Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • smaki i dosze
ajurweda Kraków
Ostry, gorzki i cierpki - smaki i dosze

Smaki słodki, słony i kwaśny opisaliśmy w pierwszej części artykułu. W tej części bierzemy pod lupę smaki ostry, gorzki i cierpki. Jak wpływają na dosze? Jaką mają energię? Jakie są ich właściwości? Które są rozgrzewające, a które wychładzające? W których produktach można je znaleźć? Sprawdź.

 

Ostry - zaostrza doszę wata i pitta, łagodzi doszę kapha.

Smak ostry ma rozgrzewającą energię. Jest najbardziej pikantny spośród wszystkich smaków – zwiększa apetyt, oczyszcza zatoki oraz pobudza krążenie krwi i zmysły. Smak ten jest pikantny od początku do końca, a zatem jest bardziej wskazany dla kapha niż dla wata. Ponieważ cechuje go lekkość i suchość, może szybko zaostrzyć wata. Z pewnością zrównoważy wilgotną, ciężką doszę kapha, lecz dla wata może być zbyt ostry i suchy, jeśli spożywa się go w nadmiarze lub razem z dużą ilością innych wysuszających pokarmów.

Dla osób wata najbardziej wskazane jest łączenie ostrego smaku z kwaśnymi, słodkimi lub słonymi pokarmami. Ostre produkty to między innymi świeży imbir, ostra papryka, cebula, czosnek, gorczyca i pikantne przyprawy.

 

Gorzki - zaostrza doszę wata, zmniejsza doszę pitta i kapha.

Spośród sześciu smaków gorzki jest najbardziej wychładzający i najlżejszy, dzięki czemu jest wskazany przede wszystkim dla pitta, najmniej skuteczny jest w przypadku wata, zwłaszcza gdy jednocześnie brakuje równowagi pomiędzy pozostałymi smakami. Dla doszy kapha bardzo wskazane są takie produkty jak zielone warzywa liściaste, które obfitują w gorzki smak, ale zarazem zawierają uspokajający magnez i wapń.

Inne źródła gorzkiego smaku to korzenie mniszka, kurkuma i kozieradka, które są wychładzające i osuszające.

Należy jednak uważać, by gorzkiego smaku nie spożywać w nadmiarze, ponieważ powoduje on nagłe wychłodzenie, które może wywołać poczucie żalu i przygnębienia. Podobnie jak w przypadku kwaśnego smaku niewielka jego ilość wystarczy na długo. Gorzki smak nasili smak innych pokarmów i ułatwi łagodne oczyszczanie ciała.

 

Cierpki - zaostrza doszę wata, zmniejsza doszę pitta i kapha.

Smak cierpki – jako chłodny, suchy i lekki – ma wychładzającą energię. Jest mniej chłodny niż smak gorzki, ale bardzo suchy i silny, przez co osoby wata powinny go unikać. Wiele rodzajów fasoli i roślin strączkowych oraz takich warzyw jak brokuły czy kalafiory jest cierpkich z natury, a powszechnie wiadomo, ze wywołują one wzdęcia, czyli zaostrzają doszę wata.

Dla doszy pitta korzystny jest chłód cierpkiego smaku, podczas gdy jego suchość i lekkość równoważą kapha. Ponieważ działa ściągająco, spowalnia trawienie. Cierpki smak mają zielone winogrona, niedojrzałe banany, żurawina, granaty, zielona fasola i okra.

 

Skomponuj jadłospis zgodny z twoją doszą. Rozmaite przyprawy, a także różne rodzaje warzyw strączkowych (fasole, ciecierzyce), a także wysokiej jakości ryż basmati, kasze quinoa, mąki bezglutenowe – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Jak smakują zioła

Energia ziół

Smak roślin 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl