
Która dosza jest najbardziej wytrzymała? Osoby o jakiej konstytucji najszybciej się męczą? Kto najszybciej uzależnia się od ćwiczeń fizycznych? Jaki wpływ mają dosze na aktywność fizyczną? Sprawdź.
Osoby typu wata są zazwyczaj bardzo aktywne i lubią się ruszać. Są jednak na ogół mało wytrzymałe. Często odczuwają niepokój lub rozproszenie. Trudno im też wytrwać przez długi czas w monotonnych ćwiczeniach. Lubią zmiany i nowości, stąd też często eksperymentują z nowymi aktywnościami.
Niestety osoby wata często przesadzają z wysiłkiem fizycznym i szybko się wyczerpują z powodu swej nadaktywności. Lubią wydatkować energię, jeśli tylko ją mają. Mogą też uzależnić się od energicznych ćwiczeń, gdyż dzięki nim na chwilę uspokaja się ich rozbiegany umysł. Tkanka mięśniowa u osób wata jest z reguły mała.
Osoby typu pitta mają średni poziom energii i lubią ćwiczyć, dopóki ich to nadmiernie nie rozgrzeje. Po dobrze wykonanym treningu zazwyczaj odczuwają satysfakcję i zadowolenie. Czują też duży głód i są spragnione. Jeśli chcą, mogą ćwiczyć nawet bardzo dużo.
Osoby pitta są z natury kompulsywne i lubią rywalizować, więc często nie wyczuwają momentu, kiedy należy przestać ćwiczyć. Nadmierne ćwiczenia fizyczne powodują u nich przegrzanie, a to powoduje wzrostu poziomu złości i agresji. Tkanka mięśniowa u osób pitta jest z reguły średnia.
Osoby typu kapha mają naturalnie dużą wytrzymałość i dobrą koordynację. Spośród wszystkich dosz najlepiej znoszą forsowne ćwiczenia, gdyż mają dużo naturalnej siły fizycznej. Jednak są one najmniej zainteresowane aktywnością – odczuwają raczej niechęć do wydatkowania energii, którą wolą gromadzić.
Kiedy jednak osoby kapha mają motywację, odnoszą duże korzyści z regularnych ćwiczeń, które sprawiają im przyjemność. Dzięki regularnej aktywności lepiej się czują, wzrasta ich poziom energii, a po ćwiczeniach rzadko bywają głodne.
Opracowanie na podstawie:
Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.