
Można je spotkać na każdej łące. Owoce głogu są znakomitym lekarstwem na serce – wzmacniają mięsień sercowy oraz dobrze działają na układ krążenia. Koniczyna łagodnie oczyszcza krew i pozytywnie wpływa na układ limfatyczny.
Owoce głogu
Owoce głogu są znakomitymi ziołami kwaśnymi pobudzającymi zarówno układ krążenia, jak i układ trawienny. Dobrze działają zwłaszcza na mięsień sercowy oraz sprzyjają długowieczności. Są wskazane w przypadku chorób serca wynikających z podeszłego wieku, czyli wysokiego poziomu cholesterolu i miażdżycy.
Ponieważ poprawiają trawienie, pomagają usuwać złogi masy trawiennej lub nawet guzy z układu trawiennego. Mimo to mogą się przyczyniać do zwiększenia masy ciała, a w nadmiarze zaostrzać kapha. Na ogół nasilają także większość chorób, które przebiegają z gorączką.
Owoce głogu można przygotować w postaci nalewki lub wina ziołowego, gdyż dobrze łączą się z alkoholem. W celu wzmocnienia mięśnia sercowego można je stosować z innymi ziołami wzmacniającymi serce, np. z niewielką ilością kardamonu i cynamonu.
Około 15 gramów owoców głogu należy gotować na małym ogniu w 0,4 litra wody przez 20 minut z łyżeczką cynamonu. Uzyskany wywar – posłodzony miodem, czyli także środkiem wzmacniającym serce – należy pić trzy razy dziennie po posiłkach.
Działanie owoców głogu: pobudzające, wiatropędne, rozszerzające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne.
Wskazania: słabe serce, miażdżyca, niewydolność zastawki, nadciśnienie, bezsenność, guzy w podbrzuszu.
Koniczyna czerwona
Czerwona koniczyna łagodnie oczyszcza krew. Jest wskazana do ogólnego i długotrwałego stosowania. Ma przyjemny smak i lekko wzmacniające działanie. Można ją stosować u dzieci i osób starszych w przypadku chorób związanych z osłabieniem, w których niezbędne jest oczyszczenie krwi, lecz pacjent jest osłabiony i silniejsze leki oczyszczające krew mogłyby niekorzystnie na nią wpłynąć.
W dużych ilościach lub w połączeniu z innymi środkami przeciwrakowymi skutecznie leczy choroby nowotworowe. Leczniczą częścią są kwiaty koniczyny czerwonej.
Nadaje się także do użytku zewnętrznego, czyli do przemywania suchej i łuszczącej się skóry lub do okładów w postaci pasty, zwłaszcza w leczeniu trudno gojących się ran. W przypadku ostrzejszych chorób infekcyjnych korzystniejsze są inne leki oczyszczające krew, takie jak echinacea lub berberys.
Działanie czerwonej koniczyny: oczyszczające krew, moczopędne, wykrztuśne, rozkurczowe.
Wskazania: kaszel, zapalenie oskrzeli, wypryski skórne, infekcje, rak.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.