Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • odchudzanie
  • ajurweda Kraków
dieta ajurwedyjska
Pokarmy, których nie należy łączyć

Odpowiednia dieta zapewnia zdrowie i energię, a źle dobrana dieta szkodzi i powoduje, że nasze dosze ulegają zaburzeniu. Jakich pokarmów nie należy ze sobą łączyć? Jaka dieta jest niewskazana? Jakich połączeń lepiej unikać? Które potrawy do siebie nie pasują? Sprawdź.

Niektóre pokarmy są ze swej natury zalecane. Do korzystnie działających zalicza się: ryż łuskany, jęczmień, fasola mung, amla, ghee, miód. Jeśli jednak korzystnie działające pokarmy jemy w nieodpowiedniej ilości, niezgodnie z ich naturą  - to także mogą one przynieść złe skutki. Dlatego dietę trzeba starannie dobrać, uwzględniając ilość pożywienia, nasz wiek, porę roku oraz dolegliwości.

Problem polega na łączeniu substancji, które do siebie nie pasują. Takich produktów nie należy spożywać łącznie, ponieważ zakłócają pracę tkanek, zaostrzają dosze oraz zaburzają pracę układu trawiennego.

Dieta niewskazana o określonej porze roku: spożywanie wychładzających i lekkich pokarmów zimą.

Dieta niewskazana ze względu na możliwości trawienne: spożywanie ciężkich, tłustych i słodkich dań przez osobę o słabej sile trawiennej.

Dieta niewskazana ze względu na dosze: osoba o konstytucji, w której dominuje wata, spożywająca produkty zaostrzające tę doszę, oraz osoba o konstytucji kapha stosująca dietę zaostrzającą tę doszę.

Dieta niewskazana ze względu na porę dnia: jedzenie przed porannym wypróżnieniem się, jedzenie wtedy gdy nie czujemy głodu, jedzenie bardzo późno w nocy.

Dieta niewskazana ze względu na budowę ciała: osoby otyłe nie powinny spożywać ciężkich i tłustych potraw, podczas gdy wychudzone powinny zrezygnować z suchych i lekkich dań.

Dieta niewskazana ze względu na połączenie pokarmów: łączenie niewłaściwych pokarmów, na przykład kwaśnych produktów z mlekiem.

Przykłady niewłaściwego połączenia produktów

Mleko z: rzodkiewką, zieloną i surową sałatą, melonem, cytryną, żurawiną, fasolą mungo, kwaśnymi owocami.

Jogurt z: pokarmami rozgrzewającymi, ogórkiem, melonem.

Miód z: winogronami, gorącą wodą, gorącym mlekiem oraz innymi gorącymi napojami. Nie należy spożywać ciepłego miodu.

Zimna woda z: ghee, arbuzem, ogórkiem, orzechami ziemnymi.

Melon z: czosnkiem, jogurtem, mlekiem.

Ponadto nie należy łączyć banana z maślanką, a także rzodkwi z mlekiem i rodzynkami. Nie należy także łączyć mango z ogórkiem, serem żółtym i jogurtem.

 

Szukasz zdrowych przekąsek? Kasze, mąki, oleje, przyprawy, substancje słodzące znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:                       

Jak zregenerować i poprawić trawienie

Jeśli cierpisz na zaparcia

Ziołowe ABC - na szczupłą sylwetkę 

 

Opracowanie na podstawie:

Nauka o ajurwedzie w praktyce. Alcharya Balkrishna. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl