
W ajurwedzie piękno wewnętrzne i zewnętrzne są ze sobą związane, niezależnie od proporcji naszego ciała. Zewnętrzne piękno to nie tylko uroda, ale też pogoda ducha, witalność i radość życia. Zobacz, jaki wpływ na piękno ciała ma dieta ajurwedyjska?
Dieta ajurwedyjska jest:
Bogata w pełne ziarna i inne produkty zawierające duże ilości błonnika, które dostarczają energii na cały dzień. Błonnik pomaga zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, ponieważ stymuluje usuwanie toksyn.
Niskotłuszczowa, co pomaga zachować czystą krew i zapobiega zatykaniu się żył i tętnic. Jest to powszechnym następstwem diety bogatej w tłuszcze nasycone. Dobre krążenie krwi i zdrowy układ krążenia wspomagają oczyszczanie i odżywianie całego ciała, a także utrzymanie odpowiedniej wagi.
Uboga w cukier rafinowany, czyli tzw. puste kalorie, które przyczyniają się jedynie do nadwagi. Rafinowane węglowodany dają szybki zastrzyk energii, po którym pojawia się fizyczne (i emocjonalne) pogorszenie samopoczucia. To obciąża trzustkę i powoduje gwałtowne wahania cukru we krwi. Ponadto rafinowane węglowodany wypłukują minerały z organizmu. To połączenie nadmiaru węglowodanów prostych z nadmiarem białka powoduje powstawanie wyprysków na skórze.
Bogata w minerały, dzięki którym ciało jest pełne życia i energii. Minerały w znaczącym stopniu przyczyniają się do promiennego i świeżego wyglądu. Odgrywają kluczowe znaczenie w najważniejszych procesach życiowych. (zobacz także: Trawa jęczmienna - siła zielonej żywności)
Uboga w białko zwierzęce, ale bogata w białko roślinne. Diety zawierające dużo białka zwierzęcego zwiększają toksyczność produktów przemiany materii (potrzeba około trzech dni, aby mięso uległo całkowitemu strawieniu i wydaleniu). To spowalnia ogólny proces trawienia i pozbawia ciało minerałów.
Z kolei białka roślinne w pełni odżywiają ciało oraz są szybko i skutecznie trawione. Jednak nie każdy chce stosować dietę wegetariańską i nie każdy dobrze się po niej czuje. Ajurweda podaje sposoby, aby mięso było łatwiej przyswajalne. Efekt ten można uzyskać, dzięki zastosowaniu ziół, takich jak: czosnek, imbir, kmin, pieprz kajeński oraz czarny pieprz.
Uboga w sól. Sól ma ograniczający wpływ na ciało – spowalnia krążenie i powoduje zatrzymanie płynów w organizmie. To może sprawić, że ciało będzie wyglądać na opuchnięte. W ajurwedzie zawsze, kiedy pojawiają się problemy ze skórą, zaleca się dietę z bardzo małą zawartością soli.
Pozbawiona substancji o działaniu pobudzającym, takich jak: kawa, napoje gazowane czy alkohol. Substancje te obciążają organy wewnętrzne i sprawiają, że skóra wiotczeje i ciało szybciej się starzeje.
Bogata w świeże produkty organiczne. To właśnie one zawierają najwięcej składników odżywczych, rosną na dobrych glebach i dostarczają organizmowi dużo energii. To powoduje, że ciało jest dobrze odżywione, a skóra staje się promienna i zdrowa.
Przeczytaj także:
Przygotowanie wartościowych posiłków
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym, M. Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.