
Według ajurwedy wszystkie olejki eteryczne ze względu na swój skład chemiczny albo wzbudzają ciepło, albo działają wychładzająco na ciało. Jak działa olejek z rumianku, a jak z lawendy? Jaki wpływ na ciało ma olejek tymiankowy, a jaki olejek goździkowy? Sprawdź.
Olejek eteryczny rumianku pospolitego działa wychładzająco, lawendy – neutralnie, tymianku zaś rozgrzewająco. Weź kąpiel z olejkami rumianku lub mięty, a kiedy z niej wyjdziesz, poczujesz ten chłód.
Olejki mieszczące się pośrodku skali, neutralne, nazywane są również równoważącymi – jeśli masz zbyt wysoką gorączkę, pomogą ci obniżyć temperaturę, a jeśli jest ci zimno i zrobisz sobie masaż ciała olejem bazowym z dodatkiem lawendy, to się rozgrzejesz.
Olejek lawendowy jest przydatny we wszystkich porach roku. Olejki równoważące zawsze przywracają stan neutralny i naturalne funkcjonowanie. Wetrzyj kroplę olejku tymiankowego lub goździkowego w skórę przedramienia i przekonaj się, co czujesz. Powinieneś czuć ciepło w ciągu 15 minut. Orientalny system yin i yang do tego właśnie się odnosi – yin jest siłą zimną, a yang ciepłą.
System ten można też opisać w kategoriach zachodniej chemii: olejki eteryczne mieszczące się w górnej części skali są mocno naładowane ujemnie. Mają dodatkowe elektrony i pozbawiają ciało ciepła. Olejki z dolnej części skali są naładowane dodatnio.
Skalę tę można też opisać, posługując się kolorami – na dole znajdzie się czerwień, następnie kolor pomarańczowy, żółty, zieleń pośrodku (neutralna) i dalej aż do niebieskiego na górze. Wiele olejków uszeregowanych według tej skali ma pasujące do niej kolory.
Olejki oregano, tymianku i cząbru, mieszczące się na dole skali, mają odcień intensywnej czerwieni, olejek cytrynowy jest żółtawy, olejki takie jak lawenda, rumianek rzymski i szałwia muszkatołowa mają odcień zielonkawy, olejek rumianku zaś, mieszczący się na górze skali, jest ciemnoniebieski.
Wszystkie te olejki można zatem sklasyfikować następująco: czerwone-rozgrzewające-yang-naładowane dodatnio, neutralne albo niebieskie-wychładzające-yin-naładowane ujemnie.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.