Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • produkty ekologiczne
  • dania wegańskie
  • ajurweda dosze
zdrowy styl życia
Owoce a dosze

W lecie chętniej sięgamy po owoce. Warto wiedzieć, jak owoce wpływają na poszczególne dosze. Czy sok z granatów wskazany jest dla osób wata? Czy osoby pitta powinny sięgać po banany? Jakie owoce są najlepsze na osób kapha?

Dla osób o konstytucji wata wskazana jest większość owoców, z wyjątkiem tych, które w smaku są z natury cierpkie, takie jak żurawina i granaty, lub mają działanie wysuszające, na przykład jabłka. Można jednak stosować sos żurawinowy i syrop z granatu oraz duszone i pieczone jabłka lub mus jabłkowy. Dobry jest także słodki sok z granatów.

Wszystkie owoce suszone, nawet słodkie, takie jak figi lub rodzynki, są nieodpowiednie dla wata, chyba że zostaną namoczone w wodzie, przez co znowu staną się soczyste, lub – co jeszcze lepsze – uduszone, co je rozgrzewa.

Osoby wata powinny unikać niedojrzałych owoców, w szczególności bananów, które w tej postaci są cierpkie. Dojrzałe banany są jednak wskazane, ponieważ używane z rozwagą pomagają w leczeniu zarówno biegunki, jak i zaparcia oraz działają łagodząco na jelita. Szczególnie dobre są mango i morele. Nadmiar melonów może zaburzyć zarówno wata, jak i pitta, ale da się temu zapobiec, posypując melon koprem włoskim, goździkami, czarnym lub czerwonym pieprzem.

Owoce wskazane dla wata to między innymi: morele, awokado, banany, jagody, czereśnie, kokos, daktyle, figi, grejpfruty, winogrona, cytryny, mango, melony, nektarynki, pomarańcze, papaja, brzoskwinie, gruszki, ananas, śliwki.

Osoby typu pitta powinny jeść słodkie owoce, a unikać kwaśnych. Nie należy jeść żadnych z owoców, jeśli ma on kwaśny smak. Dotyczy to w szczególności jabłek, czereśni, winogron, pomarańczy, ananasów i granatów. Papaja jest na ogół zbyt rozgrzewająca dla konstytucji pitta. Banany, choć słodkie i skuteczne w leczeniu wrzodów, mają kwaśny skutek po strawieniu, dlatego nie należy ich jadać zbyt często.

Szczególnie wskazane dla osób typu pitta są figi i winogrona, ponieważ są słodkie i działają przeczyszczające. Cytryny i limonki, choć kwaśne, łagodzą pitta, jeśli stosuje się je w niewielkich ilościach, w nadmiarze jednak ją nasilają (w szczególności cytryny).

Owoce wskazane dla pitta to: jabłka, morele, awokado, czereśnie, kokos, suszone owoce, figi, winogrona, cytryny, mango, morele, nektarynki, pomarańcze, brzoskwinie, gruszki, ananas, śliwki i granaty.

Osoby typu kapha powinny unikać zarówno bardzo słodkich, jak i bardzo kwaśnych owoców oraz wszystkich owoców soczystych. Dobre są dla nich owoce suszone, takie jak śliwki. Najlepsze owoce dla kapha to jabłka, morele, żurawina, mango, brzoskwinie, gruszki i granaty.

 

Opracowanie na podstawie:

Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl