Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ciąża
  • świadome macierzyństwo
  • kosmetyki naturalne
  • olejki do ciała
poród i połóg
Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

W czasie ciąży warto sięgnąć po naturalne, roślinne kosmetyki, tak by codzienna pielęgnacja ciała była bezpieczna i skuteczna. Jak poradzić sobie z rozstępami? Co robić, gdy ciało puchnie lub masz słabe krążenie? Sprawdź, jak dbać o ciało w czasie ciąży.

 

Rozstępy

Aby nie dopuścić do powstania rozstępów, prewencyjnie należy zachowywać skórę elastyczną i miękką, a pomogą w tym codzienne masaże olejkami, szczególnie brzucha, piersi i ud.

Najlepsze olejki do walki z rozstępami to mandarynkowy, różany, rumiankowy, szałwiowy, kadzidlany, dodane do odpowiedniego dla danej doszy oleju roślinnego (dosza wata – olej sezamowy, dosza pitta – olej kokosowy, dosza kapha – olej gorczycowy). Olej jojoba i arganowy nadają się dla wszystkich typów.

Należy pamiętać również o piersiach, które powiększają się i obrzmiewają, a utrzymanie ich w dobrej kondycji zależy od jędrności skóry. Piersi najlepiej masować codziennie okrężnymi ruchami od zewnątrz do wewnątrz, by pobudzić elastyczność skóry.

Masaż całego ciała pozwoli utrzymać miękką i elastyczną skórę przez czas ciąży. Bazą do wykonania masażu jest olej roślinny odpowiedni do konstytucji. Kobiety o przewadze doszy wata mogą dodać do niego 5 kropli olejku z różanecznika, 3 krople olejku z bodziszka i 5 kropli olejku z drzewa sandałowego. Kobiety z dominacją doszy pitta mogą dodać 5 kropli olejku rumiankowego, 2 krople różanego i 2 krople neroli. Te, u których przeważa dosza kapha, mogą użyć oleju z 5 kroplami esencji z pomarańczy, 2 kroplami bergamoty i 2 kroplami olejku lawendowego.

 

Zatrzymanie płynów, opuchlizna

Na tę przypadłość cierpi większość kobiet z dominującą doszą kapha. Kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem 3 kropel olejku cyprysowego i pomarańczowego, 10 kropli lawendowego i 2 krople paczuli powinna pomóc uporać się z tymi dolegliwościami.

Aby pobudzić krążenie, można zastosować masaż skóry olejem z olejkami: różanym, szałwiowym, cyprysowym i lawendowym w ilości 5 kropel każdy.

 

Warto pamiętać

Pamiętaj, aby do pielęgnacji skóry, szczególnie w rejonie brzucha i piersi, używać kosmetyków zawierających tylko naturalne składniki. Jest to niezmiernie istotne, nowiem wszystkie produkty nakładane na skórę przenikają przez nią i wchłaniają się do krwiobiegu, a wraz z krwią docierają także do rozwijającego się płodu.

 

Chcesz zadbać o siebie podczas ciąży? Kosmetyki złożone z naturalnych składników, olejki do ciała znajdziesz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jak przetrwać dolegliwości ciążowe - część 1

Jak przetrwać dolegliwości ciążowe - część 2

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl