Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • przyprawy
  • prawoślaz
  • "siemię lniane"
Prawoślaz i siemię lniane

Te lecznicze zioła mają szczególne znaczenie dla układu oddechowego. Mają działanie wykrztuśne, skutecznie łagodzą kaszel. Szczególna moc tych ziół polega na tym, że mają właściwości odżywcze, zmiękczające i tonizujące.

Były stosowane od wieków w medycynie ludowej. A co mówi o nich ajurweda?

Prawoślaz

Zawiera duże ilości śluzu roślinnego o wysokiej jakości, a stosowany wewnętrznie jest jednym z najlepiej odżywiających ziół tonizujących w ziołolecznictwie zachodnim. Działa odmładzająco na pitta, płuca i nerki oraz wzmacniająco na wata. Łagodzi stany zapalne, koi skórę i błony śluzowe, a jednocześnie oczyszcza i regeneruje żywioł wody w ciele. Przyspiesza gojenie trudno gojących się ran oraz pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek.

Ponieważ ma silne właściwości ściągające, może być stosowany zewnętrznie w postaci okładów na zainfekowaną skórę. Aby wykorzystać jego działanie odmładzające, należy sporządzić wywar mleczny z dodatkiem niewielkiej ilości imbiru. Jako środek wzmacniający płuca dobrze łączy się z lukrecją. Jest skutecznym ziołem łagodzącym i harmonizującym w każdej mieszance o działaniu moczopędnym. Razem z tymiankiem doskonale łagodzi kaszel.

Działanie prawoślazu: wzmacniające i odżywiające, odmładzające, łagodzące, wykrztuśne, zmiękczające, moczopędne, przyspieszające gojenie, przeczyszczające.

Wskazania: kaszel, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie nerek i pęcherza, infekcje lub krwawienie, wypryski na skórze, niedożywienie, oparzenia, reumatyzm.

Tonizującą herbatkę z dodatkiem prawoślazu znajdziesz w naszym sklepie – zobacz Herbata Pukka Relax.

Siemię lniane

To dobre ziele tonizujące dla wata, działające na jelito grube i płuca. Wzmacnia tkankę płuc i przyspiesza gojenie się błon płucnych. Jest doskonałe na chroniczne, zwyrodnieniowe choroby płuc. Zawiera naturalne proteiny i wapń.

Siemię lniane jako ziele wykrztuśne i zmiękczające dobrze łączy się z miodem. Jako ziele wzmacniające płuca jest stosowane z lukrecją. Wzmacnia kości i narządy rozrodcze, podobnie jak nasiona sezamu. Jako środek przeczyszczający różni się od babki płesznika tym, że jest lżejsze i bardziej rozgrzewające, ogólnie rzecz biorąc, lepsze dla wata, lecz nasilające pitta. W przypadku zaparć należy przyjmować przed snem ciepły napar w ilości od jednej łyżeczki do dwóch łyżeczek na szklankę wody (w zależności od potrzeby).

Siemię lniane może być stosowane zewnętrznie w postaci okładów na owrzodzenia i stany zapalne skóry, ponieważ pomaga rozszerzać naczynia krwionośne i rozluźniać tkanki.

Działanie siemienia lnianego: przeczyszczające, łagodzące, zmiękczające, wykrztuśne, tonizujące, odżywcze.

Wskazania: astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, chroniczne zaparcia, biegunka, okres rekonwalescencji.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl