Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • ajurweda zioła
  • przyprawy
przyprawy indyjskie
Przyprawy w kuchni ajurwedyjskiej

W kuchni ajurwedyjskiej korzystamy z wielu przypraw, a każda przyprawa może być użyta na różne sposoby. Popularny kumin jest stosowany w postaci całych ziaren, mielonych, prażonych na sucho, prażonych na oleju - każda jego postać na inny, charakterystyczny smak. Poznaj smaki kuchni indyjskiej.

Asafetyda

Asafetyda to sproszkowana żywica dużej, przypominającej koper włoski rośliny. Dodana do gotowanej potrawy nadaje jej smak pora i czosnku. Doskonale nadaje się do dań na bazie warzyw. Asafetydę dobrze jest zasmażyć, ponieważ ułatwia trawienie fasoli i potraw na bazie dal. Sama asafetyda nie zawiera glutenu – żeby mieć pewność, że asafetyda nie zawiera glutenu, kupuj niemielone kryształki. Zawsze przechowuj ją w szczelnym pojemniku.

Nasiona czarnej gorczycy

Są gorzkie i najczęściej używa się ich po zasmażeniu. Dodane do potraw nadają im ciekawy smak i apetyczny zapach. Sama gorczyca należy do rodziny kapustowatych  i jest spokrewniona z brokułami, brukselką i kapustą. Jej nasiona sadzi się także dla liści, które smaży się i przyrządza podobnie jak inne zielona warzywa liściaste. Nasiona białej gorczycy są łagodne, brązowej ostre, a czarnej – wyraziste. I właśnie te ostatnie najlepiej sprawdzają się w indyjskich przepisach.

Czarny pieprz

To najczęściej kupowana przyprawa na świecie. Jego ziarna mogą być używane w całości lub po zmieleniu. Przesmażony na oleju pieprz ziarnisty nadaje pyszny smak daniom takim jak pilaw, dal czy curry. Prażone i zmielone z innymi przyprawami ziarna dodają głębi sosom i mieszankom przypraw.

Czarna sól indyjska

Sól kala namak to popularny składnik dań kuchni Bangladeszu, Indii czy Pakistanu. Kala namak jest tam używana do solenia do dodawana do przekąsek, czatnejów, sałatek, raity. Soli kala namak dodaje się do potraw, by nadać im jajecznego posmaku. Na przykład do dań na bazie tofu przypominających w smaku jajecznica (popularna tofucznica).

Zielony kardamon - strąki

Kardamon to jedna z najczęściej używanych przypraw na świecie. Jego smak jest wyjątkowy, a aromat bardzo intensywny, dlatego już jedna szczypta tej przyprawy potrafi zdziałać cuda. Kardamonu można użyć do przygotowania zarówno słodkich deserów, jak i pikantnych sosów czy dań na bazie ryżu. Jego strąki zachowują świeżość przez długi czas i można używać ich w całości.

Ajwan

Ajwan należy do rodziny selerowatych, podobnie jak kumin czy pietruszka, a jego nasiona mają ostry, intensywny smak. Był używany już w czasach starożytnych ze względu na aromat i właściwości lecznicze. Nasiona wykorzystywane są zazwyczaj w całości i rzadko mieli się je na proszek. Ajwan wchodzi w skład mieszanek, które przesmaża się na oleju i którymi doprawia się dania na bazie soczewicy. Nasiona ajwanu dodaje się także do pieczywa i krakersów, a w Indiach żuje się je po namoczeniu w gorącej wodzie, co pomaga w problemach żołądkowych. Podobnie jak asafetydę, nasiona ajwanu często dodaje się do mąki z ciecierzycy i dań z fasoli, ponieważ ułatwiają trawienie.

Cynamon (w laskach lub zmielony)

Cynamon to wewnętrzna kora cynamonowca – tropikalnego, wiecznie zielonego drzewa. Kora jest zbierana w zwijanych jeden w drugi paskach, a najlepsze odmiany charakteryzują się bladym kolorem i strukturą przypominającą pergamin. Suszona kora jest bardzo aromatyczna, a jej smak słodki i ciepły. Przyjemny aromat cynamonu koi i pobudza zmysły, ma działanie antyseptyczne i uspokajające. Pokruszone laski dodadzą smaku daniom na bazie ryżu, sosom i daniom z soczewicy, a mielony (prażony lub nie) cynamon wchodzi w skład wielu mieszanek wykorzystywanych do przyrządzenia curry.

 

W drugiej części artykułu opiszemy kolejne przyprawy kuchni indyjskiej: nasiona kolendry, kumin, liście curry, nasiona kopru, kozieradka, szafran oraz kurkuma.

W zielonysklep.com znajdziesz przyprawy kuchni ajurwedyjskiej - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Przyprawy w pigułce

Garam masala - indyjska przyprawa

Jak przyprawiać warzywa strączkowe 

 

Opracowanie na podstawie:

Wegańska kuchnia indyjska. Richa Hingle. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Purana, Wrocław 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl