Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • olejki eteryczne
  • kosmetyki wegańskie
  • produkty ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
olejki rozgrzewające
Olejki wychładzające czy rozgrzewające

Według ajurwedy wszystkie olejki eteryczne ze względu na swój skład chemiczny albo wzbudzają ciepło, albo działają wychładzająco na ciało. Jak działa olejek z rumianku, a jak z lawendy? Jaki wpływ na ciało ma olejek tymiankowy, a jaki olejek goździkowy? Sprawdź.

Olejek eteryczny rumianku pospolitego działa wychładzająco, lawendy – neutralnie, tymianku zaś rozgrzewająco. Weź kąpiel z olejkami rumianku lub mięty, a kiedy z niej wyjdziesz, poczujesz ten chłód.

Olejki mieszczące się pośrodku skali, neutralne, nazywane są również równoważącymi – jeśli masz zbyt wysoką gorączkę, pomogą ci obniżyć temperaturę, a jeśli jest ci zimno i zrobisz sobie masaż ciała olejem bazowym z dodatkiem lawendy, to się rozgrzejesz.

Olejek lawendowy jest przydatny we wszystkich porach roku. Olejki równoważące zawsze przywracają stan neutralny i naturalne funkcjonowanie. Wetrzyj kroplę olejku tymiankowego lub goździkowego w skórę przedramienia i przekonaj się, co czujesz. Powinieneś czuć ciepło w ciągu 15 minut. Orientalny system yin i yang do tego właśnie się odnosi – yin jest siłą zimną, a yang ciepłą.

System ten można też opisać w kategoriach zachodniej chemii: olejki eteryczne mieszczące się w górnej części skali są mocno naładowane ujemnie. Mają dodatkowe elektrony i pozbawiają ciało ciepła. Olejki z dolnej części skali są naładowane dodatnio.

Skalę tę można też opisać, posługując się kolorami – na dole znajdzie się czerwień, następnie kolor pomarańczowy, żółty, zieleń pośrodku (neutralna) i dalej aż do niebieskiego na górze. Wiele olejków uszeregowanych według tej skali ma pasujące do niej kolory.

Olejki oregano, tymianku i cząbru, mieszczące się na dole skali, mają odcień intensywnej czerwieni, olejek cytrynowy jest żółtawy, olejki takie jak lawenda, rumianek rzymski i szałwia muszkatołowa mają odcień zielonkawy, olejek rumianku zaś, mieszczący się na górze skali, jest ciemnoniebieski.

Wszystkie te olejki można zatem sklasyfikować następująco: czerwone-rozgrzewające-yang-naładowane dodatnio, neutralne albo niebieskie-wychładzające-yin-naładowane ujemnie.

 

Olejki do ciała o różnych zapachach oraz ajurwedyjskie oleje do masażu znajdziesz w zielonysklep.com.

 

Przeczytaj także:

Chwila relaksu dla ciała

Jaki masaż wybrać dla siebie

Olejki na dobry nastrój

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl