
Joga i ajurweda wzajemnie się przenikają. Mają wspólny cel i działają na podobnej zasadzie - zajmują się życiem oraz dążeniem do osiągnięcia zdrowia i harmonii. Ajurweda uznaje ćwiczenia fizyczne za bardzo istotny aspekt zdrowia. Jak utrzymać dosze w równowadze? Jakie znaczenie ma joga w terapii ajurwedyjskiej?
Ajurweda opisuje trójwymiarowy system medyczny, uwzględniający leki, dietę i styl życia. Leczenie przeprowadza się na dwa sposoby: za pomocą leków oraz bez leków. Jeśli w kuracji stosuje się tabletki, proszki, wywary i pasty lecznicze, to leczenie ma charakter medyczny.
Kiedy intonuje się pieśni (mantry), zachowuje się ascezę i post, odwołuje się do cierpliwości, pamięci i stanu całkowitej równowagi, medytuje, oraz wykonuje asany i pranajamy, wówczas mamy do czynienia z leczeniem niemedycznym.
Zdrowie można chronić, praktykując asztangę jogę. Niemedyczne formy leczenia: asany, pranajamy, modlitwy, asceza czy medytacja pomagają zapewnić zdrowie psychosomatyczne, uzdrowić emocje i wyzwolić umysł.
Ajurweda definiuje zdrowie, uwzględniając aspekty fizyczny, umysłowy, społeczny i duchowy. Wykorzystanie jogi w leczeniu ajurwedyjskim łatwiej jest zrozumieć dzięki poniższym zasadom:
Dzięki praktyce asan ciało staje się zdrowe, dobrze ukształtowane i silne. Różne asany mają różnorodne, korzystne działanie na gruczoły dokrewne, krążenie krwi, układ nerwowy, kości, stawy i metabolizm.
Pranajama pomaga w leczeniu chorób klatki piersiowej i układu oddechowego, chorób układu sercowo-naczyniowego i krążenia krwi.
Za pomocą koncentracji, skupienia umysłu i medytacji można złagodzić choroby psychiczne, na przykład depresję czy przygnębienie.
Dzięki odpowiedniej diecie i nawykom żywieniowym można oczyścić ciało poprzez usunięcie toksyn z ciała, co poprawia stan zdrowia.
Zaostrzone dosze można przywrócić do równowagi dzięki lekom i innym terapiom ajurwedyjskim. Podobnie w jodze za pomocą ćwiczeń fizycznych, różnych praktyk jogi, medytacji czy pranajamy – zaburzone dosze można zharmonizować. Stąd też osoby zgłębiające ajurwedę powinny mieć świadomość, że ćwiczenia jogi mają wartość zarówno leczniczą, jak i zapobiegawczą.
Joga oraz odpowiednie ćwiczenia oddechowe oczyszczają ciało na wszystkich poziomach, usuwają z niego toksyny, zwiększają odporność oraz równoważą wszystkie trzy dosze.
Ważne jest, aby dostosowywać praktykę jogi i asany do swoich potrzeb. Zimą ćwiczenia i asany należy wykonywać na początku, a pranajamę po nich, latem zaś na odwrót – zacznij od pranajamy, a potem zrób ćwiczenia i asany.
Jogasany i pranajamy należy praktykować w cichym, spokojnym, czystym i dobrze wywietrzonym miejscu. Pamiętaj, że najlepszy czas na ćwiczenia i asany to poranek. Jeśli możesz, ćwicz na pusty żołądek.
Według ajurwedy główną przyczyną powstawania choroby jest zaostrzenie i zaburzenie trzech dosz (wata, pitta i kapha). Wszystkie one wpływają na różne układy w ciele i ich funkcjonowanie – na tej podstawie można dobrać odpowiednie terapie jogi. Jogę i pranajamę należy praktykować stosowanie do swoich możliwości i konstytucji ciała.
Przeczytaj także:
Asztangajoga bez tajemnic - część 1
Asztangajoga bez tajemnic - część 2
Asztangajoga bez tajemnic - część 3
Opracowanie na podstawie:
Nauka o ajurwedzie w praktyce. Kompendium zasad zdrowego życia. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa A-ti Sp. z o.o., Kraków 2016.