Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zdrowa dieta
  • joga
  • ajurweda Kraków
dieta jogiczna
Pokarmy sattwiczne dla joginów

Najlepszą dietą dla jogina są pokarmy sattwiczne, które zapewniają siły witalne oraz harmonizują ciało i umysł. Jakie produkty zaliczamy do sattwicznych? Jakie znaczenie dla joginów ma odpowiednia dieta? Jak pożywienie sattwiczne wpływa na praktykę jogi? Przeczytaj.

Produkty sattwiczne to przede wszystkim zielone warzywa liściaste oraz kiełki, które szybką rosną, zwłaszcza wiosną, kiedy prany jest dużo. Są to produkty pobudzające, wychładzające oraz oczyszczające.

Diety oparte na produktach surowych, uwzględniające pokarmy i zioła, w których przeważa chlorofil, sprzyjają wchłanianiu prany, szczególnie gdy wzbogaci się je łagodnymi przyprawami aromatycznymi, takimi jak imbir, kolendra lub mięta.

Pożywienie praniczne składa się też z produktów rosnących pod ziemią, głównie roślin korzeniowych, takich jak ziemniaki, marchew lub słodkie bataty. Do wspomnianych produktów zalicza się grzyby, które także wyrastają z ziemi.

Taki typ pożywienia dodaje sił, zwiększa wytrzymałość, lecz może być nieco ciężkostrawny. Ponieważ dusza roślin zamieszkuje w ziemi, korzenie mogą zawierać wiele energii witalnej. Przykładem takich roślin jest żeń-szeń lub shatavari oraz środki wzmacniające układ rozrodczy.

Do produktów pranicznych zalicza się też produkty pełnoziarniste, które mają działanie równoważące (jeśli organizm dobrze je toleruje), zwłaszcza ryż, dlatego powinny one stanowić podstawę większości diet. Miód ma właściwości odżywcze, a przy tym jest lekkostrawny, chyba że spożywa się go w zbyt dużych ilościach.

Pożywienie praniczne obejmuje produkty rosnące na powierzchni ziemi, takie jak dynia, melony, truskawki, pomidory oraz fasola. Mają one właściwości wzmacniające i pobudzające, ponadto dodają energii. Zwykle łączy się je ze zbożami.

Orzechy i nasiona zawierają sporo elementu eteru oraz odżywiają głębsze pokłady naszego umysłu i serca. Można je spożywać bez dodatków. Są bardzo zdrowe, zawierają dużo zdrowych tłuszczów i mają działanie równoważące.

Dieta w jodze opiera się przede wszystkim na takim pożywieniu, dzięki któremu prana unosi się (czyli na przykład owoce), oraz na pożywieniu, które pozwala nam zachować równowagę (czyli na przykład ryż i mleko).

Spożywając pokarmy praniczne, musimy zadbać o to, aby utrzymywać dosze w równowadze. Osoby typu wata potrzebują pożywnego jedzenia (warzywa i zioła korzeniowe). Produkty pełnoziarniste mają właściwości równoważące – są wskazane dla wszystkich dosz.

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu ognia trawiennego konieczne może okazać się stosowanie przypraw, zwłaszcza jeśli dieta ma działanie wychładzające. Prana przeważa w żywiole powietrza i eteru i z tego względu potrzebuje żaru ognia, uziemienia ziemi oraz wilgotności i wody, dzięki czemu pozostaje w równowadze.

 

Wypróbuj zioła odpowiednie dla joginów - uspokajają umysł, sprzyjają medytacji oraz pomagają w osiągnięciu wewnętrznej harmonii. Herbaty Bhutan Tea, Bodhi Tea, Tibetan Tea - zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Odżywianie w praktyce jogi

Zioła dla joginów

Wpływ smaków na dosze

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrowienie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl