
Często używamy ich w kuchni – jako przyprawy i dodatki do potraw. Ale czy wiesz, że te powszechnie stosowane zioła mogą działać też leczniczo? Są szczególnie korzystne w dolegliwościach układu moczowego.
Działają także rozkurczowo.
Pietruszka
Zawiera dużo minerałów (głównie żelaza) i witamin, a zatem jest dobrym ziołowym suplementem odżywczym. Jest także skutecznym, lekko rozgrzewającym środkiem moczopędnym, który można stosować w wielu chorobach związanych z wychłodzeniem i osłabieniem, w przypadku gdy większość ich środków moczopędnych jest przeciwwskazana. Wywołuje miesiączkę, łagodzi skurcze i bóle głowy przedmiesiączkowe oraz przeciwdziała zatrzymywaniu wody przed miesiączką w podbrzuszu, nogach i piersiach.
Pomaga także pozbyć się kamieni nerkowych i żółciowych, jednak ze względu na działanie rozgrzewające należy stosować ją ostrożnie w stanach silnego zapalenia lub podrażnienia nerek. Przy tego typu chorobach jej działanie można równoważyć, łącząc ją z prawoślazem. Jest zalecana w przypadku nasilenia kapha i zablokowania wata.
Aby wzmocnić nerki i macicę, można pić codziennie dwie łyżki stołowe świeżego soku z pietruszki. Pietruszka ma podobne działanie jak owoce jałowca, jednak jest nieco łagodniejsza.
Działanie pietruszki: moczopędne, rozpuszcza kamienie nerkowe, menstruacyjne, przeczyszczające, wiatropędne, rozkurczowe.
Wskazania: obrzęk, opuchlizna, opuchlizna piersi, brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, kamienie żółciowe, kamienie nerkowe, rwa kulszowa.
Szałwia
Szałwia ma silne działanie zmniejszające nadmiar wydzielin w ciele. Powstrzymuje pocenie się, zwłaszcza nocne poty. Wysusza nadmiar śluzu w nosie i płucach, jak również powstrzymuje nadmierne ślinienie się. Ponadto wysusza rany i wrzody oraz powstrzymuje krwawienie. Dzięki temu jest przede wszystkim stosowana do zmniejszania nadmiaru kapha.
Przyjmowana w postaci gorącej ma działanie napotne i wykrztuśne, korzystne dla dosz kapha i wata. Przyjmowana na zimno ma działanie ściągające i moczopędne. Jest bardziej wskazana dla pitta.
Szałwię miesza się z ziołami gotu kola oraz bhringaraj w celu odżywienia mózgu, układu nerwowego i porost włosów. Szczególna moc szałwii polega na tym, że oczyszcza umysł z blokad emocjonalnych, uspokaja go i dodaje mu jasności. Przyczynia się do zmniejszenia nadmiernego pożądania i namiętności, zwłaszcza koi serce. Jest doskonała do płukania bolącego gardła oraz do przemywania krwawiących ran.
Działanie szałwii: napotne, wykrztuśne, uspokajające, ściągające, oczyszczające krew, moczopędne, wiatropędne, rozkurczowe.
Wskazania: przeziębienie, grypa, ból gardła, zapalenie krtani, opuchlizna gruczołów limfatycznych, nocne poty, wypadanie włosów, zaburzenie nerwowe.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.