Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • książki ajurwedyjskie
  • dosze test
  • zdrowy styl życia
ayurveda
Poziom energii a dosze

Która dosza jest najbardziej wytrzymała? Osoby o jakiej konstytucji najszybciej się męczą? Kto najszybciej uzależnia się od ćwiczeń fizycznych? Jaki wpływ mają dosze na aktywność fizyczną? Sprawdź.

Osoby typu wata są zazwyczaj bardzo aktywne i lubią się ruszać. Są jednak na ogół mało wytrzymałe. Często odczuwają niepokój lub rozproszenie. Trudno im też wytrwać przez długi czas w monotonnych ćwiczeniach. Lubią zmiany i nowości, stąd też często eksperymentują z nowymi aktywnościami.

Niestety osoby wata często przesadzają z wysiłkiem fizycznym i szybko się wyczerpują z powodu swej nadaktywności. Lubią wydatkować energię, jeśli tylko ją mają. Mogą też uzależnić się od energicznych ćwiczeń, gdyż dzięki nim na chwilę uspokaja się ich rozbiegany umysł. Tkanka mięśniowa u osób wata jest z reguły mała.

Osoby typu pitta mają średni poziom energii i lubią ćwiczyć, dopóki ich to nadmiernie nie rozgrzeje. Po dobrze wykonanym treningu zazwyczaj odczuwają satysfakcję i zadowolenie. Czują też duży głód i są spragnione. Jeśli chcą, mogą ćwiczyć nawet bardzo dużo.

Osoby pitta są z natury kompulsywne i lubią rywalizować, więc często nie wyczuwają momentu, kiedy należy przestać ćwiczyć. Nadmierne ćwiczenia fizyczne powodują u nich przegrzanie, a to powoduje wzrostu poziomu złości i agresji. Tkanka mięśniowa u osób pitta jest z reguły średnia.

Osoby typu kapha mają naturalnie dużą wytrzymałość i dobrą koordynację. Spośród wszystkich dosz najlepiej znoszą forsowne ćwiczenia, gdyż mają dużo naturalnej siły fizycznej. Jednak są one najmniej zainteresowane aktywnością – odczuwają raczej niechęć do wydatkowania energii, którą wolą gromadzić.

Kiedy jednak osoby kapha mają motywację, odnoszą duże korzyści z regularnych ćwiczeń, które sprawiają im przyjemność. Dzięki regularnej aktywności lepiej się czują, wzrasta ich poziom energii, a po ćwiczeniach rzadko bywają głodne.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl