Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • ajurweda Kraków
  • kuchnia wegańska
  • przepisy ajurwedyjskie
mango, granat
Owoce lata - mango

Czy wiesz, że mango jest naturalnym afrodyzjakiem? Dostarcza energii i witalności, świetnie działa na układ pokarmowy, a ponadto jest wskazany w przypadku odwodnienia. Skórka z mango może być używana jako przyprawa. Po prostu spróbuj - mango!

 

Zielone mango (niedojrzałe)

Zielonego mango używa się do przyrządzania specjalnych indyjskich potraw – czatnejów i pikli. Przygotowane w ten sposób mango nie zaburza dosz. Polepsza trawienie i poprawia smak jedzenia.

Nie jedz niedojrzałego mango w dużych ilościach, bo wywołuje to wysypkę, nudności, biegunkę i niestrawność lub zgagę.

Ugotuj utarte zielone mango z 4 częściami wody przez 3−5 minut. Dodaj nierafinowany cukier trzcinowy lub inny organiczny cukier do smaku i 1 łyżeczkę soku z limonki. Odcedź. To wspaniały napój nazywany w Indiach pahne, który odżywia osoczei jest bardzo wskazany dla osób odwodnionych.

Skórkę z zielonego mango można wysuszyć na słońcu i używać w taki sam sposób jak liści curry, na przykład do zup z soczewicy. Jest to świetna przyprawa, która ułatwia ona trawienie soczewicy. Skórki wystarczy na rok.

W razie pieczenia oczu przed snem nałóż na powieki papkę z utartego zielonego mango.

 

Żółte mango (dojrzałe)

W umiarkowanych ilościach mango żółte równoważy trzy dosze. Dodaje energii i jest afrodyzjakiem. Diabetycy powinni skonsultować się ze swoim lekarzem, zanim zjedzą dojrzałe mango.

Jeśli zjemy 1 dojrzałe mango dziennie oraz mniej więcej godzinę później wypijemy 1 szklankę ciepłego mleka z 1 łyżeczką ghee, będziemy mieć więcej energii i witalności.

Mango jest wskazane dla kobiet ciężarnych, ponadto wzmaga laktację.

Będziemy pełni energii, radośni i zadowoleni, jeśli codziennie zjemy ćapati, a do tego wypijemy 1 szklankę soku z mango.

Na pasożyty w jelitach pomaga 1 łyżeczka prażonych i zmielonych pestek mango z 1 łyżeczką miodu. Stosuj 2−3 razy dziennie.

Biegunkę wyleczy 1 łyżeczka prażonych i zmielonych pestek mango zmieszanych z małą szklanką jogurtu, stosowana 2 razy dziennie, w ciągu dnia.

Jeśli wypijemy 1 szklankę soku ze świeżego, dojrzałego mango, a następnie po mniej więcej godzinie 1/2 szklanki mleka z dodatkiem szczypty kardamonu, szczypty gałki muszkatołowej i 1 łyżeczki ghee, będziemy mieć więcej energii, witalności, a ponadto napój ten podziała jak afrodyzjak.

Opisana metoda leczy zarówno zaparcia, jak i biegunkę, jest też wskazana dla pacjentów z nadciśnieniem lub chorobami serca.

 

Zobacz krem orzechowy z dodatkiem herbaty Matcha Nutura w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Owoce - co warto o nich wiedzieć? 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl