Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zdrowe odżywianie
  • dania wegańskie
  • orzechy i migdały
zdrowa dieta
Orzechy i nasiona – źródło zdrowych tłuszczów

Orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, orzeszki ziemne, orzechy pekan, orzeszki piniowe, pistacje i orzechy włoskie, migdały, pestki słonecznika, nasiona dyni, nasiona sezamu to bardzo smaczne i szybkie przekąski. Jakie mają właściwości?

Można spożywać je jako osobne przekąski lub dodawać do innych potraw. Takie posiłki nie tylko będą mieć bogatszy smak, ale też zyskają cenne kwasy Omega 3 i Omega 6. Dobrze komponują się z owsianką lub kaszą jaglaną na ciepło. Dobrze sprawdzą się jako dodatek do sałatek i pieczonych warzyw.

W ajurwedzie uważa się, że większość orzechów ma działanie odbudowujące, odżywcze i rozgrzewające.  Wszystkie orzechy są także słodkie, ciężkie, oleiste, z wyjątkiem suszonych wiórków kokosowych i nasion moreli, które też są słodkie i ciężkie, ale mają działanie wysuszające.

Im tłustszy jest orzech, tym mocniej zaburza kapha i pitta. Dobrym przykładem są tu orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, orzeszki ziemne, orzechy pekan, orzeszki piniowe, pistacje i orzechy włoskie.

Orzechy są cenione za swoje wartości lecznicze. Orzechy laskowe i orzechy włoskie są uważane za afrodyzjaki. Orzechy laskowe używane są jako ogólnie tonizujące i wzmacniające żołądek. Orzeszki pistacjowe uśmierzają ból i działają kojąco na organizm, wskazane są w stanach osłabienia. Orzechy brazylijskie poleca się ze względu na właściwości przeczyszczające, przynoszą one ulgę przy zaparciach i hemoroidach. W tym celu należy je dobrze przeżuć, przy czym jednorazowo nie należy zjeść więcej niż kilka gramów.

Orzeszki ziemne są bardzo pożywne, mają działanie lekko przeczyszczające. Zmiękczają skórę, gdyż są bogate w witaminy B i E, żelazo, białko oraz cynk. Należy uważać z ich spożywaniem w przypadku osłabionej wątroby lub woreczka żółciowego. U osób wata orzeszki ziemne wzmagają produkcję gazów w jelitach.

Najwartościowsze są migdały, gdyż mają właściwości odbudowujące i tonizujące, są bogate w składniki odżywcze oraz koją nerwy. Nigdy nie należy ich jeść ze skórką, która może podrażniać błonę śluzową jelit. Należy je namoczyć w letniej wodzie, a potem obrać ze skórki.

Nasiona dyni służą dobrze wszystkim doszom, ponieważ obfitują w cynk, żelazo i błonnik. W ajurwedzie używa się ich także do usuwania pasożytów, a zwłaszcza tasiemca. Zalecane dla osób typu pitta.

Nasiona sezamu, tak jak olej sezamowy, są zdecydowanie rozgrzewające. Działają korzystnie zarówno same, jak i zmieszane z innymi nasionami. Mogą do pewnego stopnia równoważyć spożycie warzyw strączkowych u wata. Nasiona sezamu korzystnie wpływają na mózg.

Nasiona słonecznika są bardziej pożywne niż lecznicze, ponieważ stanowią bogate źródło potasu i cynku. Każda dosza może je spożywać z dobrym skutkiem. Szczególnie korzystne są dla osób pitta.

Nasiona lnu są bogatym źródłem najważniejszych kwasów tłuszczowych. Według ajurwedy działają rozgrzewająco, ponadto mają właściwości przeciwzapalne – można je stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Łagodzą i pozwalają się pozbyć stanów zapalnych związanych ze stawami i skórą. Są również pomocne w leczeniu zatorów oskrzelowych.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl