Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • ajurweda zioła
  • przyprawy
przyprawy indyjskie
Przyprawy w kuchni ajurwedyjskiej - część 2

Przedstawiamy kolejny zestaw przypraw używanych w kuchni indyjskiej. Liście curry, goździki, nasiona kolendry, kumin, suszone mango - każda przyprawa nadaje potrawie niepowtarzalny smak i aromat. Jakie zastosowanie mają przyprawy indyjskie? Do jakich potraw ich używać? Sprawdź.

 

Goździki (całe i mielone)

Goździki to niedojrzałe i nierozkwitłe pąki występującego w tropikach drzewa goździkowego. W świecie indyjskich przypraw pełnią one ważną rolę w wielu suchych mieszankach masala, na przykład w popularnej garam masali. W całości dodaje się je do curry, a także przesmaża razem z pieprzem, kardamonem i cynamonem i wykorzystuje do przygotowania dań o nazwie pilaw.

Nasiona kolendry

Nasiona kolendry przypominają w smaku miód i skórkę pomarańczy. To jedna z częściej wykorzystywanych przypraw w kuchni indyjskiej. Całe nasiona dodają smaku ziemniakom, a zmielone wchodzą w skład dań na bazie sosów dal. Liści kolendry używa się do dekorowania potraw.

Ziarna kuminu

Ziarna kuminu pochodzą z tej samej rodziny co koper i pietruszka. Ich cechy charakterystyczne to wyjątkowy zapach i orzechowy, przyjemnie gorzkawy smak. Można używać surowych ziaren kuminu, jednak zazwyczaj praży się je lub smaży, by wydobyć z nich więcej aromatu. Po przesmażeniu kumin dodaje się najczęściej do dań na bazie dal, dań z fasolą i potraw na bazie ryżu. Mielony kumin rzadko jest wcześniej uprażony, jednak to właśnie proszek z prażonego kuminu o silniejszym, ziemistym zapachu można wykorzystać do posypania jogurtów czy curry.

Liście curry (świeże lub suszone)

Liście curry są bardzo popularną przyprawą na południu i zachodzie Indii, a także na Sri Lance. Zazwyczaj smaży się je razem z posiekaną cebulą. Świeże liście nie nadają się do dłuższego przechowywania ani na półce w kuchni, ani w warunkach chłodniczych. W sklepach można kupić suszone liście, jednak ich zapach nie dorównuje temu, jaki wydzielają świeże. Liście curry można dodawać do dań w całości lub po posiekaniu, zjeść je lub wyjąć z potrawy, gdy oddadzą swój aromat innym składnikom. Nie da się ich zastąpić inną przyprawą.

Suszone mango w proszku

Amchur to suszone mango zmielone na proszek, który zachowuje kwasowość, cierpkość i pikantność niedojrzałych owoców. Mango w proszku dodaje się najczęściej do curry, czatnejów, zup i marynat. Podobnie jak tamarynd jest ono środkiem zakwaszającym i podobnie jak limonka przyspiesza kruszenie innych składników. Suszone mango można zastąpić tamaryndowcem w słodko-kwaśnym dal.

Nasiona kopru

Koper jest słodki i przypomina w smaku lukrecję. Jego nasion można użyć do aromatyzowania oliwy lub zmielić je i dodać do sosu lub mieszanki przypraw. Nasiona kopru praży się także razem z kozieradką i używa przy faszerowaniu warzyw. W wielu regionach Indii i Pakistanu prażone nasiona kopru spożywa się po posiłku, ponieważ ułatwiają trawienie i odświeżają oddech.

 

W trzeciej części artykułu opiszemy kolejne przyprawy kuchni indyjskiej: nasiona kozieradki, czarnuszkę, gałkę muszkatołową, szafran oraz kurkumę.

W zielonysklep.com znajdziesz przyprawy kuchni ajurwedyjskiej – zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Przyprawy w kuchni ajurwedyjskiej - część 1

Odżywcze zioła wzmacniające

Curry, curry - indyjska mieszanka przypraw

 

Opracowanie na podstawie:

Wegańska kuchnia indyjska. Richa Hingle. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Purana, Wrocław 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl