Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • produkty ajurwedyjskie
  • kosmetyki Patanjali
  • ayurveda
produkty ajurwedyjskie
Pielęgnacja zębów według ajurwedy

Jak wzmocnić swoje zęby i dziąsła? Jak odświeżyć swój oddech i oczyścić szkliwo z kamienia i przebarwień? Jak zregenerować dziąsła, wyleczyć próchnicę lub paradontozę? Jak sprawić, by zęby były zdrowe? Piękne zęby to piękny uśmiech. Sprawdź.

Aby zęby były mocne i zdrowe, czyść je rano i wieczorem. Używaj szczoteczek z miękkich włókien nylonowych lub naturalnych. Szczotkuj zęby w kierunku od dziąseł lub niewielkimi okrężnymi ruchami.

W ramach profilaktyki unikaj lub ogranicz ilość słodkich napojów, cukierków czy gum do żucia. Nie tylko niszczą one ochronne szkliwo na zębach, ale także wypłukują cenne minerały z organizmu, co osłabia zęby i kości.

Pokarmy bogate w minerały po strawieniu wzmacniają zęby. Wodorosty, ciemnozielone warzywa liściaste oraz dobrej jakości nabiał pomagają wzmocnić zęby od wewnątrz.

Zęby osób o doszy wata są zazwyczaj kruche i nadwrażliwe na zimno i słodycze, których lepiej unikać. Osoby typu pitta mają równe zęby, z tendencją do próchnicy i krwawienia dziąseł. Osoby typu kapha mają duże, równe i błyszczące zęby, z którymi zazwyczaj nie mają większych problemów.

Jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, trzeba poprawić trawienie. Spróbuj pić pół filiżanki soku z aloesu dwa razy dziennie. Ponadto po posiłku żuj prażone nasiona kopru. Oba te sposoby pozwalają pozbyć się brzydkiego zapachu z ust i wspomagają proces trawienia.

Aby zęby były dobrze odżywione i nie wypadały, musimy zadbać o dobry stan naszych dziąseł. Oczyszczanie za pomocą nici dentystycznej pomaga zapobiegać krwawieniu z dziąseł, ponieważ usuwa resztki i nie dopuszcza do odkładania się kamienia nazębnego.

Bardzo pomocny jest także masaż dziąseł zwłaszcza w przypadku paradontozy.

Można samemu przygotować mieszankę do masażu dziąseł z następujących składników. Oto prosty, ale skuteczny przepis na mieszankę na wzmocnienie zębów i dziąseł:

5 części sproszkowanego ałunu (wzmacnia dziąsła)

2 części soli kamiennej (ma działanie łagodzące)

3 części czarnego pieprzu (dezynfekuje)

1 część kurkumy (wzmacnia dziąsła, poprawia krążenie i dezynfekuje)

 

Stosuj tę mieszankę w postaci sproszkowanej albo zmieszaj ją z odrobiną oleju sezamowego, olejku goździkowego lub ghee, aby łatwiej było ją aplikować.

Środkowym palcem masuj dziąsła drobnymi okrężnymi ruchami w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

 

Pasty do zębów oparte na ajurwedyjskich recepturach PATANJALI – znajdziesz w zielonysklep.com. Pasta do zębów Dant Kanti Patanjali oraz pasta do zębów Patanjali dla dzieci – zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Jak oczyścić organizm z toksyn

Ziołowa apteczka - część 1

Mieszanki do pielęgnacji ciała 

 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl