Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • produkty ajurwedyjskie
  • zdrowy styl życia
ajurweda Kraków
Pamięć i koncentracja a dosze

Czy należysz do osób, które łatwo zapamiętują? Czy szybko się uczysz i potrafisz przez dłuższy czas skoncentrować się na zadaniu? A może zapominasz i trudno ci utrzymać uwagę? Sprawdź, jaki wpływ na pamięć mają dosze.

Osoby typu wata zazwyczaj łatwo zapamiętują i równie łatwo zapominają. Kiedy są rozgniewane, gwałtownie wybuchają, wkładają w gniew całą energię, a następnie skupiają się na czymś innym. Po krótkiej chwili zapominają nawet, co je rozgniewało.

Osoby typu wata to doskonali twórcy oryginalnych teorii. Jednak ich tendencja, by przeskakiwać od idei do idei, od jednego pomysłu do innego, sprawia, że trudno im przełożyć teorię na praktykę.

Osoby wata mają skłonność do gwałtownych wahań poziomu energii, która pojawia się u nich zrywami. Często starają się ją podtrzymać za pomocą ostrych substancji pobudzających, takich jak kawa, zamiast przyznać się przed sobą, że są zmęczone i potrzebują odpoczynku.

Osoby typu pitta zazwyczaj z łatwością zapamiętują i z trudnością zapominają. Jeśli urazimy osobę pitta i wpadnie ona w gniew, to jej oburzenie będzie tlić się jeszcze długo po tym, jak ogień złości się już wypali.

Osoby typu pitta planują metodycznie i skutecznie, a wdrażanie nowych idei w praktykę sprawia im przyjemność. Uwielbiają przekładać idee na praktyczne zastosowanie, lecz nie są zbytnio zainteresowane codziennymi, rutynowymi szczegółami związanymi z kierowaniem projektem.

Osoby pitta mają bystry umysł. Łatwo jest im skoncentrować się na zadaniu. W obecności wolniejszych lub mniej skoncentrowanych od siebie osób szybko tracą cierpliwość. Jeśli praca bardzo je zainteresuje, to mogą jej poświęcić bardzo dużo czasu, utrzymując uwagę na wysokim poziomie.

Osoby typu kapha wolno zapamiętują. Nieraz trzeba im powtórzyć coś kilkakrotnie, żeby zapamiętały. Jednak kiedy już się czegoś nauczą, to zapamiętują to na bardzo długo. Trudno je rozdrażnić, lecz jeśli się rozzłoszczą, to zachowają urazę na długi czas.

Osoby typu kapha są dobrymi kierownikami. Ani zbytnio nie teoretyzują, ani nie tworzą nowych rozwiązań, lecz postawieni na czele jakiegoś przedsięwzięcia sprawnie nim zarządzają. Czasem brak im elastyczności i wrodzona niechęć do zmian powoduje, że łatwo wpadają w rutynę.

Osoby kapha są nieco powolne. Przywiązanie do stabilności sprawia, że są niechętne zmianom. Mogą nawet stać się chciwe i uparte. Potrzebują motywacji i pobudzenia, tak samo jak osoby wata potrzebują równowagi i relaksu, a osoby pitta – wyzwań.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl