Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • ajurweda
  • produkty ajurwedyjskie
  • masaż ajurwedyjski
kosmetyki naturalne
Oleje w pielęgnacji ciała – część 1

Oleje – organiczne i nierafinowane – są znakomitymi naturalnymi kosmetykami. Są doskonałe nie tylko do masażu. Nawilżają, odżywiają i odmładzają skórę, a zatem nadają się do codziennej pielęgnacji ciała. Olej kokosowy, olej migdałowy, olej sezamowy, olej słonecznikowy, olej sojowy – sprawdź ich właściwości.

 

Olej kokosowy

Do pielęgnacji ciała należy stosować wyłącznie organiczny, nierafinowany olej kokosowy. Jego słodki, egzotyczny zapach przywodzi na myśl tropikalną wyspę. Rafinowany olej kokosowy jest pozbawiony zarówno słodkiego smaku, jak i zapachu. Olej kokosowy to olej bazowy o silnie zmiękczającym działaniu, pozyskiwany z owoców palmy kokosowej.

W temperaturze poniżej 24 stopni C ma postać stałą. Doskonale nadaje się do pielęgnacji całego ciała. Jest doskonałym środkiem zmiękczającym skórę, odżywką do włosów oraz preparatem chłodzącym (świetnie nadaje się po opalaniu).

Ten smaczny i leczniczy olej stosuje się w balsamach do ust, lubrykantach, jadalnych balsamach i kremach do ciała, mleczkach lub wszelkich kosmetykach do skóry na bazie oleju, wartościowych ze względu na silne właściwości zmiękczające.

 

Olej migdałowy

Pozyskiwany jest z dojrzałych, wyciskanych nasion migdałów. Jest uniwersalnym, pożywnym, lekkim lub średnio lekkim olejem bazowym o bladozłotym kolorze, który można stosować w szerokiej gamie produktów – od mleczek, przez olejki do masażu, kończąc na masłach do ciała.

Zawiera dużo kwasów tłuszczowych i dobrze się wchłania. Zalecany do wszystkich rodzajów cery, zwłaszcza suchej, swędzącej. Świetnie nawilża, zmniejsza rozstępy. Jego ewentualne zamienniki to: olej morelowy, z orzechów laskowych, olej słonecznikowy Olu olej sojowy.

 

Olej sezamowy

Ten przejrzysty, niekiedy bladożółty olej bazowy jest pozyskiwany z tłoczonych nasion sezamu. Ma bardzo charakterystyczny aromat i zawiera dużo witaminy A oraz E. Jest stabilny, długo zachowuje przydatność do użycia. Charakteryzuje się niskim czynnikiem SPF, a zatem można go stosować w recepturach naturalnych balsamów do opalania.

Bardzo dobrze się wchłania, relaksuje skórę, głęboko wnika w skórę i ją odżywia. Nadaje się jako relaksujący olej do masażu, zalecany jest do skóry normalnej lub suchej. Nie należy stosować w kosmetykach oleju z prażonych ziaren sezamu, jeśli nie chcesz pachnieć jak smażone danie kuchni azjatyckiej.

Ewentualny zamiennik oleju sezamowego – to olej słonecznikowy.

 

Olej słonecznikowy

Jest to olej bazowy pozyskiwany z tłoczonych nasion słonecznika, o lekkiej lub średniej konsystencji, bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, antyoksydacyjne witaminy A, D i E oraz lecytynę. Bardzo głęboko nawilża oraz odżywia wszystkie rodzaje cery z wyjątkiem tłustej. Ten wszechstronny i niedrogi olej stosuje się w mleczkach, kremach, mieszanych olejkach do masażu, balsamach do ciała i odżywkach olejowych do włosów.’

Ewentualne zamienniki oleju słonecznikowego to: olej migdałowy, sojowy lub z orzechów makadamia.

 

Olej sojowy

Jest to bladozłoty olej bazowy o lekkiej konsystencji, który łatwo się wchłania i doskonale nadaje się do masażu. Stanowi bazę do wielu kremów do twarzy. Stosuje się go przede wszystkim jako olej bazowy do balsamów do ciała i niektórych kremów – w połączeniu z woskiem pszczelim, masłem kakaowym i masłem shea nadaje kosmetykom aksamitną konsystencję.

Olej sojowy ma naturalne właściwości odstraszające owady, więc często jest olejem bazowym w tego typu kosmetykach. Warto kupować wyłącznie organiczny olej sojowy. Ten, który jest powszechnie dostępny w sklepach spożywczych i przeważnie oznaczony etykietką „olej roślinny” – to produkt mocno rafinowany w wysokich temperaturach, pełen pozostałości chemicznych.

Ewentualne zamienniki to: olej słonecznikowy, olej z orzechów laskowych lub olej migdałowy, choć nie nadają one takiej samej konsystencji balsamom i kremom jak olej sojowy.

 

Olej migdałowy, olej musztardowy, olej kokosowy, olej sezamowy – znakomite do pielęgnacji ciała– znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Masło ghee - w kuchni i kosmetyce

Zastosowanie olejów w masażu leczniczym

Olejki ziołowe w pielęgnacji włosów 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl