Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • kosmetyki wegańskie
  • domowe przepisy
  • pielęgnacja ciała
kosmetyki naturalne
Owoce używane w kosmetyce

Olej z awokado korzystnie wpływa na suchą skórę. Cytryna bywa składnikiem peelingów i mleczek do ciała. Olejek z grejpfruta zmniejsza cellulit. Truskawka świetnie nadaje się jako maseczka dla cery tłustej, a papaja znakomicie oczyszcza cerę. Owoce to naturalne kosmetyki. Sprawdź ich właściwości.

 

Awokado

W kosmetyce używa się miąższu z awokado oraz oleju z awokado. Jasnozielony olej z awokado o bardzo bogatym i pełnym smaku jest pozyskiwany z tłustego miąższu i nasion owocu. Zarówno olej, jak i miąższ zawierają bardzo dużo składników odżywczych, takich jak witaminy A, B1, B2, D oraz E, które wyjątkowo korzystnie wpływają na suchą, matową skórę i włosy.

Ze względu na swoją tłustą konsystencję olej z awokado dłużej przenika do zewnętrznych warstw skóry niż inne oleje bazowe. Nadaje się zwłaszcza do kremów stosowanych podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu lub olejków do masażu po kąpieli. Olej pozostawia na skórze warstwę ochronną, co zapobiega utracie wilgoci.

 

Cytryna

W kosmetyce używa się soku z cytryny, olejek eteryczny z cytryny oraz skórkę z cytryny. Czysty, lekki, cytrusowy aromat poprawia nastrój i dodaje energii. Rozcieńczony sok działa jako umiarkowanie silny lub silnie ściągający i dezynfekujący środek, a także łagodnie wybielający, dlatego jest korzystny dla skóry z zaburzeniami, pokrytej krostami i trądzikowej.

Wysuszona i sproszkowaną skórkę stosuje się w peelingach do twarzy i ciała, zaś olejek eteryczny – oszczędnie – w preparatach oczyszczających do twarzy oraz mleczkach do ciała.

Warto pamiętać, że cytryna może podrażniać skórę. Ewentualne zamienniki to: sok z mandarynek, który ma podobne właściwości ściągające, oraz mandarynkowy olejek eteryczny z uwagi na zapach. Zamiast skórki z cytryny można użyć suszonej, sproszkowanej skórki pomarańczowej.

 

Grejpfrut

W kosmetyce używa się olejku eterycznego z grejpfruta. Wyrazisty, słodko-kwaśny, pobudzający aromat przywraca równowagę emocjonalną i poprawia nastrój. Dodaje się go do olejków do masażu w celu zmniejszenia opuchlizny i cellulitu.

W eliksirach do twarzy stosuje się go dla cery o zatykających się porach, trądzikowej oraz mieszanej. Działa uspokajająco na psychikę. Stanowi składnik balsamów nasennych. Uwaga: może uczulać na światło i przy zbyt obfitym stosowaniu – może podrażniać skórę.

 

Papaja

W kosmetyce używa się świeży, surowy, rozgnieciony miąższ papai i niepasteryzowany sok z papai. Papaja zawiera papainę – enzym trawiący białko, który ułatwia rozpuszczanie warstwy martwego naskórka. Papaję stosuje się do sporządzania maseczek do niemal każdego rodzaju cery.

Papaja jest szczególnie polecana do skóry, która potrzebuje głębokiego oczyszczenia, rozświetlenia i wyrównania koloru. Papaja skutecznie pomaga pozbyć się plam na skórze.

Nie należy stosować na skórę podrażnioną, poparzoną słońcem lub spierzchniętą od wiatru.

 

Truskawka

W kosmetyce używa się liście truskawki, rozgnieciony miąższ owoców oraz sok. Napar lub herbatka z liści sprawdza się jako łagodny środek ściągający lub mgiełka do ciała dla cery tłustej lub normalnej i mieszanej. Rozgnieciony miąższ stosuje się do odświeżania oddechu.

Świeżo wyciśnięty sok z truskawek dodaje się do maseczek dla cery tłustej i normalnej lub mieszanej albo używa się go bezpośrednio na wypryski jako środek gojący i wysuszający. Zawiera łagodnie złuszczający kwas, który pomaga pozbyć się z naskórka martwych komórek.

 

Polecamy naturalne, w pełni roślinne kosmetyki do twarzy i ciała marki ORIENTANA. Oparte na ajurwedyjskiej recepturze, zawierają cenne rośliny, zioła i olejki. Zobacz w zielonysklep.com.

 

Przeczytaj także:

Rośliny używane w kosmetyce 

Maseczki z owoców i warzyw

Naturalne peelingi do twarzy 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl