Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia wegetariańska
  • raita z pomidorów
  • dania bezglutenowe
  • dieta ajurwedyjska
kuchnia wegetariańska
Raita z pomidorów

Raita do smaczny dodatek do posiłków, który dodatkowo poprawia trawienie. Głównym składnikiem zwykle jest jogurt. Z dużą ilością przypraw i przypraw będzie doskonałym dodatkiem do dań głównych i przystawek. Aromatyczny, wyrazisty smak pomidorów - spróbuj.

W ajurwedzie zwykle nie łączy się pomidorów z jogurtem. Ten przepis jest doskonałym przykładem na to, że właściwe połączenie przypraw i ziół może zrównoważyć pokarmy, które do siebie nie pasują.

Składniki:

4 szklanki świeżych, pokrojonych pomidorów

1 szklanka jogurtu

2 łyżki ghee

1/2 łyżeczki nasion kminu

1/2 łyżeczki nasion czarnej gorczycy

1 szczypta asafetydy

5 świeżych lub suszonych liści curry

1 mała garść posiekanych natki kolendry

1 duża szczypta pieprzu kajeńskiego lub 1/2 posiekanej, małej, zielonej papryczki chilli

1/4 łyżeczki soli

 

Przygotowanie:

Umyj pomidory i pokrój je na średnie kawałki. Delikatnie wymieszaj pomidory z jogurtem i odstaw na bok. Na małej patelni ustawionej na średnim ogniu rozgrzej ghee. Kiedy będzie gorące, dodaj nasiona gorczycy, kminu, asafetydę i liście curry. Mieszaj do chwili, gdy nasiona zaczną wydawać trzaskający odgłos. Dodaj kolendrę i pieprz kajeński lub chilli. Wymieszaj i zestaw z ognia.

Dodaj przyprawy do pomidorów i jogurtu. Posól i starannie wymieszaj. Podawaj po 1-2 łyżki na osobę jako przystawkę do głównego dania.

Osoby o konstytucji pitta mogą dodać więcej kolendry, nasion kminu i liści curry oraz pominąć pieprz kajeński, chilli i asafetydę.

 

Kmin, kolendrę, gorczyca, chilli, asafetyda oraz indyjskie przyprawy masala o różnorakim składzie znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

Przeczytaj także:

Sos pietruszkowy z nasionami dyni

Przystawka z jarmużu z migdałami

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl