Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • medytacja
  • joga
  • ziołolecznictwo
żywioł ogień
Profil psychologiczny doszy pitta

Dosza pitta ma ognistą, pełną pasji naturę. Lubi dominować i postawić na swoim. Co robi dosza pitta, gdy pojawią się problemy? Jak reaguje pitta, gdy coś nie przebiega po ich myśli? Do czego może wykorzystać swój krytyczny i analityczny umysł? Co łagodzi gorącą doszę pitta? Sprawdź.

Osoby typu pitta uważają,że doskonale wiedzą, kim są i co mają robić. Gdy pojawiają się i nich problemy, wtedy zazwyczaj winę za nie zrzucają na kogoś lub coś. Najbardziej szkodzi im konflikt z innymi ludźmi, który często wyolbrzymiają. Ich umysł i emocje są pełne dramatycznych sprzeczności i konfliktów z innymi. Mogą się one uwewnętrznić i doprowadzić do konfliktu z samym sobą. Osoby typu pitta mają skłonność, by walczyć z sobą i łatwo przenoszą konflikty zewnętrzne do sfery wewnętrznej.

Ponieważ mają ognistą naturę, zwykle są agresywne, krytyczne, niekiedy kłótliwe, a także destrukcyjne. Mogą podważać kwalifikacje specjalistów. Jeżeli leczenie nie przebiega po ich myśli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zareagują gniewem lub krytyką.

Osoby typu pitta jako urodzeni liderzy lubią władzę, a zaszczytne tytuły wywierają na nich wrażenie. Mimo to ludzie, którzy naprawdę mogą pomóc im wewnętrznie, nie zawsze są tymi, którzy osiągają wysoki status społeczny. Aby znaleźć prawdziwą pomoc, osoby typu pitta muszą być bardziej otwarte, bo w przeciwnym razie utkną w pułapce własnych osądów.

Osoby typu pitta są inteligentne. Muszą zatem wykorzystać swój krytyczny umysł, aby zrozumieć przyczynę swoich problemów, która tkwi w ich własnym zachowaniu, nie powinny też walczyć z innymi ani z samym sobą. Muszą wykorzystać swoją zdolność rozróżniania, chcą zapanować nad własnym życiem. Aby tego dokonać, muszą się nauczyć, jak właściwie korzystać z inteligencji oraz badać własne wnętrze.

Do osób typu ognistego należy podchodzić taktownie i dyplomatycznie. Nie lubią, kiedy daje się im wskazówki lub każe coś zrobić. Trzeba się odwołać do ich wrodzonej inteligencji i logiki, tak aby same się przekonały, co jest prawdziwe i właściwe. Sprzeciwianie się im tylko zachęca je do agresji i nie ułatwia im nauki. Aby osiągnąć cel, lubią pracować w przyjaźni lub w sojuszu.

Ich ognisty charakter łagodzi chłód, spokój i przyjemne otoczenie. Potrzebują pomocy przyjaciół. Dobrze im się pracuje z ludźmi, których cenią, oraz zgodnie z zasadami, które szanują.

Kiedy osoby pitta wiedzą już, co powinny zrobić, i rozumieją, jakie starania należy podjąć, zazwyczaj najlepiej spośród wszystkich trzech typów wdrażają zmiany w swoim zachowaniu. Mogą to jednak robić przesadnie lub posuwać się do fanatyzmu, powinny więc zachować umiar w swoich działaniach, żeby się nie wypaliły, gdy próbują robić zbyt wiele.

Zwykle albo zdecydowanie coś popierają, albo gwałtownie się temu sprzeciwiają i wszystko widzą w czarno-białych barwach. Muszą nauczyć się postrzegania spraw i ludzi w bardziej zrównoważony sposób oraz bardziej dyplomatycznych i rozważnych zachowań.

 

Zobacz butelka miedziana OM w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Równoważenie doszy pitta 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl