Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • odmładzanie
  • chyawanprash
  • amalaki
  • shatavari
odmładzanie, rasajana, shatavari, amalaki,
Oto kilka przepisów na preparaty odmładzające

Odmładzanie, podobnie jak wzrastanie, musi toczyć się w tempie podyktowanym przez naturę. Środki odmładzające powinieneś przyjmować wcześnie rano, na długo przed śniadaniem, tak aby nie zaburzały procesu trawienia pokarmu. Preparaty te należy zażywać przez co najmniej trzy tygodnie, a najlepiej przez sześć tygodni.

 

 

Rozgnieć siedem ziaren czarnego pieprzu i zmieszaj otrzymany proszek z miodem. Jogini lubią czarny pieprz, ponieważ jego właściwości wysuszające prowadzą do osuszenia wydzielin układu rozrodczego, co z kolei wspomaga dążenie do zachowania celibatu. Ponadto wysusza on inne wydzieliny ciała i jest dobrym środkiem odmładzającym dla osób o słabych płucach, które często są zablokowane przez kapha. Czarny pieprz działa korzystniej dla typów kapha, wata-kapha oraz pitta-kapha niż dla wata, wata-pitta i pitta.

Podgrzej szklankę mleka z łyżeczką sproszkowanego korzenia lukrecji, nie doprowadzając do wrzenia. Pij ten napój dwa razy dziennie. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, unikaj długotrwałego stosowania korzenia lukrecji, gdyż może doprowadzić do zatrzymywania wody w ciele. Korzeń lukrecji wpływa szczególnie dobroczynnie na organy seksualne.

Śatawari (shatavari) stanowiące odmianę szparagów wpływa wyjątkowo korzystnie na żeńskie organy rozrodcze. Dobroczynne oddziaływanie zarówno na wata, jak i pitta wywiera preparat przygotowany zgodnie z następującą recepturą: szklankę mleka zmieszanego z łyżeczką śatawari oraz jedną czwartą łyżeczki sproszkowanego imbiru i drobno posiekanym daktylem gotuj na małym ogniu przez 5–10 minut.

Ze świeżego owocu amalaki często robi się galaretki i inne przetwory. Amalaki rasayana oraz dhatri rasayana to dwa popularne preparaty. Najbardziej znanym środkiem odmładzającym zawierającym amalaki jest chyawanprash avaleha, przy czym w jego skład wchodzi także kilkadziesiąt innych ziół stosowanych w celu uzyskania efektu synergii. Do preparatu jest dodawana substancja słodząca, na przykład nierafinowany cukier, nierafinowany utwardzony cukier trzcinowy, ewentualnie miód, co przydaje mu intensywnej, skoncentrowanej słodyczy. Amalaki, jak również inne zioła gwarantują, iż słodycz ta zostanie właściwie strawiona i nie spowoduje szkodliwych skutków.

Zalecana dawka chyawanprash to 1–2 łyżeczki, przyjmowana codziennie rano; potem należy wypić szklankę ciepłego mleka z szafranem. Szafran zawsze należy dodawać po odstawieniu mleka z ognia, aby zachować jego właściwości. Do chyawanprash można też dodać 1–2 suszone daktyle namoczone w wodzie przez noc. Następnego ranka rozetnij napęczniałe owoce, usuń pestkę i wypełnij preparatem chyawanprash oraz blanszowanym migdałem, po czym całość powoli przeżuwaj.

 

Zobacz chyawanprash, shatavariamalaki zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę, Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl