Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • joga
  • asany
  • pitta
Praktykowanie jogi dla doszy pitta

Osoby pitta powinny wykonywać ćwiczenia w sposób, które je wyciszy, odżywi, zrelaksuje i sprawi, że poczują się rozluźnione. Potrzeba do tego spokojnego oddechu i siedzącej postawy w ciszy.

Pomiędzy można wprowadzać skomplikowane asany w celu rozładowania pojawiającego się stresu.

Osoby pitta powinny uważać, aby ich praktyka jogi nie zmieniła się w intensywny trening, w trakcie którego wytwarza się dodatkowy żar w ciele, co z kolei prowadzi do nadmiernego pocenia. Nie oznacza to, że nie mogą praktykować intensywnie, ale powinny pamiętać, aby na koniec wykonywać ćwiczenia wychładzające i wyciszające oraz wychładzającą pranajamę.

Z psychologicznego punktu widzenia osoby pitta są agresywne, lubią błyszczeć i być najlepsze w tym, co robią. Nastawienie na osiąganie sukcesów przenoszą do praktykowania asan, gdzie nie jest ono wskazane. To może sprawić, że z technicznego punktu widzenia będą wykonywać asany prawidłowo, ale w trakcie praktyki mogą zatracić duchowy wymiar praktyki, który jest zależny od spokoju umysłu.

Osoby pitta często są nadmiernie ambitne, łatwo się irytują i pobudzają. Asany jogi należy wykorzystywać do tego, by się wyciszyć zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i mentalnym. Pomaga to kierować inteligencję do wewnątrz, a wówczas można jej użyć do zrozumienia siebie.

Dla osób o konstytucji pitta korzystne są postawy, których celem jest uwolnienie napięcia ze środkowej części podbrzusza, jelita cienkiego i wątroby, gdzie gromadzi się pitta. Są to pozycje łuku, kobry, łódki i ryby. Pozycje te pozwalają wyeliminować z ciała nadmiar pitta, przede wszystkim dzięki temu, że pitta spływa w dół poprzez układ trawienny. Zalecane są również pozycje świecy lub pługu, które działają równoważąco.

Skłony w przód są zasadniczo zalecane dla pitta, ponieważ energetyzują środek podbrzusza, a jeśli wykonuje się je łagodnie, to mają działanie wychładzające i uziemiające. Wygięcia do tyłu są raczej rozgrzewające, a zatem powinno się je ćwiczyć z umiarem, a po nich przejść do pozycji wychładzających. Skręty w pozycji siedzącej pomagają oczyścić wątrobę. Z kolei stanie na głowie wzmacnia pitta i nie należy go praktykować.

Osoby pitta powinny po zakończeniu praktykowania asan czuć chłód, zadowolenie i spokój oraz brak napięcia pośrodku podbrzusza. Umysł ich powinien być spokojny i zrelaksowany, a emocje wyciszone, pozbawione rozdrażnienia lub chęci do rywalizacji. Osoby te powinny odczuwać nastrój sprzyjający medytacji, być lekko rozproszone i łagodnie nastawione do otoczenia.

Herbata Pitta – spokój i równowaga – rozluźnia i relaksuje. Znakomita po ćwiczeniach jogi lub zawsze wtedy, kiedy dopada cię rozdrażnienie. Zobacz herbata Pitta.

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl