Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • łączenie pokarmów
  • kuchnia ajurwedyjska
  • ajurweda Kraków
dieta ajurwedyjska
Proste zasady łączenia pokarmów

Posiłki powinny być proste, nieprzetworzone i smaczne z natury. Dla tych z nas, którzy są zestresowani i przybrali na wadze, kluczem do zdrowia i schudnięcia  jest powrót do prostej diety. O jakich zasadach warto pamiętać? Jak łączyć pokarmy, a jakich połączeń lepiej unikać? Sprawdź.

Pamiętaj, że spożywanie tylko kilku rodzajów żywności podczas każdego posiłku nie doprowadzi do niedoborów substancji odżywczych, pod warunkiem że będziesz spożywał dobrej jakości produkty, najlepiej sezonowe i organiczne.

 

Produkty wysokobiałkowe jedz na początku posiłku

Trawienie węglowodanów i tłuszczów w żołądku trwa krócej, ponieważ podstawowe trawiące je enzymy działają dalej – w jelicie cienkim. Produkty takie jak warzywa strączkowe i fasole jemy przed zbożami. Pokarmy o najwyższej zawartości białka to warzywa strączkowe, w tym soja i jej przetwory, orzechy i nasiona.

 

Podczas tego samego posiłku nie jedz skoncentrowanego białka i skrobi

Żołądek człowieka nie jest w stanie w pełni strawić dwóch ciężkostrawnych produktów jednocześnie. O ile do trawienia białek potrzebne są enzymy kwasowe, o tyle do trawienia skrobi konieczne jest środowisko bardziej zasadowe. Owoce i warzywa niezawierające skrobi nie są ciężkostrawne i ulegają trawieniu zarówno w środowisku zasadowym, jak i kwasowym. Wyjątkiem od tej reguły jest ryż w połączeniu z fasolą, które można jeść razem.

 

Zielone warzywa jemy razem z białkami lub tuż po nich

Witamina A i beta-karoten, których jest bardzo dużo w liściastych warzywach zielonych i pomarańczowo-żółtych, pełnią funkcję koenzymów w syntezie białek oraz syntezie glikoprotein, a oba te procesy zachodzą w wątrobie. Badania wykazały, że niedobór witaminy A negatywnie wpływa na obie te ważne ścieżki metaboliczne białka.

Warzywa najbardziej wskazane do spożywania z białkami to zasadniczo odmiany liściaste, zawierające stosunkowo niewiele skrobi: liście mlecza, jarmuż, liście kapusty, warzywnej, natka rzepy, botwinka, rzeżucha, rukola, natka gorczycy. W mniejszym stopniu ziemniaki, marchewka oraz różne rodzaje dyni. Produkty zawierające większe ilości skrobi najlepiej spożywać w osobnym posiłku niezawierającym dużych ilości białka.

 

Większość owoców należy jeść osobno

Podczas trawienia owoce z łatwością ulegają rozkładowi na węglowodany proste, będące ich budulcem. W rezultacie węglowodany złożone, białka i tłuszcze pozostają w żołądku, gdzie gniją i fermentują. Ponadto wiele owoców obniża kwasowość środowiska w żołądku, co jest ważne w przypadku trawienia białek. Idealny sposób na jedzenie owoców, czy to surowych czy to gotowanych, to spożywanie ich w postaci oddzielnego niewielkiego posiłku lub przekąski pomiędzy posiłkami.

 

Kwaśne owoce dobrze łączą się z białkami oraz zielonymi warzywami liściastymi

Oznacza to, że do sałatek zawierających zielone warzywa liściaste oraz produkty białkowe, takie jak nasiona, orzechy lub jogurt, możemy dodawać cytrynę, lionkę, pomarańczę, grejpfruta, ananasa, kiwi, pomidora, truskawki lub granaty.

 

W programie sattwicznym zalecamy jednak łączenie komplementarnych białek, które razem dobrze się trawią i sprawiają, że białko jest pełniejsze, a zatem lepszej jakości. Trzy główne pokarmy roślinne dostarczające białka to zboża, warzywa strączkowe i orzechy / nasiona.

Tę grupę pokarmów można łączyć z następującymi białkami:

Zboża

Ryż – warzywa strączkowe, ser, sezam

Pszenica – warzywa strączkowe, soja, orzechy ziemne

Jęczmień – warzywa strączkowe

Kukurydza – warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe

Dal – ryż, sezam, kukurydza

Fasola – ryż, jęczmień

Soja – ryż, orzechy ziemne, jęczmień

Orzechy i nasiona

Orzechy ziemne – sezam, nasiona dyni, nasiona słonecznika, soja

Sezam – orzechy ziemne, soja, dal

 

Sprawdź mung dal - fasolkę wykorzystywaną w dietach i praktykach jogicznych

 

Przeczytaj także:

Zdrowa dieta - piękny wygląd

Sztuka przygotowywania potraw

 

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Scott Gerson. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl