Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zdrowe odżywianie
  • medycyna naturalna
  • produkty ekologiczne
dieta ajurwedyjska
Piękne ciało z dietą ajurwedyjską

W ajurwedzie piękno wewnętrzne i zewnętrzne są ze sobą związane, niezależnie od proporcji naszego ciała. Zewnętrzne piękno to nie tylko uroda, ale też pogoda ducha, witalność i radość życia. Zobacz, jaki wpływ na piękno ciała ma dieta ajurwedyjska?

 

Dieta ajurwedyjska jest:

Bogata w pełne ziarna i inne produkty zawierające duże ilości błonnika, które dostarczają energii na cały dzień. Błonnik pomaga zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, ponieważ stymuluje usuwanie toksyn.

Niskotłuszczowa, co pomaga zachować czystą krew i zapobiega zatykaniu się żył i tętnic. Jest to powszechnym następstwem diety bogatej w tłuszcze nasycone. Dobre krążenie krwi i zdrowy układ krążenia wspomagają oczyszczanie i odżywianie całego ciała, a także utrzymanie odpowiedniej wagi.

Uboga w cukier rafinowany, czyli tzw. puste kalorie, które przyczyniają się jedynie do nadwagi. Rafinowane węglowodany dają szybki zastrzyk energii, po którym pojawia się fizyczne (i emocjonalne) pogorszenie samopoczucia. To obciąża trzustkę i powoduje gwałtowne wahania cukru we krwi. Ponadto rafinowane węglowodany wypłukują minerały z organizmu. To połączenie nadmiaru węglowodanów prostych z nadmiarem białka powoduje powstawanie wyprysków na skórze.

Bogata w minerały, dzięki którym ciało jest pełne życia i energii. Minerały w znaczącym stopniu przyczyniają się do promiennego i świeżego wyglądu. Odgrywają kluczowe znaczenie w najważniejszych procesach życiowych. (zobacz także: Trawa jęczmienna - siła zielonej żywności)

Uboga w białko zwierzęce, ale bogata w białko roślinne. Diety zawierające dużo białka zwierzęcego zwiększają toksyczność produktów przemiany materii (potrzeba około trzech dni, aby mięso uległo całkowitemu strawieniu i wydaleniu). To spowalnia ogólny proces trawienia i pozbawia ciało minerałów.

Z kolei białka roślinne w pełni odżywiają ciało oraz są szybko i skutecznie trawione. Jednak nie każdy chce stosować dietę wegetariańską i nie każdy dobrze się po niej czuje. Ajurweda podaje sposoby, aby mięso było łatwiej przyswajalne. Efekt ten można uzyskać, dzięki zastosowaniu ziół, takich jak: czosnek, imbir, kmin, pieprz kajeński oraz czarny pieprz.

Uboga w sól. Sól ma ograniczający wpływ na ciało – spowalnia krążenie i powoduje zatrzymanie płynów w organizmie. To może sprawić, że ciało będzie wyglądać na opuchnięte. W ajurwedzie zawsze, kiedy pojawiają się problemy ze skórą, zaleca się dietę z bardzo małą zawartością soli.

Pozbawiona substancji o działaniu pobudzającym, takich jak: kawa, napoje gazowane czy alkohol. Substancje te obciążają organy wewnętrzne i sprawiają, że skóra wiotczeje i ciało szybciej się starzeje.

Bogata w świeże produkty organiczne. To właśnie one zawierają najwięcej składników odżywczych, rosną na dobrych glebach i dostarczają organizmowi dużo energii. To powoduje, że ciało jest dobrze odżywione, a skóra staje się promienna i zdrowa.

 

 

 

Przeczytaj także:

Co to jest dieta praniczna 

Jak zdrowo schudnąć 

Przygotowanie wartościowych posiłków

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym, M. Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl