Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • produkty ajurwedyjskie
  • masaż ajurwedyjski
  • olej kokosowy
kosmetyki naturalne
Olej kokosowy – w kosmetyce i kuchni

Olej kokosowy jest ważnym składnikiem kuchni ajurwedyjskiej. Dopełnia smak potraw, jest źródłem zdrowych tłuszczów oraz wielu witamin. Wykorzystywany także w kosmetyce oraz do masażu pozytywnie wpływa na skórę oraz samopoczucie.

 

Olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy ma działanie chłodzące, jest słodki, pożywny i łagodzący. Ma właściwości delikatnie przeczyszczające. Nadaje się do smażenia, gotowania i pieczenia. Posiada niższą kaloryczność niż inne tłuszcze.

Zawiera witaminy z grupy B, a także witaminy C i E, ponadto kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk.

Charakterystyczny dla oleju kokosowego jest też kwas laurynowy, który przyczynia się do poprawy odporności organizmu.

Szczególnie cenny jest olej tłoczony na zimno, który posiada charakterystyczny, kokosowy zapach.

Działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybiczo. Spożywanie oleju kokosowego pozwala na lepsze wchłanianie wapnia i magnezu oraz łagodzi stany zapalne jelit.

Spowalnia procesy starzenia się skóry oraz reguluje przemianę materii.

Jest znakomity do smażenia mięs, naleśników, placków owsianych czy jajecznicy.

 

Olej kokosowy jako kosmetyk

Jest wykorzystywany do masażu oraz do pielęgnacji włosów. Olej kokosowy poprawia elastyczność skóry, zapobiega wysuszaniu oraz przedwczesnemu starzeniu.

Do zwykłego masażu najczęściej stosuje się olej kokosowy, który ma właściwości chłodzące, a więc dobrze jest go stosować latem. Jest też znakomitym wyborem dla gorącej doszy pitta.

Olej kokosowy stosowany do masażu uspokaja, a jednocześnie zmniejsza uczucie pieczenia. Pomaga pozbyć się zmęczenia, łagodzi doszę wata, relaksuje, zapobiega starzeniu skóry, wpływa rozluźniająco na ciało i umysł. Świetnie nawilża skórę. Zapobiega szorstkości, sprawia, że skóra jest elastyczna.

Olej kokosowy jest znakomity do pielęgnacji włosów. Regularny masaż głowy przy użyciu oleju kokosowego pozytywnie wpływa na stan cebulek włosów oraz kondycję włosów. Wzmacnia, nawilża, wygładza oraz odżywia włosy. Zapobiega ich wypadaniu.

Olej kokosowy dostarcza włosom takich minerałów jak magnez, potas, żelazo i sprawia, że włosy są zdrowe i lśniące. Oleju kokosowego można więc używać do regeneracji włosów i do codziennej pielęgnacji skóry.

 

Polecamy nierafinowany olej kokosowy PARACHUTE – doskonały do pielęgnacji włosów i ciała, świetny do masażu – zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Codzienna pielęgnacja włosów

Jak zrobić olejki ziołowe

Zioła dla joginów

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl