Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • joga
  • medytacja
  • powitanie słońca
joga i ajurweda
Powitanie słońca

Powitanie słońca to znakomite ćwiczenie harmonizujące – jest to sekwencja pozycji jogi, podczas których rytmicznie się oddycha. Dzięki niemu pobudzimy ciało, zrównoważymy umysł oraz poprawimy samopoczucie.

Jest to jednocześnie medytacja i ćwiczenie fizyczne.

Powitanie słońca pozornie wydaje się bardzo proste. Zacznij od 1 do 3 powtórzeń dziennie i stopniowo dojdź do kilkunastu lub więcej. Osoby typu wata powinny wykonywać to ćwiczenie powoli i ze skupieniem, osoby typu kapha szybko i energicznie, a osoby pitta w średnim tempie. Osoby pitta powinny nauczyć się też mantry, czyli dźwięków odpowiadających każdemu ruchowi, dzięki czemu będą mogły bardziej aktywnie się skupić.

Stań spokojnie ze złożonymi dłońmi i rób powolne wdechy i wydechy. Przy powolnym wdechu oderwij od siebie dłonie, odchyl ręce i głowę do tyłu. Z wyciągniętymi rękami i wnętrzem dłoni skierowanym w górę wygnij się łagodnie do tyłu. Oddychaj powoli z głową pomiędzy ramionami i wolno wykonaj skłon w przód. Pochylając się, utrzymuj wyprostowane kolana, rozluźnij głowę, szyję, ręce i ramiona. Jeśli potrafisz, dotknij dłońmi podłogi.

Uginając oba kolana, połóż dłonie płasko na podłodze po obu stronach stóp, wyciągnij lewą nogę do tyłu, opierając kolano i palce stopy o podłogę. Unieś podbródek do góry, biorąc powolny wdech. Ułóż stopy równolegle względem siebie i unieś biodra do góry, tak aby twoje ciało wraz z podłogą tworzyło trójkąt. Dotknij podbródkiem klatki piersiowej. Zatrzymaj oddech.

Wyrzuć stopy do tyłu i przyjmij taką pozycję, aby twoje palce u nóg, kolana, klatka piersiowa i czoło – ale nie brzuch – dotykały podłogi. Obniżając się, rób powolny wydech. Biorąc powolny wdech, wygnij kręgosłup do tyłu, unosząc podbródek do góry. Biodra i palce mają być oparte o podłogę, a łokcie lekko ugięte.

Robiąc powolny wydech, podnieś biodra ponownie do takiej pozycji, aby ciało tworzyło wraz z podłogą trójkąt. Pięty są oparte o podłogę, a podbródek dotyka klatki piersiowej. Weź powolny wdech, stawiając lewą nogę pomiędzy dłońmi – prawe kolano spoczywa na podłodze, podobnie jak dłonie – a podbródek unieś do góry.

Robiąc powolny wydech, dostaw prawą stopę do lewej, wyprostuj kolana i przyjmij pozycję, w której jesteś pochylony w przód; rozluźnij szyję, głowę i ramiona. Powoli wyprostuj się, biorąc wdech w miarę, jak wyciągasz ręce przed siebie, a następnie do góry, wygnij ręce i głowę do tyłu z wnętrzem dłoni skierowanym do góry. Powoli wydychaj powietrze, stykając dłonie z sobą, i zamknij oczy.

Następnie powtórz całą sekwencję, lecz tym razem zacznij od prawej nogi, zanim twoje ciało utworzy trójkąt razem z podłogą, a wychodząc z pozycji trójkąta za drugim razem właśnie tę nogę jako pierwszą wysuń do przodu. Oddychaj powoli, kiedy stykasz z sobą dłonie, i zamknij oczy. Uważnie obserwuj różne zmiany zachodzące w ciele – poczuj, jak robi ci się cieplej, wsłuchuj się w swój oddech i bicie serca.

W każdej z dwunastu pozycji wytrzymaj początkowo trzy sekundy. Kiedy już nauczysz się powitania słońca, będziesz płynnie przechodzić od jednej pozycji do drugiej. Pozwól, aby twój oddech płynął swobodnie, gdy będziesz zmieniać kolejne pozycje. Staraj się unikać odczucia, że brak ci oddechu. Przede wszystkim nie spiesz się, wykonuj ćwiczenia zgodnie z własnymi możliwościami.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl