Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • asany
ajurweda Kraków
Praktyka jogi według ajurwedy

Joga i ajurweda wzajemnie się przenikają. Mają wspólny cel i działają na podobnej zasadzie - zajmują się życiem oraz dążeniem do osiągnięcia zdrowia i harmonii. Ajurweda uznaje ćwiczenia fizyczne za bardzo istotny aspekt zdrowia. Jak utrzymać dosze w równowadze? Jakie znaczenie ma joga w terapii ajurwedyjskiej?

Ajurweda opisuje trójwymiarowy system medyczny, uwzględniający leki, dietę i styl życia. Leczenie przeprowadza się na dwa sposoby: za pomocą leków oraz bez leków. Jeśli w kuracji stosuje się tabletki, proszki, wywary i pasty lecznicze, to leczenie ma charakter medyczny.

Kiedy intonuje się pieśni (mantry), zachowuje się ascezę i post, odwołuje się do cierpliwości, pamięci i stanu całkowitej równowagi, medytuje, oraz wykonuje asany i pranajamy, wówczas mamy do czynienia z leczeniem niemedycznym.

Zdrowie można chronić, praktykując asztangę jogę. Niemedyczne formy leczenia: asany, pranajamy, modlitwy, asceza czy medytacja pomagają zapewnić zdrowie psychosomatyczne, uzdrowić emocje i wyzwolić umysł.

Ajurweda definiuje zdrowie, uwzględniając aspekty fizyczny, umysłowy, społeczny i duchowy. Wykorzystanie jogi w leczeniu ajurwedyjskim łatwiej jest zrozumieć dzięki poniższym zasadom:

Dzięki praktyce asan ciało staje się zdrowe, dobrze ukształtowane i silne. Różne asany mają różnorodne, korzystne działanie na gruczoły dokrewne, krążenie krwi, układ nerwowy, kości, stawy i metabolizm.

Pranajama pomaga w leczeniu chorób klatki piersiowej i układu oddechowego, chorób układu sercowo-naczyniowego i krążenia krwi.

Za pomocą koncentracji, skupienia umysłu i medytacji można złagodzić choroby psychiczne, na przykład depresję czy przygnębienie.

Dzięki odpowiedniej diecie i nawykom żywieniowym można oczyścić ciało poprzez usunięcie toksyn z ciała, co poprawia stan zdrowia.

Zaostrzone dosze można przywrócić do równowagi dzięki lekom i innym terapiom ajurwedyjskim. Podobnie w jodze za pomocą ćwiczeń fizycznych, różnych praktyk jogi, medytacji czy pranajamy – zaburzone dosze można zharmonizować. Stąd też osoby zgłębiające ajurwedę powinny mieć świadomość, że ćwiczenia jogi mają wartość zarówno leczniczą, jak i zapobiegawczą.

Joga  oraz odpowiednie ćwiczenia oddechowe oczyszczają ciało na wszystkich poziomach, usuwają z niego toksyny, zwiększają odporność oraz równoważą wszystkie trzy dosze.

Ważne jest, aby dostosowywać praktykę jogi i asany do swoich potrzeb. Zimą ćwiczenia i asany należy wykonywać na początku, a pranajamę po nich, latem zaś na odwrót – zacznij od pranajamy, a potem zrób ćwiczenia i asany.

Jogasany i pranajamy należy praktykować w cichym, spokojnym, czystym i dobrze wywietrzonym miejscu. Pamiętaj, że najlepszy czas na ćwiczenia i asany to poranek. Jeśli możesz, ćwicz na pusty żołądek.

Według ajurwedy główną przyczyną powstawania choroby jest zaostrzenie i zaburzenie trzech dosz (wata, pitta i kapha). Wszystkie one wpływają na różne układy w ciele i ich funkcjonowanie – na tej podstawie można dobrać odpowiednie terapie jogi. Jogę i pranajamę należy praktykować stosowanie do swoich możliwości i konstytucji ciała.

 

Wypróbuj herbaty i zioła, które wspierają praktykowanie jogi, wyciszają umysł i zwiększają koncentrację. Zioła Everest Ayurveda – Bhutan (relaksacja, spokój), Bodhi (herbata medytacyjna), Tibetan (herbata harmonizująca). Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Asztangajoga bez tajemnic - część 1

Asztangajoga bez tajemnic - część 2

Asztangajoga bez tajemnic - część 3

 

Opracowanie na podstawie:

Nauka o ajurwedzie w praktyce. Kompendium zasad zdrowego życia. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa A-ti Sp. z o.o., Kraków 2016.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl