Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki wegańskie
  • ajurweda Kraków
  • produkty naturalne
  • olejki eteryczne
ajurweda Kraków
Olejki eteryczne – dusza roślin

Olejki eteryczne – pozyskiwane z roślin – są cennym, aromatycznym ekstraktem roślinnym, który działa na skórę regenerująco i odżywczo. Olejki dodawane do kosmetyków wnikają głęboko w głąb skóry, odmładzają i przywracają witalność. Co warto wiedzieć o olejkach eterycznych? Przeczytaj.

Olejek eteryczny – w przeciwieństwie do oleju bazowego – nie jest w rzeczywistości olejem, ponieważ nie zawiera kwasów tłuszczowych i nie jełczeje. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie ani soku aloesowym. Bardzo dobrze łączą się z olejem bazowym.

Olejki eteryczne należy dodawać do leczniczych kosmetyków pielęgnacyjnych, ponieważ ze względu na swoją charakterystyczną budowę molekularną mogą z łatwością przenikać do skóry właściwej, aby ją odżywiać, odmładzać i przywracać jej witalność.

 

Z jakich części roślin pozyskuje się olejki eteryczne?

mięta zielona i mięta pieprzowa – liście i łodygi

rumianek pospolity, neroli, lawenda – kwiaty

cynamon – kora lub liście

cytryna, limonka i pomarańcza – skórka

sosna i świerk – igliwie

jałowiec – jagody

cedr – drewno

imbir i wetyweria – korzeń

koper włoski i anyż – nasiona

 

Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane produkty naturalne, dlatego podczas ich stosowania należy zachować ostrożność. Do otrzymania zaledwie jednej cennej kropli eterycznego olejku z róży damasceńskiej potrzeba około 30 pączków – ale nie wszystkie kwiaty i zioła tak niechętnie dzielą się swoimi olejkami eterycznymi.

Przed użyciem zawsze zapoznaj się z właściwościami i przeciwwskazaniami dotyczącymi danymi olejku. Aby się przekonać, czy nie jesteś na niego uczulony, wykonaj test – odrobinkę nałóż na spodnią część nadgarstka.

Olejki eteryczne są tak silnie skoncentrowane, że bardzo niewielu z nich można używać na skórę w czystej postaci (bez rozcieńczenia). Są to olejki: lawendowy, z drzewa herbacianego, rumianku pospolitego, róży, drewna sandałowego i geranium. Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne w oleju bazowym, chyba że masz pewność, iż są bezpieczne w postaci nierozcieńczonej.

Olejki eteryczne zachowują swoje właściwości lecznicze przez 5-10 lat, jeśli są właściwie przechowywane w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu, a niektóre z czasem stają się nawet mocniejsze. Wyjątkiem są olejki cytrusowe – zachowują swoje właściwości tylko przez 6-12 miesięcy.

Jeśli któryś z olejków eterycznych przypadkowo dostanie się do oczu lub do nosa – co może wywołać bardzo silny ból – natychmiast opłucz to miejsce płynnym tłuszczem bez żadnych dodatków, na przykład olejem migdałowym, oliwą, olejem kukurydzianym, sojowym, z orzechów ziemnych.

 

 

Wypróbuj wegańskie olejki do ciała oparte na ajurwedyjskich recepturach marki ORIENTANA – imbir i trawa cytrynowa oraz drzewo sandałowe i kurkuma. Zobacz w zielonysklep.com.

 

Przeczytaj także:

 Rośliny używane w kosmetyce

Owoce używane w kosmetyce

Lecznicze zapachy roślin

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl