Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • zioła wzmacniające
  • joga
  • zioła ajurwedyjskie
zioła ajurwedyjskie
Odżywcze zioła wzmacniające

Zioła wzmacniające odżywiają ciało, wzmacniają tkanki i pomagają w regeneracji wyniszczonego organizmu. Jakie zioła przyjmować, kiedy organizm jest osłabiony przez chorobę, przewlekły stres, przepracowanie? Jakie właściwości mają zioła odżywcze? Jak wpływają na ciało? Sprawdź.

Zioła wzmacniające są zazwyczaj słodkie w smaku lub po strawieniu, co wskazuje na to, że mają działanie regenerujące. Zasadniczo są natury kapha i składają się przede wszystkim z żywiołu ziemi i wody.

Zioła te są przede wszystkim ciężkie, oleiste lub kleiste. Zwiększają ilość płynów witalnych oraz masę mięśni i tłuszczu, budują krew i limfę, a także zwiększają ilość mleka i spermy. Pomagają w stanach osłabienia, wyczerpania i utraty sił oraz w okresie rekonwalescencji. Mają działanie zmiękczające, łagodzące, harmonizujące, dzięki czemu likwidują sztywność i uspokajają nerwy.

Odżywcze zioła wzmacniające zwykle zmniejszają wata i pitta oraz zwiększają kapha. Niektóre z nich – o właściwościach rozgrzewających, takie jak żeń-szeń lub nasiona sezamu – mogą zaostrzać pitta i zwiększać ama.

Odżywcze zioła wzmacniające są pod względem energetycznym nawilżające i ochładzające, a zatem doskonale zmniejszają suchość wata.

Zioła te są jednak ciężkostrawne. W przypadku słabego ognia trawiennego, zwłaszcza u osób o konstytucji wata, zazwyczaj łączy się je z różnymi ziołami pobudzającymi lub wiatropędnymi (np. imbirem lub kardamonem), aby ułatwić ich przyswajanie.

W chorobach pitta najskuteczniejsze są te zioła, które łączą smak cierpki lub gorzki ze słodkim, na przykład korzeń żywokostu lub shatavari. Ponieważ mają energię ochładzającą, można je stosować w okresie rekonwalescencji po chorobach przebiegających z wysoką gorączką, obecnością toksyn we krwi i wrzodami lub po innych chorobach zapalnych typu pitta.

Wiele z tych odżywczych ziół wzmacniających ma właściwości wykrztuśne, łagodzące i zmiękczające. Łagodzą i odżywiają błony śluzowe oraz przywracają właściwy poziom płynów i wydzielin w organizmie, dlatego szczególnie odżywczo na błony śluzowe płuc i żołądka. Oddziałują leczniczo na skórę oraz zmiękczają i łagodzą napięcie i ból mięśni.

W ajurwedzie odżywcze działanie ziół wzmacnia się innymi słodkimi i pożywnymi substancjami, takimi jak mleko, ghee lub nierafinowany cukier.

Najważniejsze odżywcze zioła i pokarmy wzmacniające to: migdały, amalaki, arcydzięgiel, kokos, korzeń żywokostu, daktyle, siemię lniane, żeń-szeń, miód, mech irlandzki, lukrecja, nasiona lotosu, prawoślaz, mleko, rodzynki, nasiona sezamu, shatavari, wiąz, kokoryczka, dziki pochrzyn.

 

Wypróbuj działanie ziół wzmacniających i odżywczych – ziołowe herbaty oparte na ajurwedyjskich recepturach znajdziesz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Domowe receptury ajurwedyjskie 

Osłabienie i zmęczenie - co poradzić

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl