Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • ajurweda zioła
  • książki ajurwedyjskie
  • przyprawy orientalne
ajurweda Kraków
Przyprawy na zimę

Podczas zimy organizm wymaga szczególnej troski i ciepłych posiłków. Najlepsze przyprawy na zimę to te o działaniu wzmacniającym, rozgrzewającym i odżywczym. Wzbogacą one smak potraw i przyczynią się do lepszego zdrowia.

Według ajurwedy zioła wzmacniające odżywiają tkanki ciała. Takie zioła są korzystne dla tkanek i organów wyniszczonych lub osłabionych przez chorobę. Zioła wzmacniające są zazwyczaj słodkie w smaku, co wskazuje na to, że mają działanie regenerujące.

Takie zioła mają z reguły naturę kapha i składają się przede wszystkim z żywiołu ziemi i wody. Zioła te są zazwyczaj ciężkie i oleiste. Zwiększają one ilość płynów witalnych oraz masę mięśni i tłuszczu, korzystnie wpływają na krew i limfę, a także zwiększają ilość mleka i spermy. Pomagają w stanach osłabienia, wyczerpania i utraty sił oraz w okresie rekonwalescencji. Mają działanie łagodzące i harmonizujące, dzięki czemu poprawiają nastrój i uspokajają nerwy.

Odżywcze zioła wzmacniające zwykle zmniejszają wata i pitta oraz zwiększają kapha. Niektóre z nich – o właściwościach rozgrzewających, takie jak żeń-szeń lub nasiona sezamu – szczególnie polecane są podczas zimy. Należy jednak pamiętać, że zioła te są ciężkostrawne. W przypadku słabszego trawienia, zazwyczaj łączy się je z różnymi ziołami pobudzającymi lub wiatropędnymi (np. imbirem lub kardamonem), aby ułatwić ich przyswajanie.

Korzeń żywokostu czy zioło shatawari mają energię wychładzającą, można je zatem stosować po chorobach przebiegających z wysoką gorączką, obecnością toksyn we krwi i wrzodami lub po innych chorobach zapalnych wywoływanych przez pitta. Wiele z odżywczych i wzmacniających ziół ma właściwości wykrztuśne, łagodzące i zmiękczające. Są polecane szczególnie zimą, kiedy męczy nas kaszel czy grypa. Łagodzą i odżywiają błony śluzowe oraz przywracają właściwy poziom płynów i wydzielin w organizmie, dlatego działają odżywczo na błony śluzowe płuc i żołądka.

W ajurwedzie odżywcze działanie ziół wzmacnia się innymi słodkimi i pożywnymi substancjami, takimi jak mleko, ghee lub nierafinowany cukier. Najważniejsze odżywcze zioła i pokarmy wzmacniające to: migdały, arcydzięgiel, kokos, korzeń żywokostu, daktyle, siemię lniane, żeń-szeń, miód, lukrecja, nasiona lotosu, prawoślaz, mleko, rodzynki, nasiona sezamu i shatawari.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl