.

Miód z natury posiada właściwości odmładzające. Zachowuje działanie każdego leku, z którym się go miesza, dlatego jest ceniony jako najlepszy ze wszystkich nośników substancji leczniczych i odmładzających.

Dodanie surowego, niefiltrowanego miodu do herbatki ziołowej sprawia, że aktywne składniki zioła dostają się do organizmu. Ponieważ jednak ogrzewanie miodu powoduje, iż nabiera on szkodliwych cech, powinien być dodawany już po zaparzeniu herbaty i ochłodzeniu jej do temperatury, w jakiej zostanie wypita.

Rozgnieć siedem ziaren czarnego pieprzu i zmieszaj otrzymany proszek z miodem. Czarny pieprz ma właściwości wysuszające i jest dobrym środkiem odmładzającym dla osób o słabych płucach, które często są zablokowane przez kapha. Działa korzystniej w przypadku typów kapha, wata-kapha oraz pitta-kapha niż w przypadku wata i pitta.

Zamocz w wodzie na całą noc garść ciecierzycy. Następnego ranka po obraniu ze skórki wolno przeżuwaj i połykaj ziarna. Można popić je wodą, w której moczyła się ciecierzyca. Praktyka ta sprawdza się w szczególności wtedy, gdy ma się słaby żołądek.

Podgrzej szklankę mleka z łyżeczką sproszkowanego korzenia lukrecji, nie doprowadzając do wrzenia. Pij ten napój dwa razy dziennie. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, unikaj długotrwałego stosowania korzenia lukrecji, gdyż może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Korzeń lukrecji wpływa szczególnie dobroczynnie na organy seksualne

Tulsi, zwane także świętą bazylią, jest uważane za roślinę o niezwykle silnej energii zdolnej do wyleczenia niemal każdej choroby, w tym także niektórych postaci raka. Doskonale leczy gorączkę. Aby zapobiec zaburzeniom równowagi dosz u osób wata i kapha, można co rano przyjmować 25 ml soku ze świeżych listków.

Czosnek – wpływa szczególnie odmładzająco na osoby o konstytucji wata i kapha. Czosnek zielony – spożywany zaledwie po kilku tygodniach wegetacji, kiedy wyrastają z niego długie zielone pędy i wykorzystywany w całości – jest o wiele łagodniejszy niż zwyczajny czosnek i w znacznie mniejszym stopniu podrażnia pitta, a także delikatnie oddziałuje na umysł. Należy zawsze redukować intensywny smak i zapach czosnku przed użyciem, smażąc go przez 30 sekund w ghee lub niesolonym maśle. Dla osób typu pitta i wata wskazany jest czosnek gotowany na wolnym ogniu przez 5-10 minut ze szklanką mleka zmieszanego z połową szklanki wody. Po odcedzeniu wywar jest gotowy do picia.

Chyawanprash – to najbardziej znany ajurwedyjski środek odmładzający. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt różnych ziół o wszechstronnym działaniu pomagającym w utrzymaniu młodości i witalności. Zalecana dawka chyawanprash to 1-2 łyżeczki, przyjmowana zwykle rano. Preparat można rozpuścić w mleku. Chyawanprash można przyjmować też z daktylami uprzednio namoczonymi w wodzie. Kiedy daktyle napęcznieją, wypełnij je preparatem chyawanprash oraz blanszowanym migdałem, po czym całość powoli przeżuwaj. To bomba energii i witamin!

Sok z owocu granatu ma właściwości odmładzające. Można go również odparować na wolnym ogniu, uzyskując w ten sposób gęsty syrop. Granat wzmacnia serce, pomaga w chorobach układu krążenia. Obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne szczególnie w artretyzmie. Przeciwdziała procesom starzenia oraz procesom zapalnym.

Shatavari to odmiana szparagów, która wpływa wyjątkowo korzystnie na żeńskie organy rozrodcze. Dobroczynne oddziaływanie wywiera preparat zgodnie z następującą recepturą: szklankę mleka zmieszanego z łyżeczką shatavari oraz jedną czwartą łyżeczki sproszkowanego imbiru i drobno posiekanym daktylem gotuj na małym ogniu przez 5-10 minut.

Upływającego czasu nie da się zatrzymać. Ale od nas zależy, czy będziemy cieszyć się witalnością i sprawnością aż do późnej starości, zachowując przy tym optymizm i pogodę ducha.

 

W zielonysklep.com znajdziesz wiele produktów, które pozwolą zachować zdrowie i wigor do późnej starości - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Jak ćwiczyć jogę w starszym wieku 

Pielęgnacja zniszczonej cery 

Kosmetyki zwalczające rozstępy i cellulit

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl