Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zioła ajurwedyjskie
  • suplementy diety
  • zdrowe odżywianie
medycyna naturalna
Pożegnaj się z zaparciami

W przypadku zaparć oprócz zmiany diety często pomocne bywają zioła usprawniające pracę jelit i przyśpieszające proces trawienia. Co warto wiedzieć o środkach przeczyszczających? Jak pozbyć się uciążliwych zaparć?

Silne środki przeczyszczające powodują intensywne wydalanie i mogą wywoływać biegunkę i kolki. Niekiedy mogą wystąpić bóle i mocne parcie, gdyż zioła te mają działanie podrażniające. Należy jest stosować z umiarem i rozwagą. Są to zazwyczaj wychładzające gorzkie zioła, takie jak rabarbar, lub rozgrzewające olejki, takie jak olej rycynowy.

Łagodne środki przeczyszczające to zazwyczaj zioła nawilżające oraz środki pęczniejące, na przykład otręby. Ułatwiają wydalanie dzięki lepszemu nawilżeniu jelit. Niektóre wychładzające gorzkie zioła również należą do łagodnych ziół przeczyszczających, przy czym w istocie są one raczej środkami łagodnie pobudzającymi perystaltykę jelit.

Najważniejsze nawilżające lub łagodne pęczniejące środki przeczyszczające to: otręby, siemię lniane, ghee, lukrecja, śliwki suszone, nasiona babki płesznika, rodzynki czy shatawari.

Silne środki przeczyszczające to: aloes (sproszkowany), olej rycynowy, krocień, sól gorzka, mandragora, rabarbar, senna.

Wychładzające zioła o zróżnicowanym działaniu przeczyszczającym to: aloes, echinacea, goryczka, rabarbar, senna, szczaw kędzierzawy.

Silne i łagodne środki przeczyszczające można łączyć, aby uzyskać umiarkowanie silne działanie przeczyszczające; w tym przypadku granice oddziaływania leków zacierają się. (zob. też: Jak usprawnić pracę jelit)

Chroniczne zaparcia, jak również zaparcia występujące u osób starszych, to zazwyczaj choroba wata, kiedy to gazy i suchość gromadzą się w jelicie grubym. Na tę dolegliwość najczęściej zaleca się łagodne, nawilżające lub pęczniejące środki przeczyszczające; silne środki przeczyszczające mogłyby spowodować podrażnienie. Jednak czasem niezbędny jest silny środek, gdy ze względu na nasilenie wata odłożyło się dużo toksyn. W takich przypadkach zalecane są ostre olejki, takie jak olej rycynowy.

Osoby o konstytucji pitta zazwyczaj mają skłonność do biegunek, ponieważ pitta jest wilgotna, ale silne gorąco również może spowodować zaparcia. Tak czy inaczej zaleca się silne środki przeczyszczające, zazwyczaj wychładzające i gorzkie, które działają na jelito cienkie. Oczyszczenie to najskuteczniejszy sposób pozbycia się pitta, gorąca i żółci z ciała.

Jednakże w przypadku stanu zapalnego lub owrzodzenia błon śluzowych jelit – a taka choroba zazwyczaj ma charakter pitta – silne środki przeczyszczające mogą działać drażniąco. W takiej sytuacji wskazane są łagodne, nawilżające środki przeczyszczające o działaniu wychładzającym, na przykład nasiona babki płesznika.

Osoby o konstytucji kapha mogą mieć zaparcia spowodowane dużą ilością flegmy, śluzu i niestrawionych resztek pokarmowych gromadzących się w jelitach z powodu osłabienia siły trawiennej. W takich chorobach zaleca się łagodne środki przeczyszczające o działaniu wysuszającym. Środki pęczniejące lub łagodne nawilżające środki przeczyszczające mogłyby nasilić niedrożność.

 

Przeczytaj także:

Aloes i mniszek

Właściwości rabarbaru i senny

Babka płesznik

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl