Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy ajurwedyjskie
  • zioła
  • odporność
  • ajwan
imbir, czosnek, ajwan
Przyprawy dobre na jesień

Do jesiennych dań polecamy dwie pikantne, rozgrzewające przyprawy. Liść laurowy i orientalny ajwan - pobudzają trawienie, łagodzą kaszel i przeziębienia, rozgrzewają, pomagają na ból brzucha. Z dodatkiem miodu lub kardamonu - mają działanie lecznicze. Wypróbuj ich właściwości.

 

Ajwan

To orientalna przyprawa, bardzo popularna w kuchni indyjskiej. Łagodzi doszę wata i kapha, ale może zaostrzać doszę pitta. Skutecznie zmniejsza ból i wzmacnia serce. Pomaga zlikwidować gazy w jelitach. Jest pikantny i ostry, pobudza trawienie i podsyca ogień trawienny.

Zapach ajwanu jest podobny do tymianku, lecz jest od niego ostrzejszy. Inna nazwa ajwanu to: nasiona dzikiego selera.

W razie silnego bólu brzucha i niestrawności pomaga żucie 1/2 łyżeczki ajwanu ze szczyptą soli, następnie wypij 1 szklankę ciepłej wody.

W przypadku mdłości i niestrawności 2−3 razy dziennie żuj 1/2 łyżeczki ajwanu z 1 goździkiem, po czym wypij 1/2 szklanki ciepłej wody.

Na mokry kaszel i przeziębienia oraz gorączkę pomoże 1/2 łyżeczki ajwanu, 1/4 łyżeczki pippali i 1/2 łyżeczki nasion maku zaparzanych przez 10 minut w szklance gorącej wody. Pij 2 razy dziennie.

W przypadku ostrego podrażnienia gardła i kaszlu żuj 1/2 łyżeczki ajwanu, popijając szklanką ciepłej wody.

W razie wystąpienia suchego kaszlu żuj 1/4 łyżeczki ajwanu zmieszanego z 1 łyżeczką organicznego cukru.

W przypadku zbyt częstego oddawania moczu żuj mieszankę złożoną z 1/2 łyżeczki ajwanu i 1/2 łyżeczki nasion czarnego sezamu, po czym wypij 1/2 szklanki ciepłej wody.

 

Liść laurowy

Liść laurowy ma właściwości rozgrzewające. Nasila doszę pitta, zmniejsza zaś dosze wata i kapha. Działa napotnie, poprawia trawienie, pobudza i podsyca ogień trawienny. Może działać moczopędnie.

W razie niestrawności wypróbuj 1/2 łyżeczki mielonych liści laurowych zaparzanych przez 10 minut w szklance gorącej wody. Dodaj szczyptę kardamonu i pij po posiłkach.

Na bóle brzucha pomoże mieszanka złożona z 1/4 łyżeczki zmielonych liści laurowych, 1/4 łyżeczki ajwanu i 1 łyżeczki miodu. Stosuj 2 razy dziennie, przed obiadem i kolacją.

Aby uregulować poziom cukru we krwi w przypadku cukrzycy, zmieszaj 1/2 łyżeczki mielonych liści laurowych, 1/2 łyżeczki kurkumy i 1 łyżkę żelu aloesowego. Przyjmuj 2 razy dziennie, przed obiadem i kolacją, aż poziom cukru się unormuje.

Na kaszel i astmę pomoże 1/2 łyżeczki sproszkowanych liści laurowych, 1/4 łyżeczki pieprzu pippali i 1 łyżeczka miodu, stosowane 2−3 razy dziennie.

 

Ajwan – przyprawę pachnącą orientem– znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Potrawy rozgrzewające i chłodzące

Czosnek - naturalnie dla zdrowia

Rozgrzej się z imbirem 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl