Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia ajurwedyjska
  • przepisy dla wegan
  • dieta wegetariańska
  • zdrowe odżywianie
kuchnia ajurwedyjska
Pieczone bakłażany

Proponujemy smaczną, aromatyczną i pożywną potrawę z bakłażanów. Najlepiej smakuje w towarzystwie świeżego koperku. Pieczone bakłażany można podawać jako samodzielne danie lub z dodatkiem brązowego ryżu.

Bakłażan cechuje lekkość i oleistość. Sposób, w jaki wpływa na dosze, zależy od tego, jak go przygotujemy. Jeśli podgrzejemy go z przyprawami na niewielkiej ilości oleju, będzie dobrze tolerowany przez osoby typu wata. Gdy zastosujemy minimalną ilość oleju i sporą ilość przypraw, będzie działał korzystnie na osoby o doszy kapha.

Czas przygotowania: 25–30 minut

bardzo łagodnie + wata, – pitta, 0 kapha

 

Składniki:

1 pęczek świeżego koperku

1 bakłażan średniej wielkości

3 łyżki oleju słonecznikowego

1/2 łyżeczki kurkumy

1 szklanka wody

3/4 łyżeczki soli morskiej

1 łyżeczka curry

2 łyżki miodu lub słodu jęczmiennego

2 łyżki soku cytrynowego

1/4 pokrojonej zielonej papryki (według uznania)

1 łyżeczka zmielonej kolendry

 

Przygotowanie:

Umyj koperek i drobno posiekaj. Umyj i obierz bakłażan ze skórki, pokrój go w dwuipółcentymetrową kostkę. Rozgrzej olej na patelni średniej wielkości. Dodaj kurkumę, bakłażan, koperek i wodę. Gotuj pod przykryciem przez 10 minut na małym ogniu. Dodaj resztę składników i gotuj przez następne 5 minut. Smacznego!

Uwagi: W kręgach ajurwedyjskich panuje różnica zdań co do tego, jak działa bakłażan na osoby pitta. Kluczową sprawą jest to, jak przygotujemy bakłażana. Podany z chłodzącym koperkiem, bakłażan będzie miał działanie równoważące. Usmażony lub podany w sosie pomidorowym, na przykład bakłażan z parmezanem, będzie rozgrzewający i podrażniający pitta. Lekkość i niewielka cierpkość bakłażana jest korzystna dla kapha, jeśli przyrządzamy go z minimalna ilością oleju.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl