Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ajurweda Kraków
  • produkty ajurwedyjskie
  • kosmetyki naturalne
masaż i dieta
Olej gorczycowy i gorczyca – w masażu i diecie

Masz problem z bólami stawów i mięśni? Cierpisz na opuchliznę, artretyzm i sztywność stawów? Chcesz wyleczyć obrzęki? A może dręczy cię uporczywy kaszel i astma oskrzelowa? Wypróbuj nasiona gorczycy i olej gorczycowy – w masażu i w kuchni.

Brązowe lub czarne nasiona gorczycy są ostre i rozgrzewające. Łagodzą dosze wata i kapha, lecz w nadmiarze zaostrzają pitta. Najskuteczniej leczą układ oskrzelowy.

Nasiona gorczycy dobrze działają w przypadku skręcenia i bólu stawów, a także pomagają pozbyć się pasożytów z jelit. Ponadto gorczyca poprawia trawienie.

Olej gorczycowy nazywany jest też popularnie olejem musztardowym.

Olej gorczycowy jest bardzo aromatyczny i rozgrzewający, a zatem najlepiej stosować go w chłodnym klimacie. Użyty w kuchni zapewnia potrawom wszystkie smaki.

Masaż przy użyciu ciepłego oleju gorczycowego (musztardowego) leczy wszelkiego rodzaju obrzęki. Stosowanie go do masażu brzucha leczy powiększoną śledzionę.

 

Lecznicze właściwości gorczycy i oleju gorczycowego

W przypadku astmy oskrzelowej wymieszaj 1 łyżeczkę oleju z brązowych nasion gorczycy z 1 łyżeczką naturalnego cukru. Stosuj 1−3 razy dziennie na pusty żołądek.

Możesz też wypróbować herbatkę z 1/4 łyżeczki mielonych nasion gorczycy, 1/4 łyżeczki pippali i 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu z 1−2 łyżeczkami miodu. Stosuj 2-3 razy dziennie. Ulgę przynosi także nacieranie klatki piersiowej olejem gorczycowym (musztardowym).

W razie uporczywego kaszlu zmieszaj po 1/2 łyżeczki mielonych nasion gorczycy i sproszkowanego imbiru z 1 łyżeczką miodu. Jedz powoli, 2−3 razy dziennie.

Gdy swędzi cię skóra, aplikuj na nią olej gorczycowy (musztardowy) na godzinę przed kąpielą. Nie stosuj na skórę w miejscach wrażliwych, takich jak genitalia lub sutki.

W przypadku skręcenia kostki, bólu mięśni lub bólu artretycznego, a także opuchnięcia nogi mocz stopy lub dłonie w dużym garnku z gorącą wodą z torebką z nasionami gorczycy. Aby zrobić taką torebkę, 2 łyżeczki nasion zawiąż w szmatkę.

Nacieranie bolących stawów olejem gorczycowym (musztardowym) działa łagodząco i przeciwbólowo.

Na bolące mięśnie nakłada się kompres z papki z nasion gorczycy, zawiniętej w grubą bawełnianą szmatkę. Nie nakładaj nasion bezpośrednio na skórę.

Powyższy kompres łagodzi ból i zmniejsza powiększoną śledzionę.

Aby pozbyć się pasożytów z jelit, zmieszaj 1 łyżeczkę mielonych nasion gorczycy, 1/2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego i bardzo małą szczyptę asafetydy. Spożywaj pół łyżeczki mieszanki po każdym posiłku przez 15 dni.

 

Nasiona z gorczycy – znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

Olej gorczycowy (musztardowy) – znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Olej kokosowy w kosmetyce i kuchni

Oleje w zdrowej kuchni

Masaż ajurwedyjski dla dosz

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl