
Wiosna to najlepszy czas na zebranie soku z młodej brzozy. Jakie działanie ma sok brzozowy? Kiedy go zbierać? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania? Z jakimi innymi roślinami najlepiej się łączy? Co na temat soku z brzozy mówi medycyna naturalna? Sprawdź.
Sok brzozowy zbiera się tak samo jak sok klonowy – do wiaderka, a następnie zagęszcza się go do postaci syropu. Niegdyś używano go do robienia piwa brzozowego lub korzennego. Korę brzozy często podaje się destylacji z liśćmi golterii, a olejek brzozowy bywa zamiennikiem olejku z golterii. Niekiedy dodaje się go do płynów po goleniu, ponieważ kojarzy się nieco z zapachem skóry.
Jego działanie lecznicze jest najsilniejszy wtedy, gdy stosujemy go zewnętrznie, zwłaszcza na skurcze i ból mięśni oraz na podrażnienie skóry ciała i głowy. Doskonale nadaje się jako dodatek do szamponów, ponieważ pobudza porost włosów.
Sok z brzozy neutralizuje doszę pitta i kapha, a delikatnie podnosi poziom doszy wata. Jest smak jest gorzki i ostry. Ma delikatnie wychładzające, ale też nawilżające działanie.
Ma działanie napotne, moczopędne, przeciwbólowe, ściągające, rozpuszcza kwas moczowy, oczyszcza krew. Dobrze działa na stawy, mięśnie, skórę oraz na nerki.
Wskazania: reumatyzm, rany, bóle lub skurcze mięśni, zapalenie ścięgien, wysypki, wrzody, cellulit, gromadzenie się toksyn i płynów.
Przeciwwskazania: nie należy stosować w przypadku nadmiaru wata i niedowagi.
Sok z brzozy można stosować do masaży z użyciem olejków, do kąpieli, jako kompresy na stawy i mięśnie, w kuracjach na wypadanie włosów, jako kompresy na problemy skórne.
Aromat soku z brzozy jest przyjemny, drzewno-liściasty, balsamiczny. Najlepiej łączy się z: golteria, eukaliptus, mirt, jałowiec, pomarańcza, lawenda, sosna, jodła rozmaryn.
Oto przepis na pobudzenie porostu włosów i zastosowanie ciepłego oleju na wypadanie włosów:
- do 30 mililitrów oleju kokosowego dodaj po 5 kropli olejków z rumianku, kolendry i brzozy. Wmasuj olej w skórę głowy przed umyciem, zostaw na 15 minut, by mikstura się wchłonęła.
Zobacz woda różana w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu
Przeczytaj także:
Lecznicze drzewa - jałowiec i jesion
Smak roślin - jak smakują drzewa
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.
Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu