Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy
  • zioła
  • pietruszka
  • szałwia
Pietruszka i szałwia

Często używamy ich w kuchni – jako przyprawy i dodatki do potraw. Ale czy wiesz, że te powszechnie stosowane zioła mogą działać też leczniczo? Są szczególnie korzystne w dolegliwościach układu moczowego.

Działają także rozkurczowo.

 

Pietruszka

Zawiera dużo minerałów (głównie żelaza) i witamin, a zatem jest dobrym ziołowym suplementem odżywczym. Jest także skutecznym, lekko rozgrzewającym środkiem moczopędnym, który można stosować w wielu chorobach związanych z wychłodzeniem i osłabieniem, w przypadku gdy większość ich środków moczopędnych jest przeciwwskazana. Wywołuje miesiączkę, łagodzi skurcze i bóle głowy przedmiesiączkowe oraz przeciwdziała zatrzymywaniu wody przed miesiączką w podbrzuszu, nogach i piersiach.

Pomaga także pozbyć się kamieni nerkowych i żółciowych, jednak ze względu na działanie rozgrzewające należy stosować ją ostrożnie w stanach silnego zapalenia lub podrażnienia nerek. Przy tego typu chorobach jej działanie można równoważyć, łącząc ją z prawoślazem. Jest zalecana w przypadku nasilenia kapha i zablokowania wata.

Aby wzmocnić nerki i macicę, można pić codziennie dwie łyżki stołowe świeżego soku z pietruszki. Pietruszka ma podobne działanie jak owoce jałowca, jednak jest nieco łagodniejsza.

Działanie pietruszki: moczopędne, rozpuszcza kamienie nerkowe, menstruacyjne, przeczyszczające, wiatropędne, rozkurczowe.

Wskazania: obrzęk, opuchlizna, opuchlizna piersi, brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, kamienie żółciowe, kamienie nerkowe, rwa kulszowa.

 

Szałwia

Szałwia ma silne działanie zmniejszające nadmiar wydzielin w ciele. Powstrzymuje pocenie się, zwłaszcza nocne poty. Wysusza nadmiar śluzu w nosie i płucach, jak również powstrzymuje nadmierne ślinienie się. Ponadto wysusza rany i wrzody oraz powstrzymuje krwawienie. Dzięki temu jest przede wszystkim stosowana do zmniejszania nadmiaru kapha.

Przyjmowana w postaci gorącej ma działanie napotne i wykrztuśne, korzystne dla dosz kapha i wata. Przyjmowana na zimno ma działanie ściągające i moczopędne. Jest bardziej wskazana dla pitta.

Szałwię miesza się z ziołami gotu kola oraz bhringaraj w celu odżywienia mózgu, układu nerwowego i porost włosów. Szczególna moc szałwii polega na tym, że oczyszcza umysł z blokad emocjonalnych, uspokaja go i dodaje mu jasności. Przyczynia się do zmniejszenia nadmiernego pożądania i namiętności, zwłaszcza koi serce. Jest doskonała do płukania bolącego gardła oraz do przemywania krwawiących ran.

Działanie szałwii: napotne, wykrztuśne, uspokajające, ściągające, oczyszczające krew, moczopędne, wiatropędne, rozkurczowe.

Wskazania: przeziębienie, grypa, ból gardła, zapalenie krtani, opuchlizna gruczołów limfatycznych, nocne poty, wypadanie włosów, zaburzenie nerwowe.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl