Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • medycyna naturalna
  • aromaterapia
  • ziołolecznictwo
medycyna naturalna
Pora na sok z brzozy

Wiosna to najlepszy czas na zebranie soku z młodej brzozy. Jakie działanie ma sok brzozowy? Kiedy go zbierać? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Z jakimi innymi roślinami najlepiej się łączy? Co na temat soku z brzozy mówi medycyna naturalna? Sprawdź.

Sok brzozowy zbiera się tak samo jak sok klonowy – do wiaderka, a następnie zagęszcza się go do postaci syropu. Niegdyś używano go do robienia piwa brzozowego lub korzennego. Korę brzozy często podaje się destylacji z liśćmi golterii, a olejek brzozowy bywa zamiennikiem olejku z golterii. Niekiedy dodaje się go do płynów po goleniu, ponieważ kojarzy się nieco z zapachem skóry.

Jego działanie lecznicze jest najsilniejszy wtedy, gdy stosujemy go zewnętrznie, zwłaszcza na skurcze i ból mięśni oraz na podrażnienie skóry ciała i głowy. Doskonale nadaje się jako dodatek do szamponów, ponieważ pobudza porost włosów.

Sok z brzozy neutralizuje doszę pitta i kapha, a delikatnie podnosi poziom doszy wata. Jest smak jest gorzki i ostry. Ma delikatnie wychładzające, ale też nawilżające działanie.

Ma działanie napotne, moczopędne, przeciwbólowe, ściągające, rozpuszcza kwas moczowy, oczyszcza krew. Dobrze działa na stawy, mięśnie, skórę oraz na nerki.

Wskazania: reumatyzm, rany, bóle lub skurcze mięśni, zapalenie ścięgien, wysypki, wrzody, cellulit, gromadzenie się toksyn i płynów.

Przeciwwskazania: nie należy stosować w przypadku nadmiaru wata i niedowagi.

Sok z brzozy można stosować do masaży z użyciem olejków, do kąpieli, jako kompresy na stawy i mięśnie, w kuracjach na wypadanie włosów, jako kompresy na problemy skórne.

Aromat soku z brzozy jest przyjemny, drzewno-liściasty, balsamiczny.  Najlepiej łączy się z: golteria, eukaliptus, mirt, jałowiec, pomarańcza, lawenda, sosna, jodła rozmaryn.

Oto przepis na pobudzenie porostu włosów i zastosowanie ciepłego oleju na wypadanie włosów:

- do 30 mililitrów oleju kokosowego dodaj po 5 kropli olejków z rumianku, kolendry i brzozy. Wmasuj olej w skórę głowy przed umyciem, zostaw na 15 minut, by mikstura się wchłonęła.

 

Zobacz woda różana w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Lecznicze drzewa - jałowiec i jesion

Smak roślin - jak smakują drzewa 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl