Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • dosza pitta
  • zdrowy styl życia
dosza test
Pełna pasji dosza pitta

Dosza pitta powstaje z połączenia ognia i wody. Osoby pitta lubią wyzwania oraz mają skłonność do rywalizacji. Są skupione, zdeterminowane, z łatwością realizują swoje cele życiowe, podążając za silnym i twórczym impulsem wewnętrznym. Dlaczego osoby pitta często się złoszczą? Sprawdź.

Do zadań doszy pitta należy przekształcanie i przyswajanie oraz równoważenie przeciwstawnych sił – zimnej doszy wata, która jest w nieustannym ruchu, z chłodną, stabilną i bierną kapha.

Jakikolwiek przejaw gorąca, kwasowość lub stan zapalny są związane z pitta, co manifestuje się w postaci takich objawów, jak zgaga czy nadmierna potliwość. To gorąco odnosi się nie tylko do temperatury. Osoby pitta doskonale czują się wtedy, gdy stają przed wyzwaniami, które pobudzają naturalną dla tej doszy ambicję i skłonność do rywalizacji.

Skupione, zdeterminowane i żądne sukcesu osoby o tej konstytucji to wizjonerzy i przywódcy uwielbiający kierownicze stanowiska. Są wymagający, precyzyjni, zawzięci, bardzo inteligentni i błyskotliwi. Bawią się tak samo intensywnie, jak pracują.

Kiedy osoby pitta realizują swoje cele życiowe i pasje, podążają za niezwykle silnym i twórczym impulsem wewnętrznym. Przejawiają wytrwałość, silną wolę, inicjatywę i kreatywność. Umieją rozwiązywać problemy i planować, szybko i dokładnie zapamiętują informacje i fakty.

Trzeba jednak uważać, by ich nie rozzłościć, bo mają naturę silnych, upartych wojowników, którzy mogą się rozgniewać, poirytować czy dążyć do przejęcia kontroli. Osoby pitta często okazują zazdrość, osądzają, są krytyczne, ale jeśli pozostają w równowadze – to okazują radość, swobodę, szacunek, zaufanie i miłość.

Części ciała, w których woda i ogień się łączą, to wszystkie elementy układu pokarmowego, zwłaszcza wątroba i śledziona. Pitta kontroluje także gruczoły wydzielania wewnętrznego, hormony, krew, oczy, skórę, gruczoły potowe i mózg.

Osoby o konstytucji pitta są średniej, muskularnej budowy ciała, mają błyszczące oczy, tłustą skórę i wyglądają nieco atletycznie. Są wrażliwe na ciepło, a więc często chce im się pić – powinny zaspokajać pragnienie chłodnymi, nawadniającymi napojami. Z łatwością trawią i wydalają.

Często mają żywe, kolorowe sny, niekiedy dość niepokojące. Aby radzić sobie z emocjami, mogą popadać z rozmaite nałogi. Ponieważ osoby pitta mają skłonność do pracoholizmu, powinny znaleźć czas, by się wyciszyć oraz zadbać o odpowiednią ilość wypoczynku, relaksu i nawodnienia.

Jak łatwo zgadnąć, porą pitta jest lato. Jeśli jesteś doszą pitta, czy zauważyłeś, że około godziny 22 znowu „łapiesz wiatr w żagle”? Właśnie wtedy słoneczna energia pitta ulega pobudzeniu.

 

Wypróbuj herbaty Everest – specjalnie skomponowane mieszanki ziół dla każdej doszy: Vata, Pitta i Kapha. Wybierz herbatę przeznaczoną dla swojej doszy. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Posiłki na lato dla doszy pitta

Sport i aktywność fizyczna - dosza pitta

Sprawdź, jaką doszą jesteś 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl